SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ponad 20 producentów skorzystało z tarczy finansowej. Po 3,5 mln zł dla Film Produkcji i Akson Studio

Kredyty z Polskiego Funduszu Rozwoju w ramach pierwszej tarczy finansowej uzyskało ponad 20 znanych firm produkujących reklamy, programy, seriale i filmy. Po ponad 3 mln zł otrzymały Film Produkcja, Akson Studio, Tako Media i Rochstar - wynika z analizy Wirtualnemedia.pl. Wiele firm skorzystało też z umorzenia składek pracowniczych na ZUS.

Article

Wnioski o kredyty w ramach pierwszej tarczy finansowej małe i średnie firmy mogły składać od kwietnia do lipca br. Zgodnie z zasadami kredyty są nieoprocentowane, a od 25 do 75 proc. przyznanego dofinansowania może być bezzwrotne, jeśli korzystający z niego podmiot zachowa wyznaczone kryteria dotyczące m.in. utrzymania stanu zatrudnienia. Natomiast spłatać pozostałą część zacznie 12 miesięcy od otrzymania kredytu.

Branża producencka wiosną została dosłownie zahamowana przez epidemię, ponieważ w ramach izolacji społecznej wprowadzono administracyjny zakaz prac na planach zdjęciowych od drugiej połowy marca do końcówki maja. Potem zezwolono na realizację zdjęć z zachowaniem standardów epidemicznych.

Niektórzy producenci są notowani na giełdzie i w komunikatach dla inwestorów informowali o wsparciu uzyskanym z tarczy kredytowej. Platige Image poinformowała, że firmy z jej grupy kapitałowej 4,36 mln zł, przy czym sama spółka Platige Image dostała 2,63 mln zł.

Ponad 3 mln zł dla czterech producentów

Według analizy Wirtualnemedia.pl opartej na danych z rządowego portalu gov.pl maksymalną kwotę 3,5 mln zł kredytu z FPR uzyskały dwie spółki producenckie: Film Produkcja i Akson Studio. W pierwotnej wersji tego tekstu była informacja, że 3,5 mln zł kredytu z PFR uzyskała ATM Grupa. We wtorek firma poinformowała, że w bazie beneficjentów tarczy finansowej są nieaktualne dane: na początku maja co prawda otrzymała kredyt, ale musiała go zwrócić, bo zmieniono kryteria programu tak, że nie została już zaliczona do segmentu małych i średnich firm.

Po ponad 3 mln zł z pierwszej tarczy otrzymały też Tako Media (3,42 mln zł) i Rochstar (3,24 mln zł). Ta pierwsza firma, realizująca głównie produkcje dla Telewizji Polsat, w ub.r. osiągnęła wzrost przychodów o 15 proc. do 40,92 mln zł oraz zysku netto z 2,37 do 6,25 mln zł. 90 proc. Natomiast przychody Rochstaru w ub.r. zmalały  o 22,4 proc. do 40,45 mln zł, a wynik netto z 3,78 mln zł zysku do 3,94 mln zł straty.

Dziesięć spółek uzyskało finansowanie wynoszące od 1 do 2,6 mln zł, a kolejne osiem - od 36 do 846 tys. zł.

Dodatkowo producenci skorzystali z umorzenia przez maksymalnie trzy miesiące składek pracowniczych na ZUS. To stosunkowo niewielkie kwoty, ponieważ firmy z tej branży zazwyczaj zatrudniają niewiele osób na etacie, a do poszczególnych produkcji angażują współpracowników. Na umorzeniu składek ZUS-owskich najwięcej oszczędziły ATM Grupa (109 tys. zł) i Fremantlemedia Polska (92,9 tys. zł).

Spytaliśmy kilka firm, na co przeznaczyły środki z pierwszej tarczy i jak oceniają koniunkturę w branży po wiosennym lockdownie. - Wiosenna dotacja dla przedsiębiorców została wykorzystana zgodnie ze wskazanym w przepisach przeznaczeniem, czyli głównie na podatki i wynagrodzenia - przekazała nam Karolina Baranowska z działu PR w MTL Maxfilm.

- Wszystkie ekipy produkowanych przez Artramę i MTL Maxfilm (spółki mają wspólnego właściciela - przyp.) seriali starają się pracować nieprzerwanie, oczywiście w reżimie sanitarnym. Staramy się zachować ciągłość emisji wszystkich naszych produkcji - opisuje Baranowska.

Endemol, Film Reaktor i Astro bez wsparcia z tarczy i ZUS-u

Z żadnych umorzeń składek na ZUS ani kredytu z PFR nie skorzystały natomiast m.in. Endemol Shine Polska, Graffiti Films, Film Reaktor i Astro.

Na początku sierpnia prezes PFR Paweł Borys poinformował, że w ramach pierwszej tarczy przyznano kredyty na sumę 60,5 mld zł dla 345 tys. małych i średnich firm zatrudniających ponad 3 mln pracowników.

Latem rynek producencki odżył

Od końcówki maja wznowiono prace na planach zdjęciowych zdecydowanej większości seriali, filmów i programów telewizyjnych. Wrócono na plany nie tylko seriali i programów emitowanych kilka razy w tygodniu, których odcinków potrzeba najwięcej, lecz także produkcji kategorii premium. Polsat już w połowie czerwca wznowił kręcenie „Osaczonego” z Leszkiem Lichotą.

Ponadto rozpoczęto nowe produkcje. W lipcu ruszyły prace na planie serialu na podstawie powieści Igora Brejdyganta realizowanego przez Sony Pictures Television wspólnie z Polsatem, a we wrześniu HBO zaczęło kręcić serial „Warszawianka” z Borysem Szycem w roli głównej, a Canal+ Polska - drugi sezon serialu „Kruk. Szepty słychać po zmroku”.

O tym, że sytuacja epidemiczna nadal stanowi ryzyko dla producentów, zwłaszcza wraz z nadejściem drugiej fali epidemii, świadczą losy realizacji drugiego sezonu „Wiedźmina” dla Netflixa. Po wiosennym lockdownie prace na planie wznowiono w połowie sierpnia, a na początku listopada przerwano je, ponieważ w ekipie wykryto zakażenia koronawirusem.

Producenci telewizyjni, reklamowi i filmowi z kredytami w ramach pierwszej tarczy finansowej i umorzeniami składek na ZUS:
Film Produkcja 3,5 mln zł z PFR, 15,7 tys. zł umorzonych składek na ZUS
Akson Studio - 3,5 mln zł z PFR
Tako Media - 3,42 mln zł z PFR, 20,4 tys. zł umorzonych składek na ZUS
Rochstar - 3,24 mln zł z PFR, 72,1 tys. zł umorzonych składek na ZUS
Platige Image - 2,63 mln zł z PFR
TFP - 2,59 mln zł z PFR, 32,6 tys. zł umorzonych składek na ZUS
Studio Filmowe OTO - 2,29 mln zł z PFR, 8,8 tys. zł umorzonych składek na ZUS
MTL Maxfilm - 2,15 mln zł z PFR, 23,4 tys. zł umorzonych składek na ZUS
Papaya Films  2 mln zł z PFR, 28,6 tys. zł umorzonych składek na ZUS
Opus Film - 1,99 mln zł z PFR, 21,8 tys. zł umorzonych składek na ZUS
Aurum Film - 1,97 mln zł z PFR, 4,3 tys. zł umorzonych składek na ZUS
Dynamo - 1,95 mln zł z PFR, 11,7 tys. zł umorzonych składek na ZUS
Tango Production - 1,04 mln zł z PFR, 11,8 tys. zł umorzonych składek na ZUS
Watchout Studio - 1,01 mln zł z PFR, 3 tys. zł umorzonych składek na ZUS
Flota Filmowa - 845,9 tys. zł z PFR, 20,8 tys. zł umorzonych składek na ZUS
Tank Production - 511,6 tys. zł z PFR, 9,2 tys. zł umorzonych składek na ZUS
Artrama - 300 tys. zł z PFR, 29,1 tys. zł umorzonych składek na ZUS
F25 - 252 tys. zł z PFR, 5,8 tys. zł umorzonych składek na ZUS, 5 tys. zł z funduszu m.s.t. Warszawy
Media Corporation - 144 tys. zł z PFR, 57,7 tys. zł umorzonych składek na ZUS, 5 tys. zł z funduszu m.s.t. Warszawy
Euromedia TV - 36 tys. zł z PFR, 14,6 tys. zł umorzonych składek na ZUS, 5 tys. zł z funduszu m.s.t. Warszawy
Human Ark - 96 tys. zł z PFR, 22,2 tys. zł umorzonych składek na ZUS
Opus TV - 36 tys. zł z PFR, 18,1 tys. zł umorzonych składek na ZUS

Fremantlemedia Polska - 92,9 tys. zł umorzonych składek na ZUS
Golden Media Polska - 19,1 tys. zł umorzonych składek na ZUS
Propeller Film - 9,9 tys. zł umorzonych składek na ZUS
Jake Vision - 8,2 tys. zł umorzonych składek na ZUS
Spinka Film Studio - 7,2 tys. zł umorzonych składek na ZUS
Triplan - 6,5 tys. zł umorzonych składek na ZUS
Studio Filmowe M5 - 5 tys. zł umorzonych składek na ZUS
Warsaw Production Team - 3,1 tys. zł umorzonych składek na ZUS
Studio Produkcyjne Orka - 1,4 tys. zł umorzonych składek na ZUS

Dołącz do dyskusji: Ponad 20 producentów skorzystało z tarczy finansowej. Po 3,5 mln zł dla Film Produkcji i Akson Studio

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marcin
Moze juz dosc finansowania z naszych podatkow . . Nie mozemy dalej finansowac kolejnych nudnych seriali i tzw. komedii romantycznych produkowanych prze te wymienione podmioty.
4 0
odpowiedź
User
NorMLAS
Trochę to wygląda tak, że państwo, czyli wszyscy podatnicy - wspierają najmocniej najsilniejszych na rynku. A miało być tak, że w gospodarce wolnorynkowej kryzysy weryfikują tych, co przypadkiem nie przeinwestowali i dają szansę wybicia się nowym, lepiej przygotowanym. a przetrwać mieli rozsądniejsi. Tymczasem wychodzi kolejne "za duży, żeby upaść".
7 0
odpowiedź
User
Kiszczak
To chory kraj. Z jakiej paki miliarderom dawać pomoc? A taka pani z warzywniaka nie dostanie nic
1 0
odpowiedź