SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Telekomunikacja Polska zapłaci 20 milionów kary

Telekomunikacja Polska musi zapłacić 20 mln zł kary za praktyki naruszające konkurencję. Sąd Najwyższy potwierdził decyzję Prezesa UOKiK.

Telekomunikacja Polska zapłaci 20 milionów kary

Decyzję w tej sprawie wydał Prezes Urzędu w styczniu 2004 roku. Zakwestionował wówczas praktyki Telekomunikacji Polskiej polegające na ograniczaniu konkurencji na rynku dostępu do Internetu za pośrednictwem modemu ze specjalnym numerem telefonicznym (rozpoczynającym się od 0-20). Pozycję dominującą na krajowym rynku połączeń międzyoperatorskich w zakresie tego rodzaju dostępu do internetu posiadała Telekomunikacja Polska, do której sieci stacjonarnej należało 93 proc. wszystkich abonentów. Dostawcy usług internetowych (ISP) chcący świadczyć usługi z wykorzystaniem infrastruktury TP SA musieli podpisać ze spółką tzw. umowę o współpracy międzyoperatorskiej, w której określone zostały zasady wzajemnych rozliczeń.

Pierwsze wnioski w tej sprawie wpłynęły do TP SA już w 1996 roku, jednak do momentu wydania decyzji przez Urząd w 2004 roku, spółka nie podpisała umowy międzyoperatorskiej z żadnym z operatorów ISP. Prezes UOKiK uznał, że uchylanie się TP SA od podpisania umów o współpracy międzyoperatorskiej z niezależnymi dostawcami dostępu do internetu za pośrednictwem modemu stanowiło praktykę naruszającą konkurencję i nakazał jej zaniechania.

Rozstrzygnięcie sporu trwało blisko 5 lat. Sprawa przeszła przez wszystkie instancje, a TP S.A. Nie pozostało nic innego jak zapłacić 20 000 000 kary za swoje monopolistyczne praktyki.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Telekomunikacja Polska zapłaci 20 milionów kary

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl