SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Szybciej sprzedasz dwa pokoje niż kawalerkę

Pięć dni krócej trwa sprzedaż mieszkania dwupokojowego niż kawalerki. Im większe mieszkanie i mniejszy popyt tym dłuższy czas potrzebny na sprzedaż lokalu. Dla lokali pięciopokojowych wynosi on średnio pięć miesięcy.

Szybciej sprzedasz dwa pokoje niż kawalerkę

Mieszkania dwupokojowe w ostatnim roku były sprzedawane w przeciągu przeciętnie 83 dni od ogłoszenia, czyli niewiele dłużej niż 2,5 miesiąca. Jest to najniższy wynik spośród badanych rozmiarów lokali. Wbrew pozorom sprzedaż mieszkań dwupokojowych zajmowała przeciętnie 5 dni mniej niż w przypadku dużo tańszych kawalerek. Wynik ten tłumaczyć należy dużym popytem zgłaszanym przez nabywców. Blisko 52% z nich deklarowała w ostatnich 12 miesiącach chęć zakupu mieszkania minimum dwupokojowego. Analizę oparto o dane o transakcjach i preferencjach nabywców zebranych przez Home Broker w ostatnich 12 miesiącach w Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu.

Płynna kawalerka

Bardzo szybko znajdują nabywców także kawalerki, tradycyjnie uważane za najbardziej „płynne” nieruchomości. Przeciętnie, w przeciągu ostatnich 12 miesięcy, do ostatecznej umowy sprzedaży jednopokojowego mieszkania dochodziło w ciągu 88 dni od wystawienia go na sprzedaż. Są to relatywnie najtańsze mieszkania, a w związku z tym znajdują najłatwiej nabywców. Z drugiej strony popyt na kawalerki w badanych miastach jest ponad dwukrotnie mniejszy niż na lokale dwupokojowe. Zbieg tych dwóch czynników tłumaczyć może porównywalną długość procesu sprzedaży mieszkań o dwóch i jednej izbach.

 

Dzielnica

Rozkład preferencji w zależności od minimalnej liczby pokoi (ostatnie 12 miesięcy)

1

2

3

4 i więcej

Wrocław

17,80%

56,70%

22,60%

2,80%

Warszawa

20,40%

46,10%

17,70%

3,60%

Poznań

22,20%

46,70%

17,90%

2,70%

Kraków

21,40%

57,50%

18,50%

2,20%

Średnia

20,50%

51,80%

19,20%

2,80%

Miesiąc dłużej przy trzecim pokoju

Przeciętnie w ostatnim roku mieszkania trzypokojowe sprzedawały się w ciągu 120 dni od opublikowania ogłoszenia. Jest to o ponad miesiąc dłużej niż w przypadku kawalerek, na które popyt jest niewiele wyższy. W ostatnich 12 miesiącach o mieszkaniu minimum trzypokojowym myślała bowiem blisko co piąta osoba. W związku jednak z tym, że tego typu zakup wymaga przeciętnie dwukrotnie większego budżetu niż w przypadku kawalerki, sprzedający musi liczyć się z dłuższą ekspozycją oferty na rynku.

…każdy następny to dodatkowe dwa tygodnie

Najmniejszy popyt zgłaszają natomiast nabywcy na mieszkania o największej liczbie pokoi. Chęć zakupu lokalu o ponad trzech pokojach deklaruje jedynie kilka procent nabywców w badanych miastach. W efekcie do transakcji takimi mieszkaniami dochodzi po relatywnie najdłuższej ekspozycji oferty. W ostatnich 12 miesiącach sprzedaż lokalu czteropokojowego trwała średnio 138 dni, a pięciopokojowego 152 dni. Widać więc, że w przypadku mieszkań o ponad trzech pokojach, każdy dodatkowy pokój powoduje wydłużenie procesu sprzedaży o około dwa tygodnie.

Bartosz Turek
Home Broker

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Szybciej sprzedasz dwa pokoje niż kawalerkę

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl