SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowe władze TVP nie zlikwidują „Telegazety”. Kto nie może z niej korzystać?

Choć TVP zapowiedziała likwidację 7 kanałów linearnych, to nie przewiduje cięć w zakresie teletekstu. - Telewizja Polska obecnie nie planuje likwidacji Telegazety. Nie zamierzamy też zastępować tej usługi innym formatem ani zmieniać jej obecnego kształtu  - informuje Wirtualnemedia.pl Dział Komunikacji Korporacyjnej TVP. Mimo tej deklaracji, nie wszyscy mogą korzystać z Telegazety. Usługa nie działa w przypadku serwisów streamingowych/OTT i niektórych usług IPTV. 

W związku z brakiem rekompensaty i problemami z uzyskaniem pieniędzy z abonamentu RTV, możliwości finansowe nadawcy publicznego są ograniczone. Z projektu karty powinności na lata 2025-2029 wynika, że zniknąć mają kanały: Alfa TVP, TVP Kobieta, TVP Kultura 2, TVP Historia 2, TVP ABC 2, TVP Dokument, TVP Nauka i TVP Historia. Zamiast trzech ostatnich stacji ruszy TVP Wiedza.

Po 20 grudnia, kiedy doszło do zmian personalnych w Telewizji Polskiej, sekcje informacyjne „Telegazety” nie były aktualizowane. Aktualizacje wróciły w styczniu. Obecnie nadal można śledzić m.in. doniesienia z Polski i świata, wiadomości sportowe, wyniki meczów czy prognozę pogody. Nie brakuje też horoskopów, ofert wakacyjnych i wróżek czy matrymonialnych. Nadawca publiczny nie zdradza danych o aktualnej liczby użytkowników „Telegazety”.

Nie wszyscy mogą korzystać z teletekstu

Choć kiedyś teletekst był bardzo popularny, to teraz niektórzy abonenci płatnej telewizji nie mogą nawet z niego skorzystać. Niedawno niemiecki operator Magenta TV (Deutsche Telekom/T-Mobile) zaoferował teletekst w usłudze IPTV. Wcześniej uczyniła tak platforma Waipu. Szacuje się, że każdego miesiąca blisko 10 mln Niemców przynajmniej raz korzysta z teletekstu. 

Jak jest w Polsce? Tradycyjna naziemna telewizja cyfrowa (DVB-T2), telewizja kablowa (DVB-C), telewizja satelitarna (DVB-S2) pozwalają na korzystanie z teletekstu.  - Teletekst jest dostępny na najpopularniejszych modelach naszych dekoderów (lista tutaj: https://pl.canalplus.com/pomoc/czy-na-moim-dekoderze-moge-korzystac-z-teleteksu). Teletekst jest dostępny na wybranych kanałach. Za treści i sposób ich dostarczania w pełni odpowiadają nadawcy kanałów. Na części kanałów są to rozbudowane serwisy, a dla części przenosi tylko informacje o napisach ekranowych. Obecność Teletekstu na danym kanale jest sygnalizowana za pomocą ikony TXT na pasku informacyjnym. Teletekst jest nadawany przez satelitę i nie jest dostany dla kanałów dostępnych przez internet/OTT - mówi Wirtualnemedia.pl Piotr Kaniowski, rzecznik prasowy Canal+ Polska.

To właśnie w przypadku usług IPTV/OTT z teletekstu najczęściej nie można korzystać. Nie działa ona za pośrednictwem aplikacji z kanałami streamingowymi typu Canal+ online, Polsat Box Go, Player.  Nie mogą z niej korzystać również abonenci Play. - Najnowsze technologie transmisji video, bazujące na IP, które stosujemy w usługach Play, wykluczają oferowanie tzw. telegazety. W dobie powszechnego dostępu do internetu i informacji, nie obserwujemy jednak zainteresowania tego typu usługą - informuje Wirtualnemedia.pl Katarzyna Bonk z biura prasowego Play.

Konkurencyjny operator Orange zapewnia, że jego klienci nie mają takich problemów. - Potwierdziliśmy z działami telewizyjnymi i technicznymi, że Orange nadaje teletekst, jeśli jest on udostępniany przez nadawcę. Telegazeta jest funkcjonalnością telewizora, czyli co do zasady wszyscy Klienci Telewizji Orange mają do niej dostęp - zapewnia biuro prasowe Orange Polska.

„Telegazeta” nadal cieszy się dużą popularnością?

Teletekst jest technologią, którego historia sięga 1974 roku. Wówczas jako pierwsza na świecie uruchomiła go BBC. Obecnie nie oferuje już usługi. Zastąpiła go nowocześniejszą aplikacją, którą można uruchomić za pośrednictwem czerwonego przycisku pilota. Także znacznie atrakcyjniejszy graficznie i cyfrowy BBC Red Button miał zniknąć z końcem stycznia 2020 roku. Po protestach wielu widzów, zrezygnowano z tych planów.  Niemiecki ARD eksperymentuje z aplikacją HbbTV, która w przeciwieństwie do teletekstu pozwala na publikację map czy zdjęć.

Wiele stacji z całego świata całkowicie zlikwidowało teletekst. Po 25 latach uczyniła to m.in. słowacka Markiza. Likwidację teletekstu w 2022 roku planował też regionalny nadawca Omroep West z Holandii. Podobnie jak w przypadku BBC, doszło do rezygnacji z tych planów. Zaprotestowało ponad 1000 osób. Wielu z krytykujących plany nadawcy zwracało uwagę, że teletekst jest potrzebny najstarszym odbiorcom, którzy nie korzystają z internetu.

- Telewizja Polska obserwuje przyzwyczajenia oraz potrzeby swoich widzów i nie zamierza rezygnować z Telegazety. Jest to nadal ważne źródło informacji dla około 1,5-milionów użytkowników, którzy miesięcznie korzystają z tego najpopularniejszego w Polsce teletekstu. Telegazeta spełnia funkcję informacyjną, ale też jest wsparciem dla osób z niepełnosprawnościami. Za jej pośrednictwem wyświetlane są np. linie dialogowe filmów i seriali – informowało Wirtualnemedia.pl na początku 2023 roku Centrum Informacji TVP.

TVP nie zdradziło wówczas z jakiego okresu pochodzą dane i jak zrealizowano badanie. W 2022 roku telewizja publiczna podawała takie same wyniki. Pochodziły z badania Research Collective z grudnia 2021 roku. Wynikało z niego, że z usług najpopularniejszego w Polsce teletekstu miesięcznie korzysta półtora miliona użytkowników. 79 proc. użytkowników to ludzie w przedziale wiekowym 30-75 lat, którzy na stronach telegazety spędzają minimum 10 minut na sesję. W grudniu 2019 roku użytkowników Telegazety miało być 2,7 mln, a w połowie lat 90 nawet 20 mln. To pokazuje trend spadkowy. Nad Wisłą usługa została uruchomiona 29 grudnia 1988 roku.

Jednymi z najpopularniejszych treści w Telegazecie są informacje sportowe. - Telewizja Polska rozwijając swoją obecność w przestrzeni interaktywnej, nie zapomina o widzach przyzwyczajonych do mediów tradycyjnych. Wg GUS 7 proc. polskich gospodarstw domowych ciągle nie posiada dostępu do Internetu - dla tych odbiorców Telegazeta jest formą szybkiego dostępu do wiadomości sportowych, aktualnych wydarzeń, programu tv czy pogody – argumentował nadawca publiczny.

TVN ograniczył teletekst do programu telewizyjnego

Oferta konkurencyjnej „Gazety TV Polsat” jest zbliżona do teletekstu Telewizji Polskiej. Dodatkowo można w niej znaleźć dział z informacjami o platformie cyfrowej … Polsat Cyfrowy. Nazwa ta obowiązywała przez krótko w okolicach 2000 roku (po Polsat 2 Cyfrowy). Później dostawca płatnej telewizji zaczął używać marki Cyfrowy Polsat, a od końca sierpnia 2021 roku Polsat Box.  
 

Czy Telewizja Polsat planuje zmiany w teletekście? Jego oferta będzie ograniczona? - Jeśli będziemy wprowadzać jakieś zmiany, na pewno o nich poinformujemy - mówi Wirtualnemedia.pl Tomasz Matwiejczuk, rzecznik prasowy stacji i dyrektor komunikacji korporacyjnej.

Konkurencyjny TVN już kilka lat temu ograniczył „Telestrony TVN” do programu telewizyjnego. - Obserwujemy stałą grupę widzów korzystających z telegazety, dlatego zdecydowaliśmy się na utrzymanie tego narzędzia dla TVN oraz TVN 7. Równocześnie zmodernizowaliśmy i zautomatyzowaliśmy proces tworzenia teletekstu. Program dla wszystkich kanałów TVN WBD jest dostępny w formie EPG oraz na oficjalnych stronach kanałów w zakładce PROGRAM TV. W najbliższym czasie nie planujemy zmian w tym obszarze - wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl biuro prasowe TVN Warner Bros. Discovery.

 

Dołącz do dyskusji: Nowe władze TVP nie zlikwidują „Telegazety”. Kto nie może z niej korzystać?

23 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Hmm
Nikt normalny nie chce oglądać tego dziadostwa. Ogladalnosc neo-TVP szoruje po dnie, bo uzurpatorzy ściągają same upolitycznione persony pokroju Wramby, Opolskiej, Dobrosz-Oracz czy Czyża, który inkasuje miesiecznie ponad 87 tys zł za swoje pierdolamento, a wszystko to w spółce postawionej w stan likwidacji
odpowiedź
User
Hmm
Nowa szefowa pytania na sniadanie - Kinga Dobrzyńska to sfrustrowane babsko z politycznego nadania dostało zabawkę, której nie umie obsłużyć. Nikt tego nie chce oglądać. Pani jest bezdennie głupia i niekompetentna. Widzowie nic nie muszą - widzowie mają pilota a w dłuższej perspektywie kartę do głosowania. To że Dobrzyńska pokazała im środkowy palec zwalniając bez wyjątku wszystkich których dotychczas cenili świadczy o tym, że ta pani nie ma za grosz szacunku do widza
odpowiedź
User
Hbb
Dlaczego TVP nie odzwierciedli zawartości telegazety w nowoczesnej formie w HbbTV?
odpowiedź