SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Telewizja Polska z 36,6 mln zł straty w ub.r., poprzednie zarządy bez absolutorium. Braun: to wina obecnych władz

W ub.r. Telewizja Polska zanotowała 36,6 mln zł straty netto, a minister skarbu państwa we wtorek na walnym zgromadzeniu nie udzielił absolutorium członkom poprzednich dwóch zarządów firmy. - Ta decyzja jest bezzasadna, sprzeczna z prawem i dobrymi obyczajami. Strata jest wyłącznie wynikiem decyzji podjętej przez obecny zarząd - uważa Juliusz Braun.

Juliusz Braun, były prezes Telewizji Polskiej - fot. TVPArticle

Walne zgromadzenie udzieliło we wtorek absolutorium za ub.r. członkom rady nadzorczej, natomiast nie udzieliło go członkom dwóch zarządów.

Do końca lipca ub.r. prezesem TVP był Juliusz Braun, a członkami zarządu - Marian Zalewski i Bogusław Piwowar, natomiast od końca lipca do początku stycznia br. funkcję prezesa pełnił Janusz Daszczyński (dodatkowego konkursu na wiceprezesa nie zdołano przeprowadzić przed tzw. małą nowelizacją ustawy medialnej).

Juliusz Braun wystosował we wtorek oświadczenie, które skierował zarówno do Telewizji Polskiej i Ministerstwa Skarbu Państwa, jak też niektórych mediów. Stwierdził, że decyzja ministra skarbu państwa (pełniącego rolę walnego zgromadzenia TVP) o nieudzieleniu absolutorium zarządowi z pierwszej połowy ub.r. jest bezzasadna oraz sprzeczna z prawem i dobrymi obyczajami.

Braun podkreślił, że za jego prezesury działalność TVP za pierwsze półrocze ub.r. zakończyła się zyskiem netto w wysokości 144,4 mln zł. Plan przychodów spółki wykonany został w 104 proc., mimo spadku przychodów z abonamentu. - Koszty rodzajowe za I półrocze były o 3,1 proc. niższe od planu na ten okres. Wszystkie płatności były realizowane na bieżąco, spółka nie korzystała z kredytów, a stan środków finansowych wynosił ponad 80 mln zł - napisał Braun.

Zwrócił też uwagę, że przyjęte przez walne zgromadzenie sprawozdanie z działalności spółki potwierdza, że już w 2014 roku została odwrócona trwająca od wielu lat negatywna tendencja obniżania udziałów korporacyjnych TVP w rynku oglądalności. Wyliczył też inne osiągnięcia z okresu jego prezesury. - Przykładem aktywnego udziału TVP w rozwoju kultury narodowej jest fakt, iż w 2015 roku tylko na antenach TVP 1, TVP 2 i TVP Kultura zaprezentowano 55 przedstawień teatralnych, w tym 20 spektakli premierowych. TVP była coraz silniej obecna w obszarze nowych technologii. W ciągu 2015 roku 2,5-krotnie wzrosła liczba użytkowników platformy hybrydowej. Przyspieszeniu uległ proces digitalizacji zbiorów;  w 2015 r. zdigitalizowano ponad 60 tys. minut audycji, a 38 pozycji filmowych poddano rewitalizacji obrazu i dźwięku - napisał.

Według byłego prezesa TVP zeszłoroczna strata spółki, wykazana w sprawozdaniu finansowym przyjętym przez jej zarząd, jest wynikiem aktualizacji wartości zapasów programowych, co - jak odnotowano w sprawozdaniu -  zmniejszyło wynik finansowy o ponad 95,5 mln zł. - Wykazana w sprawozdaniu strata za rok 2015 jest więc wyłącznie wynikiem decyzji podjętej przez obecny zarząd, który swoimi działaniami doprowadził do drastycznego załamania wyników Spółki i pragnie obecnie w złym świetle przedstawić sytuację zastaną w Telewizji Polskiej - uważa Juliusz Braun.

Zapowiada też podjęcie przewidzianych prawem działań w celu uchylenia uchwały o nieudzieleniu absolutorium. - Wystąpię o to do sądu - potwierdza Juliusz Braun w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.


Oświadczenie Juliusza Brauna w sprawie decyzji walnego zgromadzenia Telewizji Polskiej:

Decyzja Ministra Skarbu Państwa (pełniącego rolę walnego zgromadzenia spółki Telewizja Polska SA) o nieudzieleniu absolutorium jest bezzasadna, sprzeczna z prawem i dobrymi obyczajami.

Zarząd, któremu przewodniczyłem, kończąc swoją działalność przekazał sprawy spółki protokołem z dn. 28 lipca 2015 r. Zgodnie z opisem stanu faktycznego w poszczególnych dziedzinach działania spółki, działalność za I półrocze zakończyła się zyskiem netto w wysokości 144,4 mln zł. Plan przychodów spółki wykonany został w 104,0%, mimo spadku przychodów z abonamentu. Koszty rodzajowe za I półrocze były o 3,1% niższe od planu na ten okres. Wszystkie płatności były realizowane na bieżąco, spółka nie korzystała z kredytów, a stan środków finansowych wynosił ponad 80 mln zł.

Przyjęte przez Walne Zgromadzenie sprawozdanie z działalności spółki potwierdza, że już w 2014 roku została odwrócona trwająca od wielu lat negatywna tendencja obniżania udziałów korporacyjnych TVP w rynku widzów. Także w 2015 r. Grupa TVP osiągnęła wyższe niż w latach ubiegłych wyniki programowe. Stało się tak mimo radykalnego zwiększenia konkurencji na rynku telewizyjnym. Wśród 20 programów telewizyjnych o największej widowni w 2015 r. było aż 17 programów Telewizji Polskiej, w tym popularne seriale będące dziełem polskich twórców i producentów. Przykładem aktywnego udziału TVP w rozwoju kultury narodowej jest fakt, iż w 2015 roku tylko na antenach TVP 1, TVP 2 i TVP Kultura zaprezentowano 55 przedstawień teatralnych, w tym 20 spektakli premierowych. TVP była coraz silniej obecna w obszarze nowych technologii. W ciągu 2015 roku 2,5-krotnie wzrosła liczba użytkowników platformy hybrydowej. Przyspieszeniu uległ proces digitalizacji zbiorów;  w 2015 r. zdigitalizowano ponad 60 tys. minut audycji, a 38 pozycji filmowych poddano rewitalizacji obrazu i dźwięku.

Strata w wysokości 36,6 mln zł, wykazana w sprawozdaniu finansowym przyjętym przez zarząd pod przewodnictwem  Jacka Kurskiego, jest wynikiem aktualizacji wartości zapasów programowych, co – jak odnotowano w sprawozdaniu –  zmniejszyło wynik finansowy o ponad 95,5 mln zł. Jak stwierdzono w opinii biegłego rewidenta, zgodnie z obowiązującymi w TVP przepisami aktualizacja taka nie była konieczna. Zarząd pod przewodnictwem Jacka Kurskiego podjął jednak decyzję o obniżeniu wartości zapasów programowych powołując się na przewidywane warunki funkcjonowania Spółki w 2016 r, a w szczególności nową koncepcję programu TVP 1 i TVP 2 oraz przewidywane zmiany legislacyjne dotyczące mediów publicznych.

Wykazana w sprawozdaniu strata za rok 2015 jest więc wyłącznie wynikiem decyzji podjętej przez obecny zarząd, który swoimi działaniami doprowadził do drastycznego załamania wyników Spółki i pragnie obecnie w złym świetle przedstawić sytuację zastaną  w Telewizji Polskiej. Zarząd, któremu przewodniczyłem, prowadził sprawy Spółki TVP w istniejących warunkach prawidłowo i zgodnie z obowiązującym prawem. Nie planował drastycznej zmiany strategii programowej prowadzącej do spadku oglądalności, nie mógł również przewidzieć projektowanych obecnie zmian legislacyjnych.   Jak stwierdzono w protokole przekazania spraw spółki, wykonanie poszczególnych parametrów, w szczególności finansowych i programowych, w I półroczu 2015 roku wskazywało na brak zagrożeń dla realizacji rocznego  planu.

W tej sytuacji jestem zmuszony do podjęcia przewidzianych prawem  działań w celu uchylenia uchwały o nieudzieleniu absolutorium.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Telewizja Polska z 36,6 mln zł straty w ub.r., poprzednie zarządy bez absolutorium. Braun: to wina obecnych władz

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ani grosza
No i co z tego? Jakie znaczenie ma jakieś absolutorium dla zarządu, którego już nie ma. W ogóle to pachnie jakąś tanią socjotechniką.
odpowiedź
User
jos
pan prezes Braun był znany z tego, że w sierpniu mówił o prognozie zysku za cały rok, a potem okazywało się, że jest duża strata
odpowiedź
User
xxx
Moment moment. To w poprzednim roku, kiedy rządziło PO, TVP zaliczyła 33 mln straty, a winą za to obarczani są ludzie z PIS-u, którzy są obecni w TVP od tego roku? Boże...
odpowiedź