SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Meta pozwana za system rozpoznawania twarzy Facebooka

Ken Paxton, prokurator generalny Teksasu złożył pozew przeciwko spółce-matce Facebooka, zarzucając jej naruszenie stanowych przepisów dotyczących prywatności. Chodzi o system rozpoznawania twarzy, za pomocą którego społecznościowy serwis miał gromadzić i przetwarzać dane biometryczne milionów Teksańczyków bez ich zgody.

Article

Prokurator generalny Teksasu w pozwie złożonym w sądzie okręgowym przeciwko koncernowi Meta, twierdzi, że oferowana do niedawna przez Facebooka funkcja oznaczania na zdjęciach, oparta na systemie rozpoznawania twarzy, narusza uchwaloną w 2009 r. stanową ustawę Capture or Use of Biometric Identifier (CUBI).

Facebook wyłączył system rozpoznawania twarzy w listopadzie zeszłego roku. Wcześniej w analogicznej sprawie w stanie Illinois zawarł ugodę, w ramach której zapłacił 650 mln dolarów z tytułu pozwu zbiorowego.

Zgodnie z CUBI, przed zebraniem danych biometrycznych, takich jak geometria twarzy, konieczne jest uzyskanie na to świadomej zgody użytkownika. Tymczasem Facebook miał skanować widoczne na zdjęciach twarze użytkowników, jak również osób nie będących członkami społeczności, bez pytania ich o zgodę. Następnie zachęcał do tagowania osób zidentyfikowanych na zdjęciach przez system.

Prokurator Paxton twierdzi także, że Facebook w odpowiednim czasie nie zniszczył zebranych danych biometrycznych mieszkańców Teksasu.

Teksas chce od Mety setek miliardów odszkodowania

Pozew zawiera żądanie wypłaty 25 tys. dolarów za każde naruszenie CUBI oraz 10 tys. dolarów za każde naruszenie Texas Deceptive Trade Practices Act. W teorii przekłada się to na setki miliardów dolarów kary.

Meta odrzuca oskarżenia, twierdząc, że są one bezpodstawne. Koncern zapowiedział, że będzie stanowczo bronił swoich racji.

Dołącz do dyskusji: Meta pozwana za system rozpoznawania twarzy Facebooka

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl