SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Telekomunikacja musi zapłacic karę

Sąd oddalił wniosek TPSA w sprawie ISDN

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podtrzymał rygor natychmiastowej wykonalności decyzji w sprawie nadużywania przez Telekomunikację Polską S.A. pozycji dominującej na rynku usług ISDN. Sąd podzielił tym samym opinię Prezesa UOKiK, który uznał, że wymagają tego ochrona konkurencji oraz ważny interes konsumentów.

W dniu 28 stycznia br. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oddalił wniosek TP S.A. o wstrzymanie wykonania decyzji Prezesa UOKiK nakazującej Spółce zaprzestanie działań polegających na jednostronnej zmianie umów o świadczenie usługi ISDN oraz stosowaniu w tej umowie klauzuli, zgodnie z którą zmiana ceny usługi nie stanowi zmiany treści umowy. Oznacza to, że SOKiK podtrzymał rygor natychmiastowej wykonalności tej decyzji nadany przez Urząd.

Z informacji, którymi dysponuje UOKiK wynika, że Spółka zastosowała się do nakazów UOKiK i nie wprowadziła - wbrew wcześniejszym zapowiedziom - zmiany planów taryfowych ISDN z dniem 1 grudnia 2003 r. TP S.A. Złożyła jednak do SOKiK wniosek o uchylenie rygoru natychmiastowej wykonalności. Rozstrzygnięcie SOKiK z 28 stycznia oznacza jednak, iż Sąd podzielił opinię UOKiK w tej mierze.

"Działania Telekomunikacji stanowiły oczywiste nadużycie posiadanej pozycji rynkowej, ponieważ jako jedyna może ona świadczyć swoim abonentom usługę ISDN. Nie jest naturalnym zjawiskiem, aby racjonalnie działający przedsiębiorca, liczący się z konkurencją, próbował przymusić swoich klientów do dopasowania się do jego potrzeb" - uważa Cezary Banasiński, Prezes UOKiK.

Decyzją wydaną 24 listopada 2003 r. Prezes Urzędu nałożył także na Telekomunikację Polską karę w wysokości 7 mln zł. Postanowienie SOKiK z 28 stycznia b.r nie dotyczy tej kwestii. Rozstrzygnięcie dotyczące kary znajdzie się dopiero w wyroku kończącym sprawę.

Usługi ISDN polegają na możliwości przesyłania informacji głosowych i niegłosowych, transmisji danych, przesyłaniu tekstów, grafik, obrazów video i faksów w sposób nieporównywalnie wygodniejszy i szybszy niż usługi w sieci analogowej (m.in. możliwość korzystania z telefonu i Internetu w jednym czasie). Zgodnie z informacjami UOKiK, z usługi ISDN korzysta 320 tys. osób.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Telekomunikacja musi zapłacic karę

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl