SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVP odpowiada RPO w sprawie transmisji wykładu Olgi Tokarczuk: brak technicznych możliwości

Telewizja Polska nie transmitowała wykładu noblowskiego Olgi Tokarczuk, a dopiero uroczystość wręczenia Nagrody Nobla. Spotkało się to z krytyką niektórych dziennikarzy i publicystów. O sprawę zapytał Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Prezes TVP Jacek Kurski odpowiedział, że nadawca żałuje, ale "nie miał technicznych możliwości".

Olga Tokarczuk, fot. akpa Article

Olga Tokarczuk, która zdobyła wyróżnienie w dziedzinie literatury najpierw na kilka dni przed wręczeniem Nobla wygłaszała mowę w sali Giełdy Akademii Szwedzkiej. Wykład zatytułowała „Czuły narrator” i poruszyła w nim wiele wątków dotyczących zarówno kondycji współczesnej literatury, jak też otaczającej nas rzeczywistości.

Brak transmisji w Telewizji Polskiej noblowskiego wykładu Tokarczuk był przedmiotem dyskusji polityków, publicystów oraz dziennikarzy. Argumentowali oni, że publiczna telewizja powinna pokazywać to wydarzenie.

Prezes TVP Jacek Kurski w odpowiedzi na pismo Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara stwierdził, że ta kwestia była analizowana przez władze spółki. - Odczyt p. Olgi Tokarczuk, nie był transmitowany na antenach Telewizji Polskiej z przyczyn niezależnych od nadawcy publicznego. Producentem sygnału i właścicielem praw autorskich były SVT/UR oraz Nobel Media. Instytucje te nie udostępniły sygnału poprzez platformę EBU Exchange, zaś agencje APTN Associated Press i Reuters udostępniły jedynie trzyminutowe fragmenty, już po zakończeniu wykładu. Tak więc nie istniała możliwość przeprowadzenia transmisji z wykładu Laureatki Nagrody Nobla, co było również dla nas, jako nadawcy publicznego dużym zaskoczeniem i rozczarowaniem - tłumaczy Jacek Kurski.

Dodał, że fakt, że wykład pojawił się w serwisie YouTube miał związek z tym, że fundacja Alfreda Nobla udostępniła transmisję z wykładu wyłącznie do internetu, poprzez odesłanie do kanału Fundacji na platformie, co „uniemożliwiło przeprowadzenie transmisji przez polską telewizję publiczną”. - Nie było również możliwości przeprowadzenia transmisji za pomocą portali społecznościowych, gdyż oficjalny profil Facebook TVP Kultura nie ma technicznych możliwości przeprowadzenia transmisji odczytu za pomocą embedded video, gdyż firma Facebook nie pozwala na zastosowanie tej technologii na swoim portalu  dla materiałów video ze strony youtube.com. Z tego też powodu TVP Kultura (która w przypadku niektórych wydarzeń stosuje streaming video na FB), musiała ograniczyć się wyłącznie do podsumowania wystąpienia Olgi Tokarczuk i udostępnienia linku do transmisji na kanale youtube.com - objaśnia szef TVP.

Gala z wręczenia Nobla była transmitowana przez TVP

Podkreślił też, że Gala Wręczenia Nagrody Nobla za rok 2018 była transmitowana na antenach: TVP Kultura, TVP Wilno, TVP Polonia i TVP Info. - Transmisja była połączona z częścią studyjną wypełnioną komentarzami gości i felietonami. W celu zapewnienia widzom maksymalnego zróżnicowania treści i sposobu odbioru TVP przeprowadziła dwie transmisje, zapewniając podwójną obsługę dziennikarską i produkcyjną: jedną sprofilowaną dla widzów zainteresowanych informacją (TVP Info) i drugą, skierowaną do widzów zainteresowanych kulturą (TVP Kultura, TVP Wilno, TVP Polonia) - tłumaczy prezes publicznej telewizji.

W związku  z transmisją ramówka programu TVP Kultura miała zostać zmieniona - na antenie pokazywano „Dzień Noblowski”, który zaczął się 9 grudnia emisją dramatu Ryszarda Brylskiego z 2003 roku „Żurek” - to ekranizacji opowiadania Olgi Tokarczuk pod tym samym tytułem.

W dniu wręczenia nagrody Oldze Tokarczuk TVP Kultura przeprowadziła transmisję z tego wydarzenia, w studiu odbyły się rozmowy z ekspertami oraz pokazano specjalne programy, nawiązujące do tej tematyki. W środę, 11 grudnia wyemitowano także specjalne wydanie programu literackiego „Koło pióra”, a gośćmi Mariusza Cieślika byli autorzy przekładów powieści Olgi Tokarczuk - Jan Henrik Swahn, tłumacz „Biegunów” na język szwedzki oraz Miriam Borenstein, tłumaczka „Ksiąg Jakubowych” na język hebrajski.

Wcześniej redakcja „Newsweek Polska” (Ringier Axel Springer Polska) zaapelowała do Telewizji Polskiej o transmitowanie uroczystości wręczenie Oldze Tokarczuk literackiej nagrody Nobla.

- Informuję, że ceremonia wręczenia nagrody Nobla Oldze Tokarczuk odbędzie się we wtorek 10 grudnia. Zapraszam na relację z tego wydarzenia do TVP Info - zapowiedział Jarosław Olechowski, dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej.

W TVP Info podczas rozmów o wyróżnieniu dla Olgi Tokarczuk na "pasku" podkreślano, że to "kolejny wielki sukces Polski" i że "Polka laureatką Nagrody Nobla".

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP odpowiada RPO w sprawie transmisji wykładu Olgi Tokarczuk: brak technicznych możliwości

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Wlad
Pan bodnar jakoś nie zabrał głosu gdy Komorowski zeznawał, na sali były ekipy TV a nie transmitowały zeznań. A to dla spraw państwa sprawa nieporównanie ważniejsza.
17 18
odpowiedź
User
M
Może by tak jeszcze wykłady Juszczyszyna puszczać bo się RPO tym zajmie.
14 11
odpowiedź
User
thd
Daleko mi od sympatii do TVP, jednak dnia kiedy O. Tokarczuk dostała Nobla było głośno w TVP Info. Łącznie w ciągu dnia kilka godzin relacji, dyskusji w studio, wypowiedzi znanych osób.
Ktoś puścił famę że publiczna nie transmituje, i to poszło w świat. Nawet sama zainteresowana powtarzała informację o braku transmisji tvp w wywiadzie z Kolendą-Zalewską
4 5
odpowiedź
User
Gość X
No właśnie, gdzieś jest problem.
1 1
odpowiedź
User
omo
A dlaczego nie było transmisji na stronie tvp.info? Na tvn24.pl była. Chcieć, to móc.
4 1
odpowiedź