SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Tańsze połączenia na komórki

Możliwy kolejny spadek cen rozmów z sieci stacjonarnych do komórkowych. Od 1 maja obowiązują niższe i jednolite przez całą dobę stawki za kończenie połączeń w sieciach komórkowych.

Korzystną decyzję o obniżce stawki i jej ujednoliceniu do 40 gr za minutę (poprzednio 44 gr w szczycie i wieczorami i 40 gr w nocy i dni wolne) podjął Urząd Komunikacji Elektronicznej. UKE zapowiedział też kolejne coroczne obniżki. UKE chce, by stawki osiągnęły poziom odpowiadający średniej  MTR z trzech krajów UE o najniższej opłacie (Szwecja, Finlandia, Cypr). Docelowo od 1 maja 2010 ma to być 21, 63 gr za minutę.

Operatorzy  (PTK Centertel, Polkomtel i PTC) zostali także zobowiązani do corocznego przedstawiania Prezesowi UKE uzasadnienia wysokości stosowanej stawki MTR w oparciu o ponoszone koszty, na podstawie danych za ostatni zakończony rok obrotowy, nie później niż w terminie 100 (stu) dni kalendarzowych od zakończenia w/w roku. Każdej decyzji Prezes UKE nadał rygor natychmiastowej wykonalności.

Warto przypomnieć, że poprzednia obniżka z listopada 2006 roku (średnio o 22 proc.)  oznaczała dla klientów sieci stacjonarnych obniżkę cen rozmów do sieci komórkowych. W Telekomunikacji Polskiej, która najszybciej zareagowała na zmiany, cena brutto zmniejszyła się dokładnie o tyle, o ile obniżono MTR. W sieciach komórkowych ceny rozmów z tego powodu nie spadły, ale zmniejszyły się przychody i koszty operatorów.

Należy oczekiwać, że majowa obniżka także spowoduje zmniejszenie cen rozmów z telefonu stacjonarnego do sieci komórkowych. TP już kilka tygodni temu przedstawiła UKE do akceptacji nowe cenniki. Nie wiadomo jednak jak duża będzie skala obniżek i kiedy wejdą one w życie. Nowe ceny Telekomunikacji Polskiej wymuszą zapewne korektę cennika innych operatorów. To z kolei wraz z zaostrzeniem się konkurencji na rynku telefonii komórkowej (m.in. przez pojawienie się Play, czwartego gracza dysponującego własną siecią) może spowodować obniżki cen rozmów z telefonów komórkowych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Tańsze połączenia na komórki

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl