SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rozbito grupę wyłudzającą VAT na handlu sprzętem elektronicznym

Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z Podkarpackim Biurem Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów zatrzymali cztery osoby podejrzane o udział w grupie zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT w ramach handlu sprzętem elektronicznym - przekazał w piątek mł. asp. Paweł Żukiewicz z zespołu prasowego CBŚP.

fot. Shutterstock.com fot. Shutterstock.com

Jak poinformował mł. asp. Paweł Żukiewicz, śledczy pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie, prowadzą śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem zwrotu nienależnego podatku VAT, między innymi przy wywozie sprzętu elektronicznego z Polski, a także praniem pieniędzy.

"W ostatnim czasie funkcjonariusze zatrzymali cztery osoby na terenie województw: podkarpackiego i lubuskiego, jak również wykonali szereg przeszukań, w ich wyniku zabezpieczyli dokumentację, która będzie poddana szczegółowej analizie przez śledczych" - podkreślił policjant.

Wskazał, że według ustaleń śledczych w przestępczy proceder było zaangażowanych kilka podmiotów gospodarczych, zajmujących się handlem sprzętem elektronicznym. "Wszystko wskazuje na to, że te firmy tworzyły w większości fikcyjną dokumentację, nieodzwierciedlającą rzeczywistych zdarzeń gospodarczych dotyczących sprzedaży towarów" - zaznaczył.

"Ponadto jedna z firm wystawiała nierzetelne dokumenty w ramach tzw. procedury +Tax Free+ dla obywateli Ukrainy. Na tej podstawie podejrzani występowali o nienależne zwroty podatku VAT lub nie opłacali należnych kwot podatku" - przekazał.

Straty Skarbu Państwa w wyniku działania tej grupy mogły wynieść co najmniej 41 mln zł. "Ustalono także, że członkowie grupy mogli wyprać ponad 25 mln zł pochodzących z przestępczej działalności" - podał mł. asp. Żukiewicz z CBŚP.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie, gdzie usłyszeli zarzuty dotyczące m.in. działania w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się m.in. wyłudzaniem zwrotu nienależnego podatku VAT, a także oszustw. "Reszta zarzutów dotyczyła prania pieniędzy oraz przestępstw karnoskarbowych. Dodatkowo dwie osoby usłyszały zarzuty dotyczące niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych" - dodał policjant.

Decyzją sądu jeden z zatrzymanych został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące. Śledczy zabezpieczyli do sprawy mienie warte prawie 8 mln zł.

Jak zaznaczają śledczy, sprawa jest rozwojowa, niewykluczone są kolejne zatrzymania.
 

Dołącz do dyskusji: Rozbito grupę wyłudzającą VAT na handlu sprzętem elektronicznym

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl