SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Producent „Trudnych spraw”, „Śladu” i „Drogówki” z 6,2 mln zł zysku, 90 proc. wpływów od Polsatu

Firma Tako Media, produkująca m.in. seriale „Dlaczego ja?”, „Trudne sprawy”, „Ślad”, „Septagon”, „Na Ratunek 112” oraz program „Drogówka” w ub.r. osiągnęła wzrost przychodów o 15 proc. do 40,92 mln zł oraz zysku netto z 2,37 do 6,25 mln zł. 90 proc. wpływów firmy pochodzi od Telewizji Polsat.

Sezon czwarty serialu "Ślad"Article

Wpływy sprzedażowe Tako Media zwiększyły się rok do roku jeszcze bardziej niż o 15 proc. - z 31,22 do 42,6 mln zł. Natomiast wynik ze zmiany stanu produktów poszedł w dół z 4,35 mln zł do -1,68 mln zł (w przypadku 2018 roku podajemy przekształcone dane porównawcze).

90 proc. przychodów od Telewizji Polsat

Tako Media od lat realizuje dla Polsatu seriale paradokumentalne „Dlaczego ja?”, „Trudne sprawy”, „Oszukane” „Na Ratunek 112”, a także pokazywany w TV4 program „Drogówka”.

W 2018 roku  zaczęła produkcję dla TV4 serialu „Septagon” (jego trzeci sezon pokazano jesienią ub.r.) oraz serialu „Ślad” dla Polsatu (trzecia seria została wyemitowana jesienią ub.r.).

W br. Polsat ogłosił kilka seriali, za których realizację odpowiada Tako Media. Są to „Maria Matejko” (ma trafić na antenę wiosną lub jesienią 2021 roku), „Kowalscy kontra Kowalscy” „Tatuśkowie” (zdjęcia do niego ruszyły na początku października) oraz „Demaskator. Poza prawem” (jego emisję przeniesiono z jesieni br. na wiosną 2021 roku).

Natomiast TV4 zaczęło pokazywać wyprodukowany przez Tako Media serial „Nowe sekrety sąsiadów”.

W sprawozdaniu Tako Media podało, że w ub.r. 90 proc. jego wpływów pochodziło od Telewizji Polsat.

Przychody Tako Media z produkcji filmowej i telewizyjnej poszły w górę aż o 46 proc. - z 26,79 do 39,12 mln zł. Natomiast wpływy z tantiem producenckich zmalały z 3,29 do 3,04 mln zł, a z usług - z 1,15 mln zł do 442,1 tys. zł.

Koszty 5 proc. w górę

Firma poniosła w ub.r. 34,69 mln zł wydatków operacyjnych, po wzroście o 4,9 proc. z 33,06 mln zł rok wcześniej. Nakłady na usługi obce poszły w górę z 19,19 do 21,57 mln zł, a na wynagrodzenia - z 8,69 do 9,66 mln zł.

Średnie zatrudnienie stałe w firmie w ub.r. wynosiło 3,75 etatów. Zdecydowanie szersze jest grono osób, z którymi spółka współpracuje przy poszczególnych produkcjach. W ub.r. nastąpiły zmiany w zarządzie Tako Media: z końcem maja Lecha Adamskiego na stanowisku prezesa zastąpiła Małgorzata Pach-Galik będąca już wcześniej w zarządzie. Od października ub.r. do końca stycznia br. członkiem zarządu była Patrycja Spychalska.

Koszty amortyzacji zmalały z 1 mln zł do 469,1 tys. zł, a zużycia materiałów i energii - z 2,83 do 1,54 mln zł.

Zysk na dywidendę, kredyt od PFR

Dużo wyższy wzrost przychodów niż kosztów sprawił, że mocno w górę poszedł zysk Tako Media. Zysk sprzedażowy zwiększył się z 2,51 do 6,23 mln zł, zysk operacyjny - z 2,53 do 6,3 mln zł, a zysk brutto i netto - z 2,47 do 6,25 mln zł.

Po 48,5 proc. udziałów spółki mają Okil Khamidov (to reżyser wielu programów i seriali w kanałach Polsatu) i Tamara Aagten-Margol, a pozostałe 3 proc. należą do spółki Tako Media z o.o.

Udziałowcy pod koniec września zdecydowali, że zeszłoroczny zysk netto firmy w całości zostanie im wypłacony jako dywidenda.

W sprawozdaniu Tako Media nie napisano, w jakim stopniu epidemia koronawirusa wpłynęła na działalność firmy. Spółka tak jak wszystkie podmioty z branży producenckiej od drugiej połowy marca do końcówki maja nie mogła prowadzić prac na planach zdjęciowych, potem umożliwiono je z zachowaniem obostrzeń epidemicznych.

Poinformowano, natomiast, że w czerwcu br. Tako Media uzyskało kredyt od Polskiego Funduszu Rozwoju w ramach tzw. tarczy finansowej zakładającej, że przy zachowaniu przez firmę odpowiednich parametrów dotyczących m.in. zatrudnienia do 75 proc. środków z kredytu może być bezzwrotnych.

Dołącz do dyskusji: Producent „Trudnych spraw”, „Śladu” i „Drogówki” z 6,2 mln zł zysku, 90 proc. wpływów od Polsatu

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
dlg
Przyszłość telewizji, czym nam się to podoba, czy nie. Tanie produkcje, które zarabiają
odpowiedź
User
Bawół
Przyszłość telewizji, czym nam się to podoba, czy nie. Tanie produkcje, które zarabiają

Nie przyszłość, ale najbliższa przyszłość, aż "odejdzie" starsza widownia.
odpowiedź
User
bredny
To nie jest żadną przyszłość a teraźniejszość od dekady. Odkąd pierwsze paradokumenty zostały na salonach TVNu i Polsatu. Po co tworzyć coś co kosztuje miliony a obejrzy wybredny widz i mniej niż milion osób jak można zrobić papkę dla nas za kilkaset tysięcy
odpowiedź