SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

O. Rydzyk prosi o 1 proc. podatku na fundację. Pisze o problemach Radia Maryja, TV Trwam i Sądzie Ostatecznym

Ojciec Tadeusz Rydzyk zaapelował o przekazywanie 1 proc. podatku na związaną z nim Fundację Nasza Przyszłość. Zaznaczył, że w czasie epidemii „także Radio Maryja i TV Trwam mają problemy, trudniej jest te dzieła utrzymać”, oraz wspomniał o perspektywie Sądu Ostatecznego. - Nikt nie zabierze w wieczność ze sobą czegokolwiek. Zabierzemy zasługi za dobre czyny i one będą za nami przemawiały - stwierdził.

Banner odsyłający do prośby o. Tadeusza Rydzyka o przekazanie 1 proc. podatku dochodowego na Fundację Nasza Przyszłość pojawił się u góry strony głównej portalu internetowego Radia Maryja. https://www.wirtualnemedia.pl/wyniki/query:Tadeusz%20Rydzyk

Redemptorysta wylicza w komunikacie dotychczasowe działania fundacji. - Zorganizowaliśmy dotąd – cieszące się wielkim powodzeniem - warsztaty dziennikarskie dla młodzieży. Warsztaty stacjonarne dla 5 tys. osób, a w różnych miejscowościach dla ponad 54 tys. uczniów szkół średnich. Współfinansujemy badania naukowe Instytutu Pamięć i Tożsamość. Na ukończeniu jest już drugi profesjonalny film, tym razem „Nędzarz i Madame” - opisuje.

- Organizujemy koncerty religijno-patriotyczne dla dzieci i młodzieży a także animujemy współpracę młodzieży z różnymi domami seniorów. Możliwe są letnie staże i praktyki studentów Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. Wydaliśmy i rozdaliśmy (bezpłatnie) kilkaset tysięcy książek pomagających w formacji dzieci i młodzieży - dodaje.

Odwołuje się też do patriotyzmu i tradycji. - Pragniemy dotrzeć do najodleglejszych zakątków Ojczyzny. Mówimy, jak ważnym wzorem do naśladowania jest starsze pokolenie, które tak wiele ze swojego doświadczenia może przekazać młodym. Uczymy, jak czerpać pełnymi garściami z wiedzy starszych. Uczymy, by w przyszłości młodzi kierowali się wytrwałością, niezłomną wiarą w Pana Boga i by byli dumni, że są Polakami - wylicza.

- To wszystko możemy realizować dzięki ofiarnej pomocy z 1 proc. podatku dochodowego - podkreśla o. Rydzyk.

„Także Radio Maryja i TV Trwam mają problemy”

W komunikacie o. Tadeusz Rydzyk przyznaje, że „niemal wszystkim podczas pandemii żyje się trudniej, także Radio Maryja i TV Trwam mają problemy, trudniej jest te dzieła utrzymać”.

- Tym bardziej prosimy, by nie lekceważyć możliwość przekazania 1% podatku na rzecz naszej fundacji - zachęca.

Podaje numer KRS Fundacji Nasza Przyszłość, przypomina, że osoby prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze mogą złożyć rozliczenia podatkowe do końca stycznia, a pozostałe firmy, emeryci, renciści (w komunikacie nie wymieniono pracowników) - do końca kwietnia.

O. Rydzyk o Chrystusie i Sądzie Ostatecznym

Założyciel Radia Maryja wprost odwołuje się też do Pisma Świętego. - Pan Jezus powie do nas na Sądzie Ostatecznym: „Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” - cytuje.

- Nikt nie zabierze w wieczność ze sobą czegokolwiek. Zabierzemy zasługi za dobre czyny i one będą za nami przemawiały. Prosimy, jeżeli jest taka Państwa wola, o przekazanie 1 proc. Fundacji Nasza Przyszłość - apeluje.

Redemptorysta przytacza też powiedzenie: kto myśli na rok do przodu – sieje zboże, na dziesięć i więcej lat – sadzi las, a daleko w przyszłość – dobrze kształtuje, formuje dzieci i młodzież.

- W Radiu Maryja i dziełach przy nim powstałych jest nas niewielu, ale usiłujemy czynić bardzo wiele. Pomagamy także formować po polsku i katolicku dla Pana Boga, rodziny, Ojczyzny, ludzi – dzieci i młodzież - wylicza.

- Czynimy to dzięki Panu Bogu i dzięki współpracy wszystkich ludzi dobrej woli. Dzięki Wam, którzy kochacie Pana Boga i Ojczyznę - podkreśla o. Rydzyk.

Fundacja Nasza Przyszłość w ub.r. z 4,9 mln zł z 1 proc.

Fundacja Nasza Przyszłość może pozyskiwać darowizny przekazane jako 1 proc. podatku dochodowego, ponieważ ma status organizacji pożytku publicznego. W poniedziałek „Rzeczpospolita” podała, że w ub.r. uzyskała w ten sposób 4,9 mln zł, w 2019 roku - 4,5 mln zł, a w 2018 roku - 4,3 mln zł.

Zachęty do zasilania jej w ten sposób są regularnie publikowane w Radiu Maryja, TV Trwam i „Naszym Dzienniku”.

Jak zauważyła „Rzeczpospolita”, Fundacja Nasza Przyszłość znalazła się na 22. miejscu w przygotowanym przez resort finansów zestawieniu organizacji pożytku publicznego, które dostały najwięcej z 1 proc. podatku. Wyprzedziły ją głównie organizacje charytatywne, natomiast mniej z 1 proc. podatku uzyskały m.in. Fundacja TVN „Nie jesteś sam” i Fundacja Anny Dymnej „Mimo wszystko”.

Fundacja Nasza Przyszłość działa od 2002 roku, jej prezesem jest Grzegorz Mój (jednocześnie członek rady nadzorczej spółki Geotermia Toruń), w radzie zasiadają o. Tadeusz Rydzyk i Waldemar Gontarczuk, a w komisji rewizyjnej Dariusz Drążek i dwoje wieloletnich współpracowników o. Rydzyka: o. Jan Król oraz Lidia Kochanowicz-Mańk.

Ile zarabiają media o. Rydzyka?

W 2019 r. przychody Fundacji Lux Veritatis zmalały o 5,2 proc. do 45,53 mln zł, zysk netto z 3,33 do 1,3 mln zł. Przychody z darowizn spadły o 10 proc., z Telewizji Trwam zwiększyły się o 2 proc. do 13,85 mln zł, a ze sprzedaży książek i płyt wzrosły prawie czterokrotnie.

Spółka Spes wydająca „Nasz Dziennik” i miesięcznik „Szlachetne Zdrowie” osiągnęła w 2019 r. wzrost przychodów o 6,3 proc. do 19,35 mln zł, a jej strata netto zmalała z 3,12 do 1,13 mln zł.

Natomiast Radio Maryja jest emitowane przez Warszawską Prowincję Redemptorystów, która nie upublicznia swoich danych finansowych. Stacja ma status nadawcy społecznego - nie może puszczać reklam, za to płaci wielokrotnie mniej za koncesję niż rozgłośnie komercyjne. Według badania Radio Track od sierpnia do października ub.r. rozgłośnia zanotowała 1,2 proc. udziału w rynku słuchalności, wobec 1,1 proc. rok wcześniej.

Z kolei spółka Polskie Sieci Cyfrowe, operator wirtualnej sieci telekomunikacyjnej W Naszej Rodzinie skierowanej głównie do odbiorców mediów o. Tadeusza Rydzyka, w 2019 r. zanotowała spadek przychodów o 9,6 proc. do 434,8 tys. zł. Firma przyznaje, że maleje liczba jej klientów.

Dołącz do dyskusji: O. Rydzyk prosi o 1 proc. podatku na fundację. Pisze o problemach Radia Maryja, TV Trwam i Sądzie Ostatecznym

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Xyz
No i co w tym złego? Czy zmusza, okrada kogoś? Nie, prosi. Jak ktoś chce to da, kto nie chce nie da. Jedni wesprą WOŚP inni Radio Maryja a jeszcze inni schronisko dla zwierząt albo hospicjum. Ludzie dajcie spokój bo w kółko tylko o o. Rydzyku tutaj.
odpowiedź
User
Gary
Zbiórkę na patronaite powinien ogarnąć i luzik, to popularna forma pozyskania funduszy na działalność.
odpowiedź
User
donguralesko
Znów na giełdzie wtopił? Czyżby akcje CD Projekt?
odpowiedź