SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Telekomy: Niech serwisy streamingowe płacą za infrastrukturę

Najwięksi operatorzy komórkowi w Europie skierowali do władz Unii apel o wprowadzenie regulacji, które zobowiązałyby dostawców usług streamingowych do uczestniczenia w kosztach utrzymania sieci telekomunikacyjnych. Telekomy argumentują, że serwisy VoD czerpią potężne przychody ze swojej działalności, wykorzystując do tego za darmo istniejącą infrastrukturę.

fot. Shutterstock.comArticle

Usługi wykorzystujące technologię streamingu są wciąż na wznoszącej fali. Podręcznikowym już przykładem w tym segmencie jest Netflix, którego popularność dynamicznie rośnie, także na polskim rynku.

Telekomy chcą pieniędzy

Dostępność do usług streamingowych, takich jak wideo na platformach VoD czy możliwość grania na żywo w sieci wiąże się z wykorzystywaniem łączy oferowanych przez operatorów telekomunikacyjnych.

Teraz telekomy postanowiły wyrazić protest w tej sprawie. Jak donosi „Financial Times” cztery największe firmy w tym segmencie - Vodafone, Deutsche Telekom, Telefonica i Orange złożyły do władz Unii Europejskiej apel o ochronę ich interesów.

Czytaj także: Unia Europejska pilnuje prywatności. 1,2 mld dol. kar za naruszenie RODO. Polska na 13. miejscu 

O co chodzi? Operatorzy twierdzą, że platformy streamingowe generują obecnie ponad 70 proc. ruchu w ich sieciach, nie ponoszą natomiast żadnych dodatkowych kosztów z tym związanych.

Tymczasem, jak utrzymują telekomy, to one muszą na bieżąco inwestować poważne środki w utrzymanie infrastruktury mogącej sprostać rosnącym wymaganiom w przepływie danych generowanych przez streaming.

W tej sytuacji operatorzy chcą wprowadzenie unijnych przepisów, które zobowiążą serwisy streamingowe do udziału w kosztach związanych z utrzymaniem i rozbudową sieci telekomunikacyjnych, aby warunki biznesowe stały się w tym zakresie bardziej sprawiedliwe.

Telekomy wskazują, że przy obecnym rozwoju konsumpcji treści w streamingu do 2030 r. trudno będzie rozwijać infrastrukturę w odpowiednim tempie, jeśli segment streamingu nie będzie tutaj ponosił części ciężarów inwestycji.

Pod listem podpisali się:

  • Jose Maria Alvarez-Pallete, prezes Telefonica
  • Timotheus Hottges, prezes Deutsche Telekom
  • Nick Read, prezes Vodafone
  • Stephane Richard, prezes Orange

Czytaj także: IAB Europe chce zaskarżyć decyzję belgijskiego Urzędu Ochrony Danych w sprawie pop-up

Dołącz do dyskusji: Telekomy: Niech serwisy streamingowe płacą za infrastrukturę

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Nielsen Łaudit
Ale gdyby nie serwisy stremingowe to po co by komuś było potrzebne szerokopasmowe łącza. Większość użytkowników zadowoliła by sie minimalnymi przepustowościami.
odpowiedź