SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Na kampanię Szymona Hołowni wpłacono ponad 500 tys. zł, 400 tys. zł przez pierwsze 30 godzin

Komitet wyborczy Szymona Hołowni, dziennikarza kandydującego na prezydenta Polski, otrzymał już ponad 500 tys. zł od zwolenników, z czego 400 tys. zł przelano przez pierwsze 30 godzin. Kandydaturę Hołowni poparła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Szymon Hołowni ze swoim programem wyborczym, fot. facebook.com/szymonholowniaoficjalny Article

Internetowa zbiórka na kampanię Szymona Hołowni ruszyła we wtorek, po zarejestrowaniu jego komitetu wyborczego i załatwieniu pozostałych formalności związanych z prowadzeniem takiej zbiórki. Michał Kobosko, pełniący w sztabie Hołowni funkcję pełnomocnika wyborczego, przekazał Polskiej Agencji Prasowej, że jak dotąd sztabowi wpłacono ponad 500 tys. zł.

Zbiórka jest prowadzona głównie poprzez serwis internetowy Holownia2020.pl. Według informacji Michała Kobosko, w pierwszym dniu zbiórki średnia wpłacana kwota wynosiła ok. 60 zł.

Kobosko podkreślił, że Hołownia to jedyny kandydat, który nie jest wspierany przez partię polityczną, a tym samym jego budżet nie może być zasilany pieniędzmi z dotacji budżetowych otrzymywanych przez partie, które w wyborach parlamentarnych osiągnęły odpowiednio dobre wyniki.

Sztab Hołowni już w czwartek w godzinach południowych poinformował, że na kampanię wpłacono już  500 tys. zł. Natomiast w środę po południu podano, że po 30 godzinach od startu zbiórki suma wpłat osiągnęła 400 tys. zł.

 

Zbiórka w serwisie internetowym Szymona Hołowni potrwa do 8 maja (pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 10 maja). Zaznaczono, że zgodnie z Kodeksem Wyborczym jedna osoba fizyczna może wpłacić maksymalnie 39 tys. zł.

Dulkiewicz podpisała listę poparcia Hołowni

W sobotę Szymon Hołownia poinformował na Twitterze, że pod jego kandydaturą w wyborach podpisała się prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - Dzięki za spotkanie w Twoim pięknym Gdańsku i za podpisanie listy poparcia :) - napisał do niej.

Niektórzy dziennikarze zwrócili uwagę, że Aleksandra Dulkiewicz w wyborach na prezydenta Gdańska została poparta przez Platformę Obywatelską, natomiast sama nie poparła jeszcze oficjalnie kandydatury Małgorzaty Kidawy-Błońskiej w wyborach prezydenckich.

- Ojojojojooooj, a co na to Platforma Obywatelska i Donald Tusk? Tzn. że Hołownia jest kandydatem Tuska to nie mam cienia wątpliwości, ale żeby tak PO miała dwóch kandydatów to jednak nie sądziłam, myślałam, że tylko MKB (Małgorzatę Kidawę-Błońską - przyp.) - skomentowała Lidia Lemaniak z Niezalezna.pl.

- A co tu się stało? - spytała Joanna Miziołek z „Wprost”, komentując zdjęcie Dulkiewicz i Hołowni. - Coś tu się chyba odjaniepawliło - stwierdził Tomasz Żółciak z „Dziennika Gazety Prawnej”.

Hołownia liczy na 5-10 mln zł w budżecie kampanii, bez konwencji

W piątek w zeszłym tygodniu, prezentując swój sztab wyborczy, Szymon Hołownia powtórzył, że budżet jego kampanii będzie oparty na wpłatach od zwolenników. Zaznaczył, że w ostatnich dniach sztab otrzymuje setki pytań, kiedy będzie można przekazać na ten cel środki.

Dodał, że koszty jego kampanii będą dużo niższe od ustawowego limitu wynoszącego 18 mln zł. - Chcielibyśmy zamknąć się między 5 a 10 mln zł. Będziemy się starali zrobić to oszczędnie, ale tak, żeby to wszystko zostały dowiezione - stwierdził.

Hołownia zapowiedział, że w przyszłym tygodniu zamierza otworzyć 16 swoich lokalnych biur wyborczych. Nie jest natomiast planowana duża konwencja, na wzór tych organizowanych przez największe partie i wspieranych przez nie kandydatów.

- Zamiast wynajmować drogą halę w centrum Warszawy za nie wiadomo jakie pieniądze, zamawiać światła. Akurat kiedyś pracowałem w telewizji, więc wiem, jakie to są koszty. Ja chcę być z ludźmi, nie potrzebuję show, tam jest moja konwencja - argumentował Szymon Hołownia.

- Zrobiliśmy to specjalnie, też zadawaliśmy sobie to pytanie. Zrobimy to inaczej niż inni. Nasza konwencja będzie się odbywała przez cały następny tydzień w 16 polskich miastach, gdzie ja będę spotykał się z wolontariuszami, rozmawiał z nimi, łapał tę energię, którą mają, i cieszył się z tego, że zaczynamy nową drogę - zaznaczył.

Hołownia pisze książki i felietony, szeroko znany z TVN

Szymon Hołownia z mediami jest związany od ponad 20 lat. W latach 1997-2000 był dziennikarze działu kultury „Gazety Wyborczej”, w latach 2001–2004 pracował w dziale społecznym „Newsweek Polska”[6], w 2005 roku był zastępcą redaktora naczelnego tygodnika „Ozon”, a w latach 2005-2006 był redaktorem dodatku „Plus Minus” w „Rzeczpospolitej”.

W latach 2006-2012 współpracował z „Newsweek Polska”, potem przez niecały rok był felietonistą „Wprost”, a w 2015 roku zaczął współpracę z „Tygodnikiem Powszechnym”.

Prowadził audycje w kilku stacjach radiowych (m.in. Radiu Białystok i VOX FM), w 2006 był gospodarzem programu „Po prostu pytam” w TVP1. W latach 2007–2012 był dyrektorem programowym Religia.tv, prowadził w tej stacji programy „Między sklepami”, „Bóg w wielkim mieście” i „Ludzie na walizkach”.

Największą popularność zyskał od 2008 roku jako współprowadzący „Mam talent!” w TVN. W 2015 roku razem z Marcinem Prokopem prowadził też w TVN program „Mamy Cię!”.

Napisał ok. 20 książek, przede wszystkim o tematyce religijnej i duchowości. Otrzymał kilka nagród dziennikarskich, m.in. Ostre Pióro od Business Centre Club (w 2004 roku), Nagrodę „Ślad” im. bp. Jana Chrapka (w 2007 roku), Wiktora w kategorii Wiktor publiczności za 2010 rok, MediaTor w kategorii NawigaTOR w 2008 roku, a w 2010 roku był nominowany do Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego.

Hołownia od lat jest zaangażowany w działalność charytatywną, głównie na rzecz dzieci w Afryce. Założył fundacje Kasisi i Dobra Fabryka, w 2016 roku otrzymał od Rzecznika Praw Dziecka Odznaką Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka.

Studiował psychologię w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Dwukrotnie przebywał w nowicjacie zakonu dominikanów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Na kampanię Szymona Hołowni wpłacono ponad 500 tys. zł, 400 tys. zł przez pierwsze 30 godzin

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
sky
Szymon działaj !
2 8
odpowiedź
User
zaskakujące
To tyle szedł jeden przelew od Sorosa? Długo.
5 3
odpowiedź
User
Kasia
Szymon! Jesteś wspaniały. Dajesz nadzieje ludziom, pokazujesz ze działaniem można zmieniać rzeczywistość, inspirujesz i jesteś przykladem! Powodzenia i zaraz wpłacam!
2 4
odpowiedź