SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Telewizja Polska po audycie złożyła cztery doniesienia do prokuratury

Telewizja Polska złożyła do prokuratury cztery zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. To efekt przeprowadzonego przez prezesa Jacka Kurskiego audytu w spółce - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

Siedziba Telewizji Polskiej, fot. PAP / Paweł Kula Article

Jacek Kurski zapowiedział przeprowadzenie audytu działalności spółki w styczniu br., zaraz po objęciu funkcji prezesa Telewizji Polskiej.

W trakcie przesłuchania przed Rada Mediów Narodowych Jacek Kurski wyjaśniał, że musiał poradzić sobie z „katastrofalnym stanem finansów TVP”, który spowodowany jest mniejszymi wpływami abonamentowymi. Jak stwierdził, budżet na 2016 rok pozostawiony przez poprzedniego prezesa Janusza Daszczyńskiego został „sfałszowany”. Jak wyjaśnia, Daszczyński nie uwzględnił w budżecie zmian prawnych oraz korekty wpływów abonamentowych z czerwca ub.r. Poprzednik Kurskiego zaprzeczył tym zarzutom.

- Jego linia obrony jest taka: przekazując obowiązki prezesa mówił mi przecież o zmianie ustawy o podatku VAT od wpływów z abonamentu radiowo-telewizyjnego. A przecież skoro wiedział o nowej regulacji ustawy o VAT, która zakłada o wiele wyższy prewspółczynnik braku prawa do odliczenia VAT, czyli w praktyce nowy podatek na wydatki finansowane z abonamentu (było efektywne 4 proc., a teraz jest 32 proc.), to tym bardziej powinien tę zmianę uwzględnić w budżecie na 2016 rok. Wyższy podatek to dodatkowe 70 mln zł, które, niewykazane w budżecie Janusza Daszczyńskiego, teraz musimy płacić - wyjaśnia w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Jacek Kurski.

Ponadto prezes TVP wyjaśnia portalowi Wirtualnemedia.pl, że przychodząc do TVP w wielu miejscach napotkał „układy” i „patologię”. Jako przykład wskazuje akceptację przez poprzedników ofert pakietowych na scenariusz i produkcje programów. - TVP zamiast nabyć prawa do formatu lub scenariusza, a następnie organizować ich produkcje, kupowała pakiet: scenariusz plus produkcja. W rezultacie pomimo finansowania produkcji i umieszczenia programu na antenie TVP i olbrzymiej jego promocji - jesteśmy skazani na humory i warunki producenta, który popularny format może przenieść do konkurencji - podkreśla Kurski.

- Telewizja złożyła już cztery doniesienia do prokuratury w najbardziej drastycznych przypadkach. Rodzajem już podjętej sankcji wobec poprzedników jest już decyzja ministra skarbu i walnego zgromadzenia akcjonariuszy o nieudzieleniu absolutorium prezesom Januszowi Daszczyńskiemu i Juliuszowi Braunowi - tłumaczy portalowi Wirtualnemedia.pl prezes Telewizji Polskiej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Telewizja Polska po audycie złożyła cztery doniesienia do prokuratury

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ssss
To teraz jeszcze więcej aktorów z roznych produkcji ATM Grupy będzie chodziło w marszach kodu a po godzinach protesty przeciw dyrektorom Teatrów....Jakie to wszystko przewidywalne i przejrzyste.
36 25
odpowiedź
User
widz
tylko 4 ? :D prezes bierz się za nich :D
27 16
odpowiedź
User
ŁM
W tym wypadku akurat się z Kurskim zgadzam. TVP posiada dobre zaplecze produkcyjne, zamiast z niego korzystać płacą krocie firmie zewnętrznej. To ewidentna niegospodarność. Problem w tym, że ten hochsztapler Braun zdążył "w majestacie prawa" wyrzucić z TVP wszystkich wartościowych ludzi, a zwłaszcza tych odpowiedzialnych za produkcję właśnie. O ile zatem zamysł Kurskiego sam w sobie jest dobry, to kto się niby tym teraz zajmie?
33 22
odpowiedź
User
Newsman
TVP posiada dobre zaplecze produkcyjne, zamiast z niego korzystać płacą krocie firmie zewnętrznej. To ewidentna niegospodarność


A może jednak problem w tym, że ktoś chce sprzedać komplet, by mieć pewność, że produkcja pójdzie zgodnie z założeniami?
Tymczasem Kurskiemu się wydaje, że będzie dzielił i rządził wbrew interesom autorów scenariuszy i niezależnym producentom.
30 42
odpowiedź
User
Widz TVP
TVP nie ma odpowiedniego zaplecza produkcyjnego, bo nie ma do tego odpowiednich osób i sprzętu. Można pisać doniesienia do prokuratury, ale to i tak nic nie zmieni.

Jedynym rozwiązaniem dla TVP jest pozbycie się 90% dotychczasowego zespołu i zatrudnienie około 20% osób z energią do pracy i doświadczeniem. Proszę sobie przeanalizować oferty pracy, które TVP zamieściło od początku tego roku i zestawić to sobie z tym jakie osoby i skąd pojawiły się w TVP.

Układy... znajomi znajomego itd... kompetencje i doświadczenie nie mają w TVP jakiegokolwiek znaczenia.
28 44
odpowiedź