SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polsat będzie przejmować kolejne kanały? „Zawsze mamy oczy otwarte”

Nowy p.o. prezes Telewizji Polsat był pytany podczas niedawnej konferencji prasowej, czy grupa powinna dalej rosnąć poprzez przejęcia i czy ma już na celowniku konkretne kanały. - Zawsze mamy oczy otwarte – stwierdził Piotr Żak. Grupa Polsat Plus podała też, że sprzedała Muzo.FM za kilkanaście milionów złotych.

Syn Zygmunta Solorza kieruje Telewizją Polsat od stycznia, kiedy zastąpił na stanowisku prezesa Stanisława Janowskiego. Przy okazji konferencji prasowej Grupy Polsat Plus dziennikarze próbowali poznać wizję nowego szefa Polsatu. Padło więc pytanie o akwizycje. - Zawsze mamy oczy otwarte. Zawsze się rozglądamy na to, co jest okazjonalnie i potencjalnie do kupienia. Jeśli takie rzeczy pojawiłyby się, które nas zainteresują, to oczywiście Państwa poinformujemy - stwierdził Piotr Żak.

Kilkanaście milionów złotych ze sprzedaży Muzo.FM

Ostatnio Polsat zamiast kupować, sprzedał stację radiową Muzo.FM. - Transakcja zakończona, wystąpiliśmy już do KRRiT o zmianę nazwy stacji - mówi nam na początku lutego Zbigniew Benbenek, szef Grupy ZPR Media, która jest nowym właścicielem rozgłośni. Niebawem ma dojść do zmiany nazwy stacji na Eska Rock Extra.

- W sprawozdaniu za I kwartał proszę spodziewać się pełnego rozliczenia sprzedaży Muzo.FM. Ja spodziewałabym się tam kilkunastu milionów złotych - powiedziała podczas konferencji Katarzyna Ostap-Tomann, członek zarządu ds. finansowych Cyfrowego Polsatu.

Polsat od lat rozwija się przez przejęcia 

Ponad dekadę temu Cyfrowy Polsat przejął za 6,1 mld zł Polkomtela, operatora sieci komórkowej Plus. Proces przejęcia Netii przez Cyfrowy Polsat rozpoczął się pod koniec 2017 roku. Trzy lata temu grupa Zygmunta Solorza posiadała już 97,82 proc. udziałów w operatorze i ogłosiła przymusowy wykup od akcjonariuszy mniejszościowych wszystkich akcji, aby stać się jedynym właścicielem. Mimo tego, marka Netia została zachowana.

W 2020 roku Polsat nabył większościowy pakiet operatora radiodyfuzyjnego BCAST. To firma znana m.in. z multipleksów eksperymentalnych naziemnej telewizji cyfrowej i cyfrowego radia DAB+. Już w 2011 roku za 29 mln zł Cyfrowy Polsat kupił spółkę Info-TV-FM, do której należy decyzja rezerwacyjna na wykorzystanie MUX-4 naziemnej telewizji cyfrowej.

Inaczej stało się w przypadku przejętej w 2007 roku TV Biznes (założycielami i właścicielami stacji wcześniej byli prof. Piotr Chomczyński oraz Piotr Barełkowski). Kanał po kilku latach zmienił nazwę na Polsat Biznes. Później przez krótko funkcjonował jako Polsat News+, a obecnie działa jako Polsat News 2.

W czerwcu 2018 roku Telewizja Polsat kupiła 100 proc. udziałów Superstacji od firm Ster (należy do Heronima Ruty, wieloletniego współpracownika Zygmunta Solorza) oraz Karswell Limited i Sensor Overseas Limited (obie należą do Zygmunta Solorza). Cenę ustalono na 13 mln zł. We wrześniu 2021 roku stacja została zastąpiona przez Wydarzenia 24, a w styczniu br. przez Polsat News Polityka (Wydarzenia 24 uzyskały oddzielną koncesję naziemną).

W maju 2018 roku Polsat za 154 mln zł kupił większościowy pakiet w kanałach sportowych Eleven Sports Network. Później stał się jedynym akcjonariuszem tych stacji. W grudniu 2017 roku nadawca nabył za 103 mln zł od Grupy ZPR Media kanały: Eska TV, Eska TV Extra, Eska Rock TV, Polo TV i Vox Music TV i 34 proc. udziałów w Fokus TV i Nowa TV. W kolejnych latach Polsat nabył pozostałe udziały w tych stacjach.

Kupione latem 2023 roku 60 proc. udziałów portalu naEkranie.pl i trzech stacji telewizyjnych pod marką 4fun kosztowało spółkę Polsat Investments, należącą do grupy Cyfrowy Polsat, 48 mln zł. Stanisław Janowski, ówczesny prezes Telewizji Polsat poinformował, że na razie stacje muzyczne nie zmienią nazw. Oszacował, że przejęte kanały dodadzą około 0,5 pkt proc. do udziału grupy w oglądalności.

Grupa Polsat Plus to także inwestycje w portale internetowe. W 2020 roku Telewizja Polsat zawarła z Bauer Media Group umowę nabycia Grupy Interia za 422 mln zł. We wrześniu 2022 roku Interia już należąca do Grupy Polsat Plus kupiła 70 proc. udziałów serwisu technologicznego Antyweb.

Dołącz do dyskusji: Polsat będzie przejmować kolejne kanały? „Zawsze mamy oczy otwarte”

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
M
Oby nie pozwolił na to UOKiK. Jemu i innym np. tam gdzie to zrobił Play z UPC.
odpowiedź
User
darek
drogi hrabio co znowu kombinujesz wszystko chcesz pozabierać ludziom fta i zakodować broń Boże żebyś zabrał ludziom 4fun tv i zakodował co zrobiłeś z eską extra tv vox music tv czy naprawdę HRABIEMU wciąż mało !!!.
odpowiedź
User
1111
Po co udawać, że netia to osobna firma przecież należy do polsatu. Co nie zmienia faktu, że są same problemy nawet wczoraj w nocy nie działały stacje jak 13 ulica, axn, bbc first.
odpowiedź