SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

T-Mobile Polska będzie inwestować w 5G, chce zmodernizować 1,6 tys. stacji. Będą wyższe ceny

T-Mobile Polska zamierza do połowy tego roku zmodernizować łącznie 1,6 tys. stacji bazowych do standardu 5G w częstotliwości 2100 MHz. Na razie gotowych jest 800 stacji, ale operator czeka z ich uruchomieniem. Komercyjnie 5G ruszy, kiedy na rynku będą dostępne urządzenia działające w nowym standardzie - zapowiedział Andreas Maierhofer, prezes T-Mobile Polska.

Andreas Maierhofer, prezes T-Mobile Polska. Article

Na wtorkowej konferencji T-Mobile Polska prezes spółki, Andreas Maierhofer, opowiedział o stanie prac nad rozwojem sieci piątej generacji (5G).

Do końca pierwszego półrocza tego roku w skład sieci 5G ma wejść łącznie aż 1600 stacji w pięciu miastach w całym kraju - Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Krakowie i Łodzi. W zasięgu sieci znajdzie się łącznie 6 mln Polaków. - Obecnie mamy już 800 zmodernizowanych obiektów - powiedział prezes T-Mobile. Stacje te działają w paśmie 2100 MHz. Sprzęt operatorowi dostarczą Huawei i Nokia.

Andreas Maierhofer przyznał, że na razie "nie ogłaszają czegoś, co nie jest gotowe", dodając przy tym, że na rynku "niektórzy operatorzy już ogłaszają, że mają 5G" (zapewne to aluzja do sporu z Play o nazwę "5G Ready").

- Nie ogłaszamy startu komercyjnego 5G, bo dziś nie ma to sensu. Czekamy z tym, aż urządzenia końcowe, routery i smartfony, będą szeroko dostępne - powiedział Andreas Maierhofer.

Prezes T-Mobile Polska nie zdradził, ile pieniędzy firma wyda na rozwój 5G w Polsce.

T-Mobile: Miliard złotych na inwestycje w Polsce

T-Mobile tylko w 2019 roku zainwestowało w Polsce miliard złotych. Zużycie danych przez klientów T-Mobile w latach 2017-2019 wzrosło o 200 proc. Średnio od kilku do kilkunastu procent wzrosło wykorzystanie przez klientów danych do obsługi serwisów z wideo (YouTube, Netflix) czy social mediów (Instagram).

Szef T-Mobile Polska pytany o plany przejęć, np. UPC - zapewnił, że takowych nie ma. Nie wykluczył natomiast kolejnych podwyżek cen.

- Polska pod względem cen jest jednym z najtańszych rynków w Europie i spodziewamy się zmian,  jeśli operatorów ma być stać na inwestycje. Nie mamy w tej chwili konkretnych planów wprowadzenia wyższych cen, ale sytuacja jest dynamiczna - powiedział "Rzeczpospolitej" prezes T-Mobile Polska.  - Wprowadzenia wyższych cen nie wiązałbym przy tym  bezpośrednio z 5G. Trendy konsumencie pokazują dynamiczny wzrost zapotrzebowania na transmisję danych przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiej jakości sieci. Odpowiedzią na te oczekiwania są wyższe inwestycje finansowane ze środków operatora - dodał.

Operatorzy budują 5G

Oprócz T-Mobile, w rozbudowę w Polsce sieci 5G angażują się Orange, Play i Plus. Ten pierwszy operator wspólnie z firmą Ericsson. Niedawno uruchomił stację bazową 5G na maszcie antenowym w siedzibie Instytutu Łączności. Pracuje na testowym paśmie częstotliwości 3,4-3,6 GHz, udostępnionym Orange przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.W marcu ubiegłego roku rozpoczęto testy w Zakopanem, z kolei we wrześniu partnerzy uruchomili 9 stacji bazowych 5G na warszawskiej Ochocie i Powiślu. Do udziału w testach zostali wówczas zaproszeni klienci używający smartfonów Orange Neva Jet obsługujących nową technologię.

Z kolei Play zapowiada, że do końca lutego uruchomi komercyjnie 5G w 16 miastach, m.in. w Warszawie, Krakowie, Gdańsku i miejscowościach turystycznych. Spółka czeka na rozpoczęcie aukcji częstotliwości w paśmie 3,4-3,6 GHz, aby nabyć jeden blok pasma i wykorzystać go do zwiększania prędkości transmisji w technologii 5G. Na koniec grudnia 2019 r. Play miał łącznie 7868 stacji bazowych, z których 865 zostało uruchomionych w ubiegłym roku.

Na początku stycznia 2020 r. Plus zapowiedział że w pierwszym kwartale 2020 r. uruchomi komercyjną sieć 5G przynajmniej w pięciu miastach w Polsce. Docelowo nowa technologia dostarczona przez Plusa ma funkcjonować w siedmiu miastach naszego kraju.

W połowie grudnia 2019 r. Urząd Komunikacji Elektronicznej rozpoczął konsultacje w sprawie projektu aukcji na nowe częstotliwości przeznaczone do rozwoju sieci 5G w Polsce. W ofercie znalazły się 4 rezerwacje w cenie wywoławczej 450 mln złotych za każdą z nich.

Pod koniec stycznia br. regulator w toku konsultacji uaktualnił warunki aukcji. Proponowana wcześniej cena wywoławcza za każdy z bloków pozostała bez zmian i wynosi 450 mln zł. UKE wyznaczył jednak nową kwotę wadium które obecnie wynosi 182 mln (wcześniej podawano kwotę 248 mln zł).

Na nowym etapie konsultacji nastąpiły zmiany w części dotyczącej operatorów. Każdy z telekomów będzie zobowiązany do rozbudowy sieci 5G w następujących etapach:

  • Co najmniej 10 stacji bazowych na obszarze 1 miasta wojewódzkiego wybranego spośród wskazanych miast w terminie 4 miesięcy od otrzymania rezerwacji (wcześniej było to 6 miesięcy).
  • Do 31 grudnia 2023 r. co najmniej 300 stacji bazowych (poprzednio 250 stacji) na obszarze całego kraju, w tym co najmniej 10 stacji bazowych na obszarze każdej z co najmniej 20 gmin wybranych spośród wskazanych gmin, z zastrzeżeniem, że wybranych zostanie co najmniej 9 miast wojewódzkich.
  • Do 31 grudnia 2025 r., co najmniej 700 stacji bazowych na obszarze całego kraju (wcześniej 500 stacji), w tym co najmniej 10 stacji bazowych na obszarze każdej z co najmniej 30 gmin wybranych spośród wskazanych gmin, z zastrzeżeniem, że wybranych zostanie co najmniej 16 miast wojewódzkich.

Minister cyfryzacji Marek Zagórski przekazał UKE sugestię rozważenia przez urząd pomysłu uzyskania w licytacji przez jedną grupę kapitałową więcej niż jednego bloku częstotliwości przeznaczonych do rozwoju 5G. Z dużą rezerwą do pomysłu podchodzą najwięksi operatorzy.

T-Mobile pozwala na rezygnację w ciągu 30 dni

Rusza nowa kampania reklamowa T-Mobile, promująca nową propozycję operatora dla nowych klientów. Od teraz mogą oni zrezygnować z oferty T-Mobile w ciągu 30 dni i otrzymać pełny zwrot kosztów.

Nowa oferta T-Mobile „Gwarancja najlepszej sieci albo zwrot pieniędzy” zapewnia klientom możliwość wypowiedzenia umowy w ciągu 30 dni od jej zawarcia, gwarantując jednocześnie pełny zwrot kosztów aktywacji, abonamentu i ceny telefonu w ofercie abonamentowej.

Jak wyjaśniał na konferencji inaugurującej kampanię prezes zarządu T-Mobile Polska, Andreas Maierhofer, oferta wynika z oczekiwań konsumentów. - Klienci chcą wolności - mówił Maierhofer.

Ofertę promują spoty - wizerunkowy wskazuje jak bardzo trudne, ale i absurdalne jest dokonywanie wyboru wyłącznie na podstawie deklaracji. Reklamy produktowe przedstawiają telefony i pakiety objęte promocją (Nokia 6.2, Samsung Galaxy A51, Xiaomi Redmi Note 8T).

Pakiety T-Mobile

W ramach oferty „Gwarancja najlepszej sieci” klienci mogą zdecydować się na opcje bez telefonu w pakietach S, M i L, czyli za: 39 zł miesięcznie (5 GB danych), 49 zł miesięcznie (15 GB danych) oraz 59 zł miesięcznie (30 GB do dyspozycji).

Na klientów czekają również oferty z popularnymi telefonami za złotówkę, np. Xiaomi Redmi Note 8T w wariancie za 89 zł miesięcznie, Nokia 6.2 w opcji za 99 zł miesięcznie lub Samsung Galaxy A51 w abonamencie za 129 zł miesięcznie. Modele te pojawią się w kampanii reklamowej. Do wyboru będą też inne smartfony m.in. Samsung Galaxy A50 i A70 oraz Huawei P Smart Z oraz P Smart 2019.

Osoby, które zakupią starter T Mobile na kartę na taryfie Frii i w ciągu 30 dni od wykonania pierwszego połączenia aktywują ofertę „Bez limitu z 10 GB i Supernet Video za 30 zł”, w przypadku niezadowolenia z jakości sieci, mogą zwrócić się do operatora w ciągu 30 dni od aktywacji o jednorazowy zwrot opłaty za korzystanie z usługi.

Rezygnacja w tym przypadku odbywa się również poprzez wysłanie odpowiednich dokumentów na wskazany adres fizyczny bądź mailowy lub poprzez przedłożenie rezygnacji w salonie T Mobile. Po złożeniu dokumentów operator skontaktuje się z klientem w celu weryfikacji danych, a następnie zwróci środki na wskazane konto bankowe.

Kampanię przygotował departament zarządzania marką T-Mobile wraz z agencją DDB Warszawa. Działania reklamowe w internecie przygotowała agencja VMLY&R. Materiały BTL opracowała agencja Digitas (Grupa Publicis). Planowaniem i zakupem mediów zajął się dom mediowy Mindshare.

W trzecim kwartale ub.r. T-Mobile Polska zanotował spadek przychodów o 4,5 proc. do 1,612 mld zł oraz wzrost zysku EBITDA AL o 3,4 proc. do 423 mln zł. Liczba klientów operatora zwiększyła się o 215 tys. do 10,908 mln.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: T-Mobile Polska będzie inwestować w 5G, chce zmodernizować 1,6 tys. stacji. Będą wyższe ceny

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
lol
Czyli do podwyżek cen w sklepach, rosnącej inflacji, dojdą nam za chwilę podwyżki usług telekomów. Dobra zmiana.
15 2
odpowiedź
User
tomek
Czyli do podwyżek cen w sklepach, rosnącej inflacji, dojdą nam za chwilę podwyżki usług telekomów. Dobra zmiana.


Jak będzie można korzystać z nowego standardu 5G to jestem w stanie zapłacić kilka złotych więcej. Najlepsze rozwiązania kosztują, nie ma nic za darmo.
2 8
odpowiedź
User
?
Czyli do podwyżek cen w sklepach, rosnącej inflacji, dojdą nam za chwilę podwyżki usług telekomów. Dobra zmiana.


Jak będzie można korzystać z nowego standardu 5G to jestem w stanie zapłacić kilka złotych więcej. Najlepsze rozwiązania kosztują, nie ma nic za darmo.
A jeśli mnie 5G nie interesuje? To co mi odpowiesz?
9 2
odpowiedź
User
G34
Mnie tez interesuje siec 5G to dla mojej moejscowosci szansa na to zeby mieć w końcu zasieg normalny i móc korzystac z internetu od operatora komórkowego wszędzie gdzie sie jest czego obecnie nie moge korzystać w domu bo wiecznie tu jest brak zasiegu
?
To ja ci odpowiem jak nie jestes zainteresowany to przestań korzystac z koórki bo w chwili obecnej telefob też wysyła szkodliwe promnieniowanie.
2 2
odpowiedź
User
steek
W czym problem, lepsza usługa będzie kosztowała, więcej a nie ma żadnych wątpliwości, że między 5G a 4G będzie znacząca różnica, przecież nikt nie będzie zmuszony do brania oferty z 5G, a wątpliwe, żeby wzrosły ceny obecnych usług.
1 1
odpowiedź