SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

T-Mobile przez 10 lat będzie korzystać ze światłowodów Orange, na początek zapłaci 275 mln zł

T-Mobile Polska i Orange Polska podpisały umowę, w ramach której pierwszy operator będzie mógł korzystać z sieci światłowodowej drugiego. Na początek T-Mobile zapłaci za to 275 mln zł, a potem opłatę od każdego klienta. Umowę zawarto na 10 lat.

Article

Negocjacje w tej sprawie były prowadzone przez telekomy od grudnia ub.r. W minionym tygodniu Orange Polska zapowiedział, że rozmowy niebawem zakończą się podpisaniem umowy.

Na mocy porozumienia T-Mobile Polska będzie mógł świadczyć usługi w oparciu o sieć światłowodową Orange Polska. Współpraca dotyczy gospodarstw domowych (w budynkach wielorodzinnych na obszarach nieregulowanych), które zostaną podłączone do tej sieci do końca br. Chodzi o ok. 1,7 mln gospodarstw.

T-Mobile z opłatą wstępną i za każdego klienta

W zamian T-Mobile zapłaci Orange na początek 275 mln zł. Opłatę podzielono na dwie równe raty - pierwsza zostanie przekazana po podpisaniu umowy, a druga po udzieleniu T-Mobile dostępu do sieci światłowodowej.

Ponadto T-Mobile będzie płacił za każdego swojego klienta korzystającego ze światłowodów Orange. W komunikacie zaznaczono, że ta opłata będzie uzależniona od „parametru prędkości usługi oraz roku, w którym dane gospodarstwo domowe zostało objęte zasięgiem sieci światłowodowej”, ponadto „po upływie dziesięciu lat stawka opłaty zostanie ustalona na poziomie cen regulowanych i powiększona o marżę”.

T-Mobile pokryje także różne inne opłaty, np. związane z instalacją usług i serwisem technicznym, a także jednorazowe koszty związane z integracją systemów informatycznych.

Co z domami, które zostaną przyłączone do sieci światłowodowej Orange od początku przyszłego roku? Firmy ustaliły, że jeśli T-Mobile będzie chciał skorzystać z tej infrastruktury, trzeba będzie podpisać nową umową ustalającą kolejną opłatę wstępną, której wysokość będzie zależeć od liczby dodatkowych gospodarstw domowych ze światłowodami.

Umowę podpisano na 10 lat. Automatycznie przedłuży się na kolejne 5 lat, jeśli T-Mobile osiągnie ustaloną liczbę klientów, którym sprzeda usługi oparte na sieci Orange (nie podano, ile wynosi ten limit). Potem każda ze stron będzie mogła rozwiązać kontrakt przy zachowaniu 60-miesięcznego okresu wypowiedzenia.

- Współpraca hurtowa przyczyni się do szybszej monetyzacji inwestycji Orange Polska w sieć światłowodową i promocji łączy światłowodowych jako superszybkiej szerokopasmowej technologii w Polsce. Zmaksymalizuje również wykorzystanie infrastruktury Orange Polska, przy uniknięciu dublowania sieci światłowodowych w tych samych lokalizacjach przez innych operatorów, a także przyspieszy konwergencję usług telekomunikacyjnych na rynku polskim w oparciu o łącza światłowodowe - komentuje Orange Polska w komunikacie giełdowym.

Operator zaznaczył, że nie udzielił T-Mobile wyłączności na hurtowe korzystanie z jego sieci światłowodowej. Dlatego może podjąć podobną współpracę z innymi firmami.

Orange na światłowodach oferuje szybki internet i Orange TV

W pierwszym kwartale br. Orange Polska zanotował 2,71 mld zł przychodów (po spadku o 1,8 proc. w skali roku), 674 mln zł zysku EBITDA i 50 mln zł straty netto. Liczba użytkowników usług mobilnych operatora wyniosła 14,36 miliona.

Pomarańczowy telekom w oparciu o sieć światłowodową oferuje nie tylko internet szerokopasmowy, lecz także Orange TV. Liczba użytkowników tej drugiej oferty przekroczyła niedawno 900 tys.

T-Mobile Polska w ostatnim okresie wprowadził szereg usług opartych na szybkim internecie. Jesienią ub.r. pojawiła się oferta szerokopasmowego internetu domowego (osobno kosztującego 45 lub 55 zł miesięcznie), skierowana głównie do mieszkańców małych miast i wsi. Natomiast od maja ub.r. dostępna jest usługa Supernet Video z pakietami internetowymi obejmującymi nielimitowany dostęp do czołowych serwisów wideo.

Na koniec marca br. T-Mobile Polska miał 10,51 mln klientów, w tym 6,99 mln abonentów (294 tys. więcej niż rok wcześniej). W pierwszym kwartale operator zanotował spadek wpływów o 0,2 proc. oraz skorygowanego zysku EBITDA o 7 proc. (do czego przyczynił się głównie brak opłat za roaming w Unii Europejskiej).

Prezes T-Mobile: stajemy się operatorem w pełni konwergentnym

T-Mobile planuje, że jego pierwsi klienci - zarówno indywidualni, jak też małe i średnie firmy - z usług opartych na sieci światłowodowej Orange będą mogli zacząć korzystać najpóźniej od pierwszego kwartału przyszłego roku. Na razie telekomy muszą zintegrować swoje systemy i przetestować wszystkie elementy techniczne oraz jakość i niezawodność usług.

- Podpisana dzisiaj umowa to krok jeden z kilku, które musimy postawić na drodze do stania się operatorem w pełni konwergentnym i dowodzi konsekwencji z jaką realizujemy raz przyjętą strategię. Zapotrzebowanie na usługi konwergentne rośnie dynamicznie ale dziś penetracja nimi jest stosunkowo niska - komentuje Andreas Maierhofer, prezes T‑Mobile Polska. - T-Mobile zyskuje dziś istotne możliwości rozwoju i wychodzi naprzeciw tym wszystkim klientom, którzy doceniają jakość jaką niesie z sobą marka T‑Mobile. Kompleksowa oferta telekomunikacyjna wymaga obecności dobrych usług stacjonarnych, dlatego chcemy ją wzmacniać w oparciu o wszelkie dostępne możliwości - dodaje.

Cztery lata temu w ramach kupna GTS Central Europe przez Deutsche Telekom spółka GTS Poland została przejęta przez T-Mobile Polska. Ponadto T-Mobile Polska przejął T-Systems Polska, spółkę zależną Deutsche Telekom. Na bazie infrastruktury tych firm telekom oferuje już usług konwergentne firmom.

- Wszystkie te dokonane i nadchodzące działania pozwolą nam uzyskać właściwą skalę naszej obecności na rynku. Jest to niezbędne by odpowiedzieć na wszystkie potrzeby naszych klientów, w nowej erze komunikacji - zaznacza Andreas Maierhofer.

Dołącz do dyskusji: T-Mobile przez 10 lat będzie korzystać ze światłowodów Orange, na początek zapłaci 275 mln zł

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Wynek
Skoro podpisują umowe na 10 lat, to muszą być pewni swoich działań. moim zdaniem- dobry ruch
odpowiedź
User
ada
zrepolonizować
odpowiedź
User
astrley
Prswie dwa miliony uprawnuionych do dostepu to juz bardzo duzo na początek. Moze wyjdzie cos z tego fajnego.
odpowiedź