SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Oszuści oferują inwestycje w bitcoin, chcąc wyłudzić dane osobowe. T-Mobile Polska ostrzega przed vishingiem

Operator T-Mobile Polska ostrzega swoich abonentów przed mnożącymi się ostatnio próbami wyłudzeń danych osobowych metodą tzw. vishingu (głosowy phishing). W ostatnich tygodniach coraz częściej nieautoryzowana osoba kontaktuje się z klientami operatora, zachęcając do inwestowania w bitcoiny - to właśnie mogą być próby wyłudzeń.

Article

Vishing to forma przestępstwa polegającego na pozyskaniu poufnej informacji z wykorzystaniem połączenia telefonicznego (tzw. voice phishing). Przestępca podszywa się pod osoby lub instytucje godne zaufania i wykrada od nieświadomych rozmówców ich dane osobowe.

Vishing opiera się na zastosowaniu różnych metod socjotechnicznych, mających na celu skłonienie rozmówcy do zrealizowania planu przestępcy  osoba nieprzygotowana na taki atak z reguły jest bez szans.

Na co uważać

Jak ostrzega T-Mobile, scenariusze ataków mogą się od siebie różnić, ale w przypadku zidentyfikowanym przez operatora, osoba dzwoniąca informuje, że abonent jest odbiorcą znacznej sumy pieniędzy, a następnie prosi o instalację aplikacji, pozwalającej na odbiór tej kwoty.- Informacja o nagrodzie jest niczym innym jak metodą socjotechniki.

Instalacja aplikacji ma na celu wyłącznie uzyskanie zdalnego dostępu do urządzenia abonenta, celem zdobycia poufnych informacji, takich jak np. dane autoryzacyjne do bankowości elektronicznej, dane dostępowe do skrzynek pocztowych, czy dane kart płatniczych. W niektórych przypadkach chodzi też o dane dostępowe do zasobów korporacyjnych, jeśli abonent korzysta np. z laptopa służbowego do celów prywatnych.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości nie należy podawać nikomu swoich poufnych danych i skontaktować się z Biurem Obsługi Abonenta T-Mobile lub zgłosić tę sytuację na policję - radzą specjaliści z telekomu.

Pod koniec stycznia br. T-Mobile Polska uruchomił 40 nowych stacji bazowych obejmujących zasięgiem użytkowników w Trójmieście i okolicach. Infrastruktura została zbudowana z wykorzystaniem częstotliwości 2100 MHz wraz z firmą Nokia.

Na koniec września 2020 roku T-Mobile Polska miał 11,07 mln użytkowników, o 163 tys. więcej niż rok wcześniej. Kwartalne przychody telekomu zwiększyły się rok do roku o 0,6 proc. do 1,62 mld zł, a skorygowany zysk EBITDA AL - o 2,4 proc. do 433 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Oszuści oferują inwestycje w bitcoin, chcąc wyłudzić dane osobowe. T-Mobile Polska ostrzega przed vishingiem

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl