SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Telewizja Polska dostanie o 76 mln zł więcej z rekompensaty abonamentowej, mniej dla Polskiego Radia

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała Telewizji Polskiej 1,786 mld zł z tytułu rekompensaty abonamentowej - informuje Wirtualnemedia.pl rzeczniczka Rady, Teresa Brykczyńska. Mniej niż przed rokiem z rekompensaty otrzymają natomiast Polskie Radio i jego rozgłośnie regionalne.

Jacek Kurski, fot. TVPJacek Kurski, fot. TVP

Środki zostały podzielone w lutym, lecz Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie upubliczniała, w jaki sposób dokonano podziału, zanim pod ustawą budżetową podpisu nie złożył prezydent Andrzej Duda. Na początku marca kancelaria prezydenta poinformowała, że prezydent podpisał ustawę budżetową.

Zgodnie z ustawą trzeci rok z rzędu Telewizja Polska, Polskie Radio i regionalne rozgłośnie publiczne otrzymają prawie 2 mld zł rekompensaty abonamentowej w formie obligacji skarbowych. W tym roku będzie to dokładnie 1,995 mld zł.

Zapytaliśmy rzeczniczkę Krajowej Rady o dokładny podział środków. Okazuje się, że TVP dostanie w tym roku z tytułu rekompensaty 1,786 mld zł. Dla porównania: w roku ubiegłym było to 1,71 mld zł.

Polskie Radio dostanie 110,004 mln zł (rok temu: 125,91 mln zł). Mniej pieniędzy trafi także do 17 regionalnych rozgłośni Polskiego Radia: będzie to 99 mln zł do podziału (w ub.r. - 112,66 mln zł).

W pierwszych trzech kwartałach 2021 roku przychody marketingowe TVP mocno wzrosły rok do roku: te z reklam - z 428,2 do 489,4 mln zł, a ze sponsoringu - z 79,9 do 86,7 mln zł. Przy czym nadawca spodziewał się więcej: 514,6 mln zł z reklam i 91,3 mln zł ze sponsoringu. W sprawozdaniu przekazanym Radzie Mediów Narodowych tłumaczy, że wynika to „z niepewnej sytuacji na rynku reklamy w związku z pandemią”.

Łączne przychody publicznego nadawcy zmalały rok do roku o 9,2 proc. do 2,36 mld zł, a przy wzroście kosztów operacyjnych o 24 proc. do 2,15 mld zł zysk netto zmniejszył się z 702,6 do 164,4 mln zł. Wyniki są lepsze od planu TVP.

Dołącz do dyskusji: Telewizja Polska dostanie o 76 mln zł więcej z rekompensaty abonamentowej, mniej dla Polskiego Radia

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Nie słucham PR
Czyżby mniejsze pieniądze na Polskie Radio oznacza, ze już każdy widzi, że Polskie Radio przy takim zarządzaniu, kompromitacjach i braku wizji na cokolwiek nie ma już potencjału na rozwój, więc i mniej potrzebuje gotówki?
odpowiedź
User
olo
Abonament musi być egzekwowany ostrzej!
odpowiedź
User
Grochek
Traz wszystko drogo gaz więcej już ponad 100 prąd więcej wszystko już drogo
odpowiedź