SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Narodowcy wejdą na MUX-8 „tylnymi drzwiami”? „Współpraca patriotów”

Cztery podmioty walczą o nadawanie w ramach MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej. Choć Telewizja Media Narodowe nie wystartowała w konkursie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, to jej prezes w rozmowie z Wirtualnemedia.pl opowiada się za współpracą z kanałem, który trafi na multipleks. 

W piątek KRRiT opublikowała listę nadawców zainteresowanych nadawaniem na ósmym multipleksie. TV2 Média Csoport Zártkörűen Működő Részvénytársaság z siedzibą w Budapeszcie zgłosiła kanał PTV. Właściciel węgierskiego nadawcy jest powiązany z otoczeniem premiera Węgier Wiktora Orbana. Spółka Telewizja Republika S.A. zgłosiła kanał Republika. Z kolei Fratria, wydawca zarządzanych przez braci Karnowskich tygodnika „Sieci”, portalu wPolityce.pl i nadawca telewizji wPolsce.pl, zaproponowała kanał wPolsce24. Za ostatnim wnioskiem stoi związana z Grupą MWE Networks spółka Polskie Media P.S.A. Zaproponowany kanał miałby się nazywać Polska24. 

Zobacz: KRRiT zawiadomi prokuraturę o nielegalnej emisji. Zawiniła ta telewizja

„Jako patrioci podejmiemy współpracę z każdym krajowym podmiotem”

W konkursie nie bierze udziału TVMN. - Telewizja Media Narodowe nie startuje w tym konkursie i żaden podmiot z nią powiązany. Jesteśmy otwarci na współpracę z innymi nadawcami i być może uda nam się nawiązać jakieś relacje biznesowe z jednym z beneficjentów tego konkursu. To wszystko - mówi Wirtualnemedia.pl prezes stacji Piotr Barełkowski. Czy chodzi o współpracę z którymś z uczestników konkursu? O kogo chodzi? - Nie mamy żadnych ustaleń, choć jako patrioci podejmiemy współpracę z każdym krajowym podmiotem - wyjaśnia Barełkowski.

W lutym TVMN trafiła „tylnymi drzwiami” do oferty sieci kablowej Vectra. Sygnał stacji reemitowała radomska Zebrra.TV. Działającego w wielu częściach polski ta decyzja zaskoczyła. Oskarżył lokalny kanał o złamanie warunków umowy i usunął go z oferty. Prezes TVMN krytykował potem czołowych dostawców płatnej telewizji za niedołączanie stacji. TVMN z pomocą przyszła Grupa MWE Networks, która zaoferowała ten kanał na multipleksach lokalnych. Na podobnej zasadzie oferuje TV Republika i wPolsce.pl.

Dla Polsatu emisja na MUX-8 nie jest opłacalna 

Już kilka dni temu Tomasz Matwiejczuk, rzecznik prasowy Polsatu informował nas, że nadawca nie bierze udziału w konkursie dotyczącym MUX-8. Na telekonferencji poświęconej wynikom Grupy Polsat Plus poprosiliśmy o wyjaśnienia szefostwo stacji. Dotychczas firma brała udział w niemal każdym konkursie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dotyczącym miejsc na multipleksach.

Dlaczego Telewizja Polsat nie bierze udziału w konkursie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, dotyczącym miejsc na MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej? Emisja naziemna nie jest już tak opłacalna jak kiedyś czy akurat ten multipleks nie rokuje dobrych wyników? Jest nadawany w paśmie VHF, a nie UHF, jak pozostałe. Niektórzy odbiorcy wymagają więc bardziej rozbudowanej instalacji antenowej.  - Oczywiście analizowaliśmy ten temat i podeszliśmy do tego bardzo poważnie. Wzięliśmy pod uwagę zarówno potencjalne zasięgi, koszty techniczne, koszty contentowe. Na koniec dnia uznaliśmy, że nie jest to dla nas opłacalne i nie będziemy w tym uczestniczyć – odpowiedział Piotr Żak, p.o. prezes Telewizji Polsat.

Zobacz: Kanał z sieci kablowych upodobni nazwę do nowej stacji naziemnej

Poza Telewizją Polsat, wśród chętnych na nadawanie nie ma: Grupy Kino Polska, Wirtualnej Polski, Red Carpet TV i TVS, która przed rokiem rozważała udział w konkursie. - Nie bierzemy udziału w konkursie na MUX-8 - informuje Wirtualnemedia.pl Paweł Biernacki, kierownik Działu Marketingu i Promocji TVS.

Koncesja naziemna kosztuje prawie 18 mln zł (płatne w dziesięciu ratach). Do tego dochodzi ponad 6 mln zł rocznie dla Emitela, operatora m.in. MUX-8. Emisja MUX-8 odbywa się w standardowej rozdzielczości, a pozostałych w wysokiej. Przejście na HD będzie możliwe, jeśli Urząd Komunikacji Elektronicznej zgodzi się na zmianę standardu na DVB-T2/HEVC. Może to nastąpić pod koniec czerwca.

Prawicowe telewizje mają problem

Ostatnio UKE zdecydował, że nie będzie przedłużał zgód na nadawanie multipleksów eksperymentalnych naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T2/HEVC. Dopuści emisje testowe, ale na przykład w standardzie 5G Broadcast. Na zwykłych telewizorach czy dekoderach ich rozwój nie będzie możliwy.  Oznacza to pewne problemy z zasięgiem prawicowych kanałów.

TV Republika jest dostępna za pośrednictwem multipleksów eksperymentalnych naziemnej telewizji cyfrowej (Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Katowice), multipleksów lokalnych (Jelenia Góra, Rybnik, Częstochowa, Tomaszów Mazowiecki, Wrocław, Świdnica, Lubin, Głogów), platform cyfrowych (Polsat Box, Canal+, Orange), a także sieci kablowych (m.in. Play/UPC Polska, Vectra). Stream TV Republika można oglądać za pośrednictwem strony internetowej tvrepublika.pl i YouTube.

wPolsce.pl można oglądać za pośrednictwem strony nadawcy, na platformie Polsat Box i w serwisie Polsat Box Go, a także w UPC Polska i w Vectrze. Ponadto kanał nadaje za pośrednictwem multipleksów eksperymentalnych w Gdańsku, Warszawie, Wrocławiu, multipleksów lokalnych w Jeleniej Górze, Częstochowie, Tomaszowie Mazowieckim, Wrocławiu i Świdnicy.

Stream TVMN (Telewizja Media Narodowe) jest dostępny za pośrednictwem portalu tvmn.pl, aplikacji na Smart TV, a także mniejszych operatorów kablowych. Nadawca prowadzi też emisję na multipleksach eksperymentalnych w Gdańsku, Warszawie i na multipleksach lokalnych w Jeleniej Górze, Częstochowie, Tomaszowie Mazowieckim, Wrocławiu i Świdnicy. 

Dołącz do dyskusji: Narodowcy wejdą na MUX-8 „tylnymi drzwiami”? „Współpraca patriotów”

28 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
M
Boli lewicowych redaktorów że prawi będą mieli swoją telewizję i się skończy z propagandą.lewicowch telewizji.
odpowiedź
User
AnNi
Kibicuję TV REPUBLIKA I TV wPolsce24. Mam nadzieję, że te dwa miejsca będą dla tych telewizji, z całym szacunkiem dla tej węgierskiej opcji. Czwarta mi pachnie TVNem.
odpowiedź
User
Antek B.
Naprawdę ludzie nie mają co robić, tylko oglądać te tv informacyjne i plucie jadem cały dzień?
odpowiedź