SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Technologia Wi-Fi Aware połączy telefony bez pośrednictwa hotspotów

Organizacja Wi-Fi Alliance przygotowuje nową technologię o nazwie Wi-Fi Aware. Pozwoli ona na bezprzewodową wymianę danych pomiędzy smartfonami bez wykorzystywania hotspotów. Rozwiązanie będą stosować w swoich chipach Broadcom, Intel, Marvell i Realtek.

fot. Shutterstock.com Article

Według Wi-Fi Alliance zaleta nowej technologii polega na tym, że smartfony będą mogły na niewielkie odległości wymieniać pomiędzy sobą dane i komunikować się bezprzewodowo bez konieczności wykorzystywania punktów dostępowych - hotspotów, tak jak ma to miejsce dzisiaj.

Twórcy nowego rozwiązania podkreślają, że Wi-Fi Aware jest ulepszoną wersją obecnego standardu Wi-Fi i wykorzystuje fale radiowe do bezpośrednich połączeń pomiędzy urządzeniami. Jednak zasięg, w którym działa Wi-Fi Aware jest ograniczony, dlatego ma być przydatny jedynie w określonych okolicznościach. Dzięki tej technologii, jak zapowiada Wi-Fi Alliance możliwe będzie na przykład ustalenie po włączeniu telefonu, czy w pobliżu znajdują się znajome osoby. Platforma może być też wykorzystywana na podobnej zasadzie jak dzisiaj funkcjonują coraz popularniejsze beacony - kiedy użytkownik przechodzi obok konkretnego sklepu może otrzymać od niego powiadomienie o ofercie lub zniżkach u tego sprzedawcy.

Obecnie niektórzy producenci chipów wykorzystywanych w smartfonach - Broadcom, Intel, Marvell oraz Realtek zapowiedzieli, że będą implementować obsługę nowej technologii w swoich podzespołach. Wi-Fi Alliance podkreśla, że będzie ona też możliwa do zastosowania w starszych modelach komórek poprzez aktualizację firmware’u.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Technologia Wi-Fi Aware połączy telefony bez pośrednictwa hotspotów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl