SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Telewizja Polska i Polskie Radio dostaną 30 mln zł z Funduszu Reprywatyzacji

PiS szykuje zmianę ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji, która pozwoli na dofinansowanie TVP i Polskiego Radia kwotą 30 mln złotych z Funduszu Reprywatyzacji. - To sposób ratowania trudnej sytuacji mediów publicznych, do której doprowadzono po 8 latach pustoszenia abonamentu - argumentuje PiS.

fot. Shutterstock.comArticle

Pierwsze czytanie nowelizacji ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji odbyło się we wtorek w sejmowej Komisji Energii i Skarbu Państwa. W środę ustawę uchwalił bez poprawek Sejm. Pieniądze na ten cel będą pochodzić z Funduszu Reprywatyzacji, gdzie trafiają środki z prywatyzacji.

Według opracowywanej przez PiS poprawki na konto Telewizji Polskiej i Polskiego radia miałaby trafić kwota 30 mln zł pochodząca z Funduszu Reprywatyzacji. Jest to fundusz będący w dyspozycji Skarbu Państwa, którego przeznaczeniem jest zaspokajanie roszczeń byłych właścicieli mienia przejętego przez polskie państwo.

Pieniądze na koncie funduszu pochodzą ze sprzedaży 5 proc. akcji należących do Skarbu Państwa w każdej ze spółek powstałych w wyniku komercjalizacji oraz odsetki od tych środków.

Według założeń posłów PiS nowela przewiduje, że 30 mln zł z funduszu wesprze budżet TVP i PR. Przeciwko projektowi zaprotestowali przedstawiciele opozycji, zostali jednak przegłosowani. - Obecne zmiany to sposób ratowania trudnej sytuacji mediów publicznych, do której doprowadzono po poprzednich 8 latach pustoszenia abonamentu - tłumaczył Marek Suski z PiS.

KRRiT przewiduje, że w 2017 r. wpływy mediów publicznych z abonamentu radiowo-telewizyjnego będą one niższe o 26 mln zł niż w br. Nowy sposób finansowania tych mediów - poprzez powszechną opłatę audiowizualną - zakłada tzw. duża ustawa medialna, jednak jej wejście w życie opóźni się znacznie z uwagi na konieczność notyfikacji przepisów w Unii Europejskiej.

Na razie zapowiedziano uszczelnienie systemu ściągalności abonamentu RTV poprzez kontrole rejestracji telewizorów i radioodbiorników prowadzone przez Pocztę Polską.

Dołącz do dyskusji: Telewizja Polska i Polskie Radio dostaną 30 mln zł z Funduszu Reprywatyzacji

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
tarpan
Jasne. Po co oddawać zagrabione mienie jak można je dać Kurskiemu?
odpowiedź
User
ani grosza
Media państwowe należy ograniczyć do minimalnej formy - TVP - jeden multipleks i żadnych miejsc gdzie indziej , PR 2 programy na FM i 2 programy na AM - koniec z marnowaniem kasy - każdy chciałby dostawać częstotliwości, tworzyć nowe kanały, a potem wołać kasę i dalej mnożyć króliki w kapeluszu tylko dlatego, że został nauczony takiego pasożytnictwa. Media państwowe służą wyłącznie dobremu samopoczuciu władzy i społeczeństwo nie ma żadnego interesu aby nadal pączkowały na jego koszt.
odpowiedź
User
Rozmodlony wyborca pisu

Maleje oglądalność i słuchalność, maleją więc wpływy z reklam.
30 milionów złotych to koszt niekompetencji szefów mediów publicznych.
odpowiedź