SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

T-Mobile Polska obsłuży w Wałbrzychu inteligentny system zarządzania odpadami. Podpisano umowę

T-Mobile Polska podpisał pierwszą umowę dotyczącą budowy rozwiązań inteligentnych dla miast w obszarze waste management. Firma pozyskała zamówienie publiczne na inteligentny system zarządzania odpadami. Klientem jest Miejski Zakład Usług Komunalnych w Wałbrzychu.

Article

Jak informuje T-Mobile Polska system inteligentnego zarządzania odpadami obejmie w pierwszej kolejności około 150 czujników działających w oparciu o technologię NBIoT T-Mobile montowanych w kontenerach na terenie całego miasta. Realizacja projektu ma być istotną częścią nowoczesnej zautomatyzowanej sortowni śmieci zarządzanej przez Miejski Zakład Usług Komunalnych w Wałbrzychu.

Jak to działa?

System zarządzania odpadami przygotowywany przez T-Mobile ma mierzyć poziom wypełnienia kontenerów za pomocą wiązki ultradźwiękowej oraz temperaturę w pojemniku, co pozwoli na wczesne wykrycie ewentualnego zagrożenia pożarowego. Na podstawie zmian w poziomie wypełnienia technologia ustali kiedy określone pojemniki będą wymagały opróżnienia.

Dzięki ewidencji kontenerów, raportom dostępnym na żądanie oraz interaktywnej mapie miasta możliwe będzie zoptymalizowanie funkcjonowania gospodarki komunalnej Wałbrzycha. System sam zaproponuje możliwie najkrótsze trasy pojazdów odbierających odpady łącząc jedynie te lokalizacje, w których kontenery wymagają opróżnienia.

Dodatkowo, na podstawie danych z czujników system ma automatycznie rozpoznać, gdy konkretny pojemnik będzie przepełniony, przewrócony lub pojawi się w nim ogień. System może również alarmować o nieautoryzowanych opróżnieniach (kradzieżach) i innych często spotykanych problemach.

T-Mobile zaznacza, że obecnie najczęściej wykorzystywanym modelem odbioru śmieci jest harmonogram oparty na kalendarzu. Pojazdy pokonują trasę bez uwzględnienia poziomu napełnienia kontenerów, co powoduje, że część pojemników jest opróżnianych zbyć rzadko, a inne zbyt często. Wprowadzane rozwiązanie ma rozwiązać te kłopoty.

- Wizja inteligentnych miast staje się faktem. Inteligentny system zarządzania odpadami to dla MZUK w Wałbrzychu nie tylko konkretne oszczędności, ale i działania korzystnie wpływające na ochronę środowiska, a to przecież jedno z kluczowych wyzwań naszych czasów – zaznacza w komunikacie Andreas Maierhofer, CEO T-Mobile Polska. - Poważne skutki zmian klimatu dla przyrody, ludzi i firm są widoczne już dziś, dlatego działania dotyczące jego ochrony powinny być integralną częścią każdego zrównoważonego modelu biznesowego. Dla T-Mobile Polska oraz całej Grupy Deutsche Telekom to jeden z priorytetów.

NB IoT w praktyce

T-Mobile Polska wyjaśnia, że NB-IoT to technologia radiowa z zakresu LPWAN (ang. Low Power Wide Area Network) dedykowana urządzeniom Internetu Rzeczy - czyli komunikacji urządzeń.

Według operatora największe zalety NB-IoT to większa efektywność w zakresie ilości przesyłanych danych, wysoka penetracja zasięgu wewnątrz budynków, możliwość połączenia w jeden system nawet kilkudziesięciu tysięcy urządzeń, ogólnoświatowy standard oraz wysoki poziom bezpieczeństwa. Z punktu widzenia urządzenia końcowego kluczową zaletą ma być wysoka żywotność baterii, pozwalająca na działanie urządzenia bez ładowania i dostępu do prądu nawet do 10 lat.

Obecna umowa T-Mobile Polska w władzami Wałbrzycha to nie jedyny przykład współpracy operatora z władzami samorządowymi w segmencie inteligentnych rozwiązań dla miast, choć nie zawsze to partnerstwo kończy się sukcesem. Na początku kwietnia br. T-Mobile Polska podjął decyzję o zwieszeniu ogłoszonego w 2018 r. projektu Smart City, który miał zostać zrealizowany w Kazimierzu Dolnym. Był to efekt braku porozumienia pomiędzy operatorem a władzami miasta.

Na koniec czerwca br. T-Mobile Polska miał 10,87 mln klientów, o 260 tys. więcej niż rok wcześniej. W minionym kwartale telekom zanotował spadek wpływów sprzedażowych o 0,1 proc. do 1,565 mld zł oraz wzrost zysku EBITDA AL o 0,9 proc. do 427 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: T-Mobile Polska obsłuży w Wałbrzychu inteligentny system zarządzania odpadami. Podpisano umowę

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl