SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

W nowym sezonie Teatru Telewizji 14 premier. Wśród hitów „Hamlet”, „Inny świat” i remake „Igraszek z diabłem”

W sezonie 2019-2020 Teatr Telewizji TVP przygotował 14 premier, w tym 9 na antenie TVP1, 4 dla TVP Kultura i jedną dla dziecięcego kanału TVP ABC. - To szalenie trudne zadanie, wybrać kilkanaście spektakli z 600 propozycji, które spłynęły - komentuje Ewa Millies-Lacroix, dyrektor Agencji Kreacji Teatru Telewizji Polskiej.

Ewa Millies-Lacroix, fot. TVP Article

W środę podczas konferencji prasowej zaprezentowano program Teatru Telewizji Polskiej na sezon 2019/2020. - Wybierając spektakle do realizacji staramy się zwrócić uwagę na klasykę, utwory dawno niegrane, ale też związane z rocznicami. W tym roku mamy rok Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, stąd prapremiera światowa jego „Innego świata”. Niezwykle trudno jest podejść do tematów historycznych, związanych z II wojną światową oryginalnie, z perspektywy dotąd niepokazanej, ale naszym twórcom się to udaje. To niezwykła odpowiedzialność - mówiła Ewa Milies-Lacroix, dyrektor Agencji Kreacji Teatru Telewizji Polskiej.

Na początek - „Imperium” Roberta Talarczyka

Spektakle Teatru TV będzie można oglądać jak zwykle w poniedziałki, o godz. 21.00. Sezon otworzy 30 września spektakl pt. „Imperium”, w reżyserii Roberta Talarczyka. To sfilmowana z niezwykłej perspektywy opowieść o spotkaniu pisarza, felietonisty Melchiora Wańkowicza i budowniczego Gdyni - inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego.

Dramat - specjalnie dla Teatru Telewizji - napisał Wojciech Tomczyk. Emisja - na antenie TVP1. W spektaklu występują m.in. Ireneusz Czop (Melchior Wańkowicz), Mariusz Ostrowski (Eugeniusz Kwiatkowski), Agnieszka Radzikowska, Filip Kosior i debiutująca w Teatrze Telewizji Helena Englert.

Podczas prezentacji programu Teatru Telewizji Polskiej na sezon 2019/2020 reżyser "Imperium" Robert Talarczyk powiedział, że podstawą spektaklu jest "tekst niezwykły, opowiadający o spotkaniu budowniczego Gdyni Eugeniusza Kwiatkowskiego i wybitnego pisarza Melchiora Wańkowicza, dwóch gigantów przedwojennych myśli. Ich spotkanie to niezwykły pojedynek intelektów".

Wojciech Tomczyk zaznaczył, że "Imperium", którego akcja toczy się pod koniec lat 30, "to przedstawienie o Rzeczpospolitej, ale też o państwie, polityce, która polega na budowaniu wspólnoty i realizacji wspólnych celów".

„Inny świat” w październiku

W ubiegłym sezonie wszystkie spektakle przygotowano wyłącznie na podstawie tekstów polskich autorów. Miało to związek z obchodami stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Rok 2019 został ogłoszony rokiem Herlinga-Grudzińskiego, stąd wśród ważnych premier najnowszego sezonu Ewa Millies-Lacroix wskazała również premierową teatralną adaptację, „Innego świata” tego autora. - Klamrą dla naszej adaptacji jest ostatnia scena powieści, spotkanie w Rzymie w 1945 r. głównego bohatera z człowiekiem, z którym był razem w obozie - mówił reżyser spektaklu, Igor Gorzkowski. W "Innym świecie" występują m.in. Philippe Tłokiński, Rafał Zawierucha  i Andrzej Mastalerz. Premiera - 21 października, na antenie TVP1.

Klasyka: „Hamlet” i „Igraszki z diabłem”

28 października (także na antenie TVP1) będzie można zobaczyć "Hamleta" z Przemysławem Stippą w roli tytułowej oraz Piotrem Cyrwusem, Marią Pakulnis, Arturem Żmijewskim, Janem Englertem, Danielem Olbrychskim, Magdaleną Zawadzką i Marianem Opanią.

W listopadzie zostaną pokazane "Dzień gniewu" Romana Brandstaettera w reżyserii Jacka Raginisa–Królikiewicza i telewizyjna wersja spektaklu z Teatru Nowego im. K. Dejmka w Łodzi "Fantazja Polska" Macieja Wojtyszki, a w grudniu "W małym dworku" Witkacego w reżyserii Jana Englerta i "Ostatnia bitwa" Piotra Derewendy w reżyserii Mariusza Malca.

Jako jedną ze specjalnych premier szefowa Teatru Telewizji wymieniła też remake „Igraszek z diabłem” - tekstu Jana Drdy, który po raz pierwszy został wystawiony został na telewizyjnej scenie w 1979 roku. W rolach głównych wystąpili m.in. Marian Kociniak, Jan Kociniak, Jerzy Kamas, Janusz Gajos i Marek Kondrat.

- Do dzisiaj spektakl ten cieszy się ogromnym powodzeniem i jest jednym z częściej powtarzanych - mówiła Ewa Milies-Lacroix. Nową wersję tej sztuki zobaczymy 13 stycznia na antenie TVP1, a w obsadzie znaleźli się m.in. Anna Dymna, Jerzy Trela, Dariusz Gnatowski, Krzysztof Globisz i Marian Dziędziel.

Dwa tygodnie później będzie można zobaczyć komedię kryminalną Kazimierza Brandysa "Inkarno" w reżyserii Leny Frankiewicz. Występują m.in. Krzysztof Zarzecki, Jan Englert, Wiktoria Gorodeckaja, Gabriela Muskała i Jan Frycz.

Seweryn reżyseruje w TVP Kultura

Dyrektor TVP Kultura Kalina Cyz przedstawiła teatralne premiery, które w bieżącym sezonie będzie można zobaczyć na tym kanale: 10 września "Szekspir forever!", monodram Andrzeja Seweryna, 1 października "Clarissimę" w reżyserii Tomasza Cyza, a także spektakl "Kriton" z Jerzym Trelą i Piotrem Cyrwusem (daty premiery jeszcze nie wyznaczono).

Teatr Telewizji przygotował również premiery spektakle dla dzieci, które będzie można zobaczyć na TVP ABC. Wśród nich premierowe "Helskie dzwony" Ewy Pytki (tutaj także nie podano daty premiery).

 

Ewa Millies-Lacroix powiedziała, że "Teatr Telewizji ma jeszcze ogromny potencjał". Podkreśliła, że nad spektaklami pracują twórcy z całej Polski. "Przy każdej premierze artystycznie jest zaangażowanych minimum 40 osób. Przy 20 premierach to 800 osób" - dodała.

Według danych Nielsen Audience Measurement w lipcu br. TVP Kultura miała 0,463 proc. udziału w rynku oglądalności, wobec 0,406 proc. rok wcześniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W nowym sezonie Teatru Telewizji 14 premier. Wśród hitów „Hamlet”, „Inny świat” i remake „Igraszek z diabłem”

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Widz
I tak trzymać! To jest realizacji misji. Remake "Igraszek z diabłem" .... hmm, oryginał jest doskonały. Sam jestem ciekawy jak to wyjdzie.
18 2
odpowiedź
User
fff
Zapłać franco aktorom... Wyemitowałaś spektakle bez umów... zaplacisz podwójnie
3 2
odpowiedź
User
Michał
Jak widzę Olbrychskiemu Englertowi, Opani itp. występowanie w" reżimowej", jak to często mówią telewizji nie przeszkadza- kasa nie śmierdzi.
"Wszyscy artyści to prostytutki".
Hipokryci.
11 1
odpowiedź