SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Telewizja Polska wprowadza nowy wzór umowy z zewnętrznymi producentami seriali

Zarząd Telewizji Polskiej zatwierdził nowy wzór umowy produkcyjnej dotyczący realizacji seriali telewizyjnych przez producentów zewnętrznych. Wzór przygotowano we współpracy z Krajową Izbą Producentów Audiowizualnych.

siedziba Telewizji Polskiej, fot. TVP Article

Umowy według nowego wzoru będą regulować m.in. prawa internetowe do produkcji, sprzedaży formatu, product placementu, merchandisingu, a także same prawa i obowiązki producenta. Telewizja Polska zapowiada, że stanowi to nowe otwarcie w jej relacjach z producentami zewnętrznymi.

Poprzednio takie umowy były zawierane zgodnie z instrukcją TVP opracowaną 18 lat temu. Nowe zasady odzwierciedlają ewolucję technologiczną i zmiany na rynku telewizyjnym, które nastąpiły w tym okresie.

Jak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli, Telewizja Polska od 2011 do I kwartału 2014 roku wydała na produkcję filmów, seriali i programów 2,8 mld zł, z czego 0,8 mld zł (czyli 28 proc.) trafiło do producentów zewnętrznych.

NIK oceniła, że w TVP rzetelnie weryfikowano kosztorysy i skutecznie negocjowano ceny takich kontraktów, ale wytknęła też nieprawidłowości, m.in. zlecanie realizacji nielicznej grupie producentów, bez organizowania konkursu ofert (więcej na ten temat). Telewizja Polska tłumaczyła, że takie nieprawidłowości miały miejsce w pojedynczych przypadkach.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Telewizja Polska wprowadza nowy wzór umowy z zewnętrznymi producentami seriali

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
x
bardzo interesująca informacja. bardzo.
12 12
odpowiedź
User
Miki
A TVP poza głupimi serialami i równie idiotycznymi programami rozrywkowymi coś produkuje ? Jak można za takie coś ściągać abonament, niech sobie np. emeryci wykupią płatny dostęp do seriali jak Plebania czy jakaś Moda. Albo te tańce, śpiewy, może to jest popularne, ale za dużo tego, to się nadaje do stacji komercyjnych, a nie finansowanych z podatków. Trzeba to zmienić.
11 12
odpowiedź