SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UOKiK przetestował tabletki do zmywarek: Finnish najlepsze, Big Efekt najtańsze

Według testu przeprowadzonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów najlepsze tabletki do zmywarek są marki Finnish, a najlepszy stosunek jakości do ceny zapewniają Big Efekt i Filip. Natomiast najsłabiej w tekście wypadły do zmywarek tabletki Kraft.

Test na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów objął 10 najpopularniejszych marek tabletek do zmywarek wytypowanych na podstawie rozeznania rynku, które przeprowadziła Inspekcja Handlowa w supermarketach, dyskontach i drogeriach. Trzy z nich to marki własne: Lewiatana, Biedronki i Lidla. Wszystkie tabletki mają formułę wielofunkcyjną, głównie „all in one”, czyli oprócz standardowych funkcji myjących posiadają dodatkowe, wskazane przez producenta właściwości, np. nabłyszczanie czy zmiękczanie wody.

Badania wykonali pracownicy akredytowanego laboratorium UOKiK w Bydgoszczy we wrześniu br. Sprawdzono, jak tabletki radzą sobie z kilkoma rodzajami najczęstszych zabrudzeń trudnych do usunięcia, pozostawionych na różnych naczyniach przez 3, 24 oraz 72 godziny. Tabletki przeszły w sumie 60 różnych testów.

Ponadto zweryfikowano, czy masa netto i liczba tabletek są zgodne z deklaracją producenta na etykiecie, czy produkt rozpuszcza się całkowicie w trakcie mycia oraz czy nie pozostawia smug i nadaje naczyniom połysk.

Najlepsze tabletki do zmywarek Finnish, najgorsze Kraft

W trakcie testów najlepsze w działaniu okazały się tabletki marki Finish - usunęły wszystkie zabrudzenia, nawet te trzydniowe, ze 100-procentową skutecznością. Niemalże równie dobrą skutecznością wykazały się Filip i W5. Najgorzej z brudem poradziły sobie tabletki marki Kraft, które pozbyły się zabrudzeń w niecałych 80 proc.

Wszystkie badane tabletki świetnie rozpuszczały się podczas mycia, nie pozostawiały smug, a naczynia były błyszczące po wyjęciu ze zmywarki. UOKiK zwraca uwagę, że niektórzy producenci (Ludwik) w opakowaniu umieścili mniej tabletek, a inni (Brilly, Sunlight) więcej niż wskazywali na etykiecie. Z kolei masa netto każdego zbadanego produktu była zgodna z deklaracją.

UOKiK informuje, że testy pokazały, że efektywność mycia zależy od rodzaju zabrudzenia oraz czasu, na który pozostawiliśmy brudne naczynia. Im dłużej czekają one na umycie, tym gorzej tabletki radzą sobie z usunięciem zabrudzeń. Po 3 godzinach średnia skuteczność mycia wyniosła 96 proc. Jeżeli naczynia czekały na zmywanie jeden dzień, skuteczność spadała do 89 proc. Kolejne 2 dni zmniejszały ją do niecałych 84 proc.

Z badań wynika, że najłatwiejsze do usunięcia były osady z kawy, najtrudniejsze - zabrudzenia z przypalonego mleka.

Tabletki do zmywarek Big Efekt najtańsze

W ramach badania obliczono też, ile wynosi koszt jednej tabletki i oceniono stosunek jakości produktów do ich ceny. Najtańsze okazały się tabletki marki Big Efekt (cena za jedną tabletkę wynosi 33 grosze).

Z kolei tabletki Big Efekt i Filip uzyskały najwyższe oceny jakości do ceny.

UOKiK przetestuje płyny do mycia naczyń

- Po bardzo dobrze przyjętych przez konsumentów i rynek testach proszków do prania przyszła kolej na tabletki do zmywarek. Widzimy ogromną potrzebę przygotowywania niezależnych testów porównawczych - uzasadnia Tomasz Chróstny, prezes UOKiK-u.

- Na polskim rynku brakuje takich zestawień, dlatego będziemy cyklicznie pokazywać wyniki naszych badań. W kolejnej odsłonie cyklu „UOKiK testuje” pomożemy konsumentom wybrać płyny do mycia naczyń - zapowiada Chróstny.

Dołącz do dyskusji: UOKiK przetestował tabletki do zmywarek: Finnish najlepsze, Big Efekt najtańsze

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
grzebi
czyli W5 z LIDL-a najlepsze jakość / cena (no i ten Filip też)
odpowiedź
User
Iza
Moja sprawdzona rada - PÓŁ TABLETKI. Sprawdzone na Somat eco, Ludwik eko i W5 z lidla. Wiadomo, że na kapsułach tego nie da się zrobić, a tabletkę łatwo przeciąć. Domywa tak samo jak z całą tabletką, jeszcze mnie nie zawiodło. Ja oszczędzam, mniej chemii na talerzach i środowisko też oszczędza. Tylko zawsze mam sól i nabłyszczacz w zmywarce oczywiście i raz na miesiąc program czyszczenia zmywarki i jest super.
odpowiedź
User
Obiektywny
Bzdura, tabletki Finish nie domywają zostawiają smugi. Kraft, Ludwik tańsze i lepsze.
odpowiedź