SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

TVP: opinie Magdaleny Adamowicz są krzywdzące i motywowane politycznie, nie pozwiemy jej z racji żałoby

Telewizja Polska odniosła się do wypowiedzi wdowy po Pawle Adamowiczu sugerujące, że nadawca przyczynił się do śmierci polityka. - Z rozczarowaniem przyjęliśmy motywowane politycznie oceny pani Magdaleny Adamowicz. W żadnym wypadku nie możemy się z nimi zgodzić - skomentowała TVP. Zaznaczyła, że „w przypadku wdowy uczyni wyjątek, z uwagi na przynależny jej w okresie żałoby kulturowy immunitet i odstąpi od dochodzenia swoich praw na drodze sądowej”.

Jacek Kurski i Magdalena Adamowicz Article

- Z rozczarowaniem przyjęliśmy motywowane politycznie oceny pani Magdaleny Adamowicz, które w sposób krzywdzący i niesprawiedliwy pomijają kluczowy dla oceny tragedii fakt choroby psychicznej sprawcy, przez co prowadzą do skrajnie nieuprawnionych stwierdzeń i oskarżeń - stwierdziła Telewizja Polska w komunikacie wydanym w środę po południu. - W żadnym wypadku nie możemy się z nimi zgodzić. Przypisywanie TVP jakiejkolwiek roli w zbrodni, do której doszło jest kłamstwem - dodała.

- Telewizja Polska w przypadku wdowy uczyni wyjątek, z uwagi na przynależny jej w okresie żałoby kulturowy immunitet i odstąpi od dochodzenia swoich praw na drodze sądowej - poinformował publiczny nadawca. - Inne podmioty i osoby odpowiedzialne za rozpowszechnianie oszczerczych informacji nie mogą liczyć na podobną wyrozumiałość Telewizji Polskiej - zaznaczył.

Magdalena Adamowicz obwinia TVP

W środę Magdalena Adamowicz, wdowa po zamordowanym prezydencie Gdańska Pawle Adamowiczu, udzieliła wywiadów Onetowi i TVN24. W obu oceniła, że materiały emitowane w Telewizji Polskiej miały negatywny wpływ na zabójcę jej męża.

- Wiem, że to zachowanie człowieka, który siedział w więzieniu i był indoktrynowany reżimową telewizją, że to, co się dzieje, ten hejt, ta nienawiść spowodowała, że on był takim jakby owocem tej sianej nienawiści - powiedziała Adamowicz o Stefanie W., który śmiertelnie ugodził nożem Pawła Adamowicza w niedzielę 13 stycznia podczas finału WOŚP.

Zaznaczmy, że w zeszłą środę Służba Więzienna, odnosząc się do sugestii niektórych dziennikarzy, podała, że w zakładzie karnym, w którym przebywał Stefan W., jest dostęp do wielu stacji kodowanych, m.in. TVN24, a osadzeni mogą wybierać, co chcą oglądać. Na podanej liście stacji dostępnych w tym więzieniu nie ma natomiast TVP Info.

Wdowa po Pawle Adamowiczu zarzuciła też TVP, a także innym podmiotom państwowym, agresywne zachowanie wobec jej rodziny. - Paweł - on zawsze używał tego słowa, ale ja go nie lubiłam - był grillowany żywcem. Urzędy skarbowe wymyślały absurdalne zarzuty, kontrolowały naszą rodzinę kilka pokoleń wstecz, nawet ludzi już w bardzo podeszłym wieku. Nękali rodziców Pawła, moich rodziców - wyliczyła. - Podobnie jak właśnie reżimowa telewizja, która biegała za Pawłem, wykrzykując, wchodziła do mojej mamy do biura. Myśmy po prostu się bali - dodała.

Przypomnijmy, że we wrześniu 2017 roku po przesłuchaniu Pawła Adamowicza przez komisję ds. Amber Gold za politykiem na ulicy szedł kilkaset metrów reporter TVP Info Łukasz Sitek. Zadawał prezydentowi pytania z mocnymi tezami zarzucającymi mu udział w aferze tego parabanku. Adamowicz złożył w tej sprawie skargę do Rady Etyki Mediów.

Z kolei pod koniec października Łukasz Sitek w czasie uroczystości w jednej z gdańskich szkół próbował zapytać Adamowicza, czy spodziewa się zarzutów za przyjęcie łapówek od deweloperów oraz dlaczego z publicznych pieniędzy kupiono koszulki z napisem „Konstytucja”. Dyrektor szkoły napisał w tej sprawie skargę do prezesa TVP. Natomiast Adamowicz zbojkotował debatę w TVP Gdańsk przed drugą turą wyborów samorządowych. - Ostatnie propagandowe programy tej stacji czy zakłócanie szkolnych uroczystości przez pracownika TVP Gdańsk pokazują, że granica przyzwoitości została przekroczona - uzasadnił.

Magdalena Adamowicz na antenie TVN24 zapewniła, że nie obawia się działań prawnych TVP w związku z jej wypowiedziami. - Nie boję się dlatego, że ponad sto programów było oczerniających Pawła. Pawła postępowania trwały wiele lat, były umorzone, trwały kolejne lata. I tak naprawdę nigdy nie zostały doprowadzone do końca - stwierdziła. - Natomiast dziennikarze mówili o tym, że lada dzień będzie aresztowany, co się dzieje w Gdańsku po wyborach, kiedy on wygra i zostanie aresztowany. Ja mówię po prostu prawdę, mówię to, co się działo - dodała.

TVP pozwie m.in. Czuchnowskiego, Bodnara, Sadurskiego i Skibę

W poniedziałek Telewizja Polska poinformowała o podjęciu pierwszych działań prawnych wobec osób sugerujących, że poprzez swoje publikacje przyczyniła się do zabójstwa Pawła Adamowicza. Takie działania będą dotyczyć m.in. Wojciecha Czuchnowskiego, Adama Bodnara, Krzysztofa Skiby i Wojciecha Sadurskiego.

- Aby przeciąć falę pomówień i manipulacji TVP czuje się zmuszona do podjęcia zdecydowanych działań. Dlatego przeciwko osobom, które absurdalnie wskazywały na związek przyczynowy pomiędzy treściami publikowanymi na antenach Telewizji Polskiej a śmiercią pana Pawła Adamowicza zostanie skierowany pozew lub akt oskarżenia w trybie kk - zapowiedział publiczny nadawca.

W środę skrytykowała to Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Zdaniem organizacji jest to forma tłumienia debaty o mediach publicznych i próba wywołania tzw. efektu mrożącego.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP: opinie Magdaleny Adamowicz są krzywdzące i motywowane politycznie, nie pozwiemy jej z racji żałoby

30 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
rynienka
TVP ma ciężki okres, zalicza wtopę za wtopą. Naprawdę liczyli, że 3 lata propagandowych materiałów w "Wiadomościach" nie spotkają się z należytą reakcją? Wszyscy mieli wszystko łyknąć? Ludzka cierpliwość ma granice.

A dzisiejszy materiał pt. "Kto chciał zaszczuć Pawła Adamowicza" to paniczna próba odwrócenia uwagi m.in. od wyczynów pana Sitka, który ostatnio magicznie rozpłynął się w powietrzu. Może znowu wsiadł w Pendolino.
odpowiedź
User
dżizzzz
Kura, ogarnij się. Nie szanuje się czyjejś żałoby mówiąc, że szanuje się czyjąś żałobę i dlatego się tej osoby nie pozwie!
To jest szczyt kompromitacji. Zapytaj red. Paczuską co to jest kompromitacja. Ona uwielbia rzucać tym słowem na twiterze.
odpowiedź
User
xm
A gdzież to podział się Łukasz Sitek z TVP, znany z pościgów za śp. Pawłem Adamowiczem? Nie ma chłop roboty, bo zamordowano główny obiekt jego seansów nienawiści?
odpowiedź
User
Qwerty
Prezesie, odejdź proszę.
72 94
odpowiedź
User
m.
Poroponuje aby przedstawiciele PSL, Nowoczesnej albo Biedron byli etatowymi gośćmi "Studio Polska" Z tym co się wyraba w TVP nie nalezy sie godzic, i każdy to wie, bo tak nie wyglada cywylizowany swiat tylko okladanie sie maczugami. A pojawianie sie tam nie jest właśnie niczym innym jak zgodą i uwiarygadnianiem jej. I kto korzysta na tym że "opozycja" sie tam pojawia, ano TVP - wtedy łatwiej wcisnac ciemnote że to medium obiektywne. Korzysci dla PIS olbrzymie, dla opozycji wyimaginowane, żadne. Dlatego tak teraz TVP drży aby tego bojkotu nie było. Jesli ktos po tylu latach dalej oglada TVP Info i czuje sie z tym dobrze, za nic w swiecie nie zaglosuje juz na nikogo poza PIS. No ale wybory idą to interesiki wazniejsze od wartosci wyzszych, lepiej wpierac linie wiadomosci TVP, przeciez tyle dobrego zrobili. Prawda Panie Biedroń?
55 84
odpowiedź