SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

HbbTV 2.0.2 jedynie teoretycznym standardem? "Producenci muszą mieć czas na wdrożenie przepisów"

Związek Cyfrowa Polska przekazał Ministerstwu Cyfryzacji stanowisko, dotyczące rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych. Wprowadza ono obligatoryjnie HbbTV w wersji 2.0.1. dla odbiorników posiadających podłączenie do internetu oraz usług interaktywnych. Zdaniem związku branża nie jest gotowa na wprowadzenie proponowanych zmian.

Article

HbbTV, czyli hybrid broadcast broadband TV, to połączenie treści dosyłanych przez nadawcę telewizyjnego i zawartości dostępnej przez internet. Aby korzystać z usługi, trzeba podłączyć telewizor typu connected tv z aktywną funkcją odbioru HbbTV, zarówno do anteny z sygnałem telewizyjnym, jak i do sieci internetowej.

Telewizja hybrydowa daje dostęp m.in. do zapowiedzi programów, internetowych serwisów informacyjnych, prognozy pogody, serwisów sportowych, w tym np. statystyk z meczów na żywo.

Telewizja hybrydowa od największych stacji

W Polsce pierwsze testy zastosowania rozwiązania HbbTV rozpoczęły się w 2012 roku we współpracy z TVN. Emisję testową po raz pierwszy nadano na kanale TVN HD.

Później na tę technologię zdecydowała się telewizja publiczna, która w związku z Mistrzostwami Euro 2012 udostępniła studio ze statystykami z meczów. Zaoferowała także dodatkowe aplikacje programów informacyjnych, materiały wideo - m.in. z Teatru TV. Okazjonalnie TVP uruchamiała też kanały specjalnie np. TVP Żagle poświęcone żeglarstwu, TVP Soczi czy TVP Bieszczady promujące ten region naszego kraju.

We wrześniu 2019 roku testy HbbTV rozpoczęła też Telewizja Polsat, a ofertę hybrydową posiada już kanał Eska TV, przejęty kilka lat temu przez Polsat.

Emitel, operator naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce dostarczył Orange Polska platformę telewizji hybrydowej, która łączy funkcję OTT i IPTV. Wdrożenie trwało osiem miesięcy.

Za pośrednictwem HbbTV swój kanał nadaje także Legia Warszawa, gdzie pokazuje m.in. sparingi i kulisy meczowe.

Rozwój telewizji hybrydowej w Polsce

Teraz nadawcy chcieliby się rozwijać w tym kierunku, jednak przeszkodą ma być sprzęt dostępny na rynku.

Związek "Cyfrowa Polska" (organizacja skupia producentów sprzętu: Samsung, LG, Sony, Panasonic) już w listopadzie ubiegłego roku zauważył, że polski rynek nie jest gotowy na przyjęcie rozporządzenia Ministra Cyfryzacji w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych dla telewizji hybrydowej (HbbTV).

Pod styczniowych poprawkach w rozporządzeniu w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych Związek przesłał swoje stanowisko do ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego.

Jak podkreślił, „należy zrobić wszystko, by przyjęte rozwiązania przyczyniły się do rozwoju i promocji telewizji hybrydowej”.
- Dlatego Cyfrowa Polska proponuje m.in. by wypracować oraz zbudować system obowiązkowej certyfikacji aplikacji, pod egidą podmiotu administracji publicznej (Ministerstwo Cyfryzacji, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, Instytut Łączności) oraz przy współpracy producentów odbiorników i nadawców - czytamy w stanowisku Cyfrowej Polski, przesłanym redakcji Wirtualnemedia.pl.

Organizacja zauważyła, że kolejną kwestią jest oparcie wymagań HbbTV o TestSuit (pakiet testowy), którym można potwierdzić poprawność funkcjonowania HbbTV.

- W naszej ocenie obecnie powinien to być Test Suite v9.1., z zastrzeżeniem, że corocznie powinna następować rewizja tego wymagania i dostosowanie do nowszych jego wersji – zauważył Związek w piśmie do Ministerstwa Cyfryzacji.

Producenci muszą mieć czas na wdrożenie przepisów

Według Cyfrowej Polski termin wejścia w życie zmian dotyczących HbbTV powinien uwzględniać czas, jakiego potrzebują producenci sprzętu, aby dostosować się do wymagań. Organizacja uważa, że w przypadku uchwalenia zmian do końca sierpnia 2020 roku, wejście w życie powinno nastąpić od 1 kwietnia 2021 roku - stwierdza.

Związek zwraca też uwagę, że wersja 2.0.2 telewizji hybrydowej jest obecnie „jedynie teoretycznym standardem”.- Nie istnieją jeszcze testy, które umożliwiłby sprawdzenie poprawnego wdrożenia HbbTV w tej wersji. Tym samym nie ma możliwości poświadczenia posiadania HbbTV w najnowszym standardzie - oceniają władze Cyfrowej Polski. - Dlatego w pełni popieramy wyeliminowanie konieczności posiadania HbbTV w wersji 2.0.2. - argumentuje Związek.

Dodaje, że dziś najczęściej stosowaną przez producentów TV i najchętniej wykorzystywaną przez nadawców jest wersja HbbTV 1.5.

Związek podkreśla także „konieczność edukacji i promocji telewizji hybrydowej”. - Dziś wiedza Polaków na temat HbbTV jest niska. Dlatego konieczne jest, aby razem z rozwojem usług dostępnych w HbbTV przeprowadzić kampanię edukacyjną oraz promocyjną. Jednocześnie ważna jest tu jakość udostępnianych usług za pomocą HbbTV. Jeżeli nadawcy zaczną od wykorzystywania HbbTV w najprostszej i najatrakcyjniejszej dla nich formie czyli reklam, to konsument zdecydowanie zrazi się do telewizji hybrydowej. Co więcej, będzie próbował ją wyłączyć - zaznacza Cyfrowa Polska.

Według nowych wytycznych, odbiorniki cyfrowe mają obsługiwać standardy DVB-T2 i HEVC. W rozporządzeniu znajduje się punkt o telewizji hybrydowej HbbTV (o ile występuje w odbiorniku), który wskazuje, że „jeśli odbiornik umożliwia wykorzystywanie telewizji hybrydowej HbbTV, to obsługuje wersję 2.0.2 lub nowszą. HbbTV jest aktywna domyślnie w momencie zakupu odbiornika cyfrowego, jeżeli został on w tę usługę wyposażony. Wymagane jest, aby użytkownik mógł łatwo włączać i wyłączać funkcję HbbTV".

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: HbbTV 2.0.2 jedynie teoretycznym standardem? "Producenci muszą mieć czas na wdrożenie przepisów"

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
gośc
szanowny panie prezesie pan Jacek kurski ja apeluje do pana o odcinek grą slow krzyżówka emitowany dziś wyjątkowo o 14.45 proszę poinformować redakcje wiadomości oraz TVP INFO ze dzisiaj wiadomości o 15.00 tylko 1 dzień nie Bedzie bo ja chcę mieć fimał w piątek a nie za tydzień program na dzisiaj ma się zmienić na taki program
12:00 Wiadomości; STEREO, 16:9, Na żywo
12:15 Agrobiznes; STEREO, 16:9, Na żywo
12:35 Agropogoda; magazyn; STEREO, 16:9
12:45 BBC w Jedynce - Ziemia widziana z kosmosu Odc. 4
13:50 Elif s.III - odc. 653 (Elif) -
14.45 Gra słów. Krzyżówka - /91/ - (N); teleturniej;
15.15 75. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz - Birkenau; proszę o zmiane decyzi i proszę się zastanowić bardzo głęboko panie prezesie
0 4
odpowiedź
User
gośc
szanowny panie prezesie pan Jacek kurski ja apeluje do pana o odcinek grą slow krzyżówka emitowany dziś wyjątkowo o 14.45 proszę poinformować redakcje wiadomości oraz TVP INFO ze dzisiaj wiadomości o 15.00 tylko 1 dzień nie Bedzie bo ja chcę mieć finał w piątek a nie za tydzień program na dzisiaj ma się zmienić na taki program 12:00 Wiadomości; STEREO, 16:9, Na żywo 12:15 Agrobiznes; STEREO, 16:9, Na żywo 12:35 Agropogoda; magazyn; STEREO, 16:9 12:45 BBC w Jedynce - Ziemia widziana z kosmosu Odc. 4 13:50 Elif s.III - odc. 653 (Elif) - 14.45 Gra słów. Krzyżówka - /91/ - (N); teleturniej; 15.15 75. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz - Birkenau; proszę o zmianę decyzji i proszę się zastanowić bardzo głęboko panie prezesie poprawione
3 0
odpowiedź
User
marketer
Póki co to stacje sabotują HbbTV wrzucając reklamy na 1/3 ekranu, co powoduje wyłączanie tej funkcji w telewizorach. Co śmieszniejsze, dotyczy to również publicznej tv
0 0
odpowiedź