SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP: opinie Magdaleny Adamowicz są krzywdzące i motywowane politycznie, nie pozwiemy jej z racji żałoby

Telewizja Polska odniosła się do wypowiedzi wdowy po Pawle Adamowiczu sugerujące, że nadawca przyczynił się do śmierci polityka. - Z rozczarowaniem przyjęliśmy motywowane politycznie oceny pani Magdaleny Adamowicz. W żadnym wypadku nie możemy się z nimi zgodzić - skomentowała TVP. Zaznaczyła, że „w przypadku wdowy uczyni wyjątek, z uwagi na przynależny jej w okresie żałoby kulturowy immunitet i odstąpi od dochodzenia swoich praw na drodze sądowej”.

Jacek Kurski i Magdalena AdamowiczArticle

- Z rozczarowaniem przyjęliśmy motywowane politycznie oceny pani Magdaleny Adamowicz, które w sposób krzywdzący i niesprawiedliwy pomijają kluczowy dla oceny tragedii fakt choroby psychicznej sprawcy, przez co prowadzą do skrajnie nieuprawnionych stwierdzeń i oskarżeń - stwierdziła Telewizja Polska w komunikacie wydanym w środę po południu. - W żadnym wypadku nie możemy się z nimi zgodzić. Przypisywanie TVP jakiejkolwiek roli w zbrodni, do której doszło jest kłamstwem - dodała.

- Telewizja Polska w przypadku wdowy uczyni wyjątek, z uwagi na przynależny jej w okresie żałoby kulturowy immunitet i odstąpi od dochodzenia swoich praw na drodze sądowej - poinformował publiczny nadawca. - Inne podmioty i osoby odpowiedzialne za rozpowszechnianie oszczerczych informacji nie mogą liczyć na podobną wyrozumiałość Telewizji Polskiej - zaznaczył.

Magdalena Adamowicz obwinia TVP

W środę Magdalena Adamowicz, wdowa po zamordowanym prezydencie Gdańska Pawle Adamowiczu, udzieliła wywiadów Onetowi i TVN24. W obu oceniła, że materiały emitowane w Telewizji Polskiej miały negatywny wpływ na zabójcę jej męża.

- Wiem, że to zachowanie człowieka, który siedział w więzieniu i był indoktrynowany reżimową telewizją, że to, co się dzieje, ten hejt, ta nienawiść spowodowała, że on był takim jakby owocem tej sianej nienawiści - powiedziała Adamowicz o Stefanie W., który śmiertelnie ugodził nożem Pawła Adamowicza w niedzielę 13 stycznia podczas finału WOŚP.

Zaznaczmy, że w zeszłą środę Służba Więzienna, odnosząc się do sugestii niektórych dziennikarzy, podała, że w zakładzie karnym, w którym przebywał Stefan W., jest dostęp do wielu stacji kodowanych, m.in. TVN24, a osadzeni mogą wybierać, co chcą oglądać. Na podanej liście stacji dostępnych w tym więzieniu nie ma natomiast TVP Info.

Wdowa po Pawle Adamowiczu zarzuciła też TVP, a także innym podmiotom państwowym, agresywne zachowanie wobec jej rodziny. - Paweł - on zawsze używał tego słowa, ale ja go nie lubiłam - był grillowany żywcem. Urzędy skarbowe wymyślały absurdalne zarzuty, kontrolowały naszą rodzinę kilka pokoleń wstecz, nawet ludzi już w bardzo podeszłym wieku. Nękali rodziców Pawła, moich rodziców - wyliczyła. - Podobnie jak właśnie reżimowa telewizja, która biegała za Pawłem, wykrzykując, wchodziła do mojej mamy do biura. Myśmy po prostu się bali - dodała.

Przypomnijmy, że we wrześniu 2017 roku po przesłuchaniu Pawła Adamowicza przez komisję ds. Amber Gold za politykiem na ulicy szedł kilkaset metrów reporter TVP Info Łukasz Sitek. Zadawał prezydentowi pytania z mocnymi tezami zarzucającymi mu udział w aferze tego parabanku. Adamowicz złożył w tej sprawie skargę do Rady Etyki Mediów.

Z kolei pod koniec października Łukasz Sitek w czasie uroczystości w jednej z gdańskich szkół próbował zapytać Adamowicza, czy spodziewa się zarzutów za przyjęcie łapówek od deweloperów oraz dlaczego z publicznych pieniędzy kupiono koszulki z napisem „Konstytucja”. Dyrektor szkoły napisał w tej sprawie skargę do prezesa TVP. Natomiast Adamowicz zbojkotował debatę w TVP Gdańsk przed drugą turą wyborów samorządowych. - Ostatnie propagandowe programy tej stacji czy zakłócanie szkolnych uroczystości przez pracownika TVP Gdańsk pokazują, że granica przyzwoitości została przekroczona - uzasadnił.

Magdalena Adamowicz na antenie TVN24 zapewniła, że nie obawia się działań prawnych TVP w związku z jej wypowiedziami. - Nie boję się dlatego, że ponad sto programów było oczerniających Pawła. Pawła postępowania trwały wiele lat, były umorzone, trwały kolejne lata. I tak naprawdę nigdy nie zostały doprowadzone do końca - stwierdziła. - Natomiast dziennikarze mówili o tym, że lada dzień będzie aresztowany, co się dzieje w Gdańsku po wyborach, kiedy on wygra i zostanie aresztowany. Ja mówię po prostu prawdę, mówię to, co się działo - dodała.

TVP pozwie m.in. Czuchnowskiego, Bodnara, Sadurskiego i Skibę

W poniedziałek Telewizja Polska poinformowała o podjęciu pierwszych działań prawnych wobec osób sugerujących, że poprzez swoje publikacje przyczyniła się do zabójstwa Pawła Adamowicza. Takie działania będą dotyczyć m.in. Wojciecha Czuchnowskiego, Adama Bodnara, Krzysztofa Skiby i Wojciecha Sadurskiego.

- Aby przeciąć falę pomówień i manipulacji TVP czuje się zmuszona do podjęcia zdecydowanych działań. Dlatego przeciwko osobom, które absurdalnie wskazywały na związek przyczynowy pomiędzy treściami publikowanymi na antenach Telewizji Polskiej a śmiercią pana Pawła Adamowicza zostanie skierowany pozew lub akt oskarżenia w trybie kk - zapowiedział publiczny nadawca.

W środę skrytykowała to Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Zdaniem organizacji jest to forma tłumienia debaty o mediach publicznych i próba wywołania tzw. efektu mrożącego.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP: opinie Magdaleny Adamowicz są krzywdzące i motywowane politycznie, nie pozwiemy jej z racji żałoby

30 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
rynienka
TVP ma ciężki okres, zalicza wtopę za wtopą. Naprawdę liczyli, że 3 lata propagandowych materiałów w "Wiadomościach" nie spotkają się z należytą reakcją? Wszyscy mieli wszystko łyknąć? Ludzka cierpliwość ma granice.

A dzisiejszy materiał pt. "Kto chciał zaszczuć Pawła Adamowicza" to paniczna próba odwrócenia uwagi m.in. od wyczynów pana Sitka, który ostatnio magicznie rozpłynął się w powietrzu. Może znowu wsiadł w Pendolino.
odpowiedź
User
dżizzzz
Kura, ogarnij się. Nie szanuje się czyjejś żałoby mówiąc, że szanuje się czyjąś żałobę i dlatego się tej osoby nie pozwie!
To jest szczyt kompromitacji. Zapytaj red. Paczuską co to jest kompromitacja. Ona uwielbia rzucać tym słowem na twiterze.
odpowiedź
User
xm
A gdzież to podział się Łukasz Sitek z TVP, znany z pościgów za śp. Pawłem Adamowiczem? Nie ma chłop roboty, bo zamordowano główny obiekt jego seansów nienawiści?
odpowiedź