SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Telewizja Puls i Emitel podpisały nową umowę na emisję stacji w naziemnej telewizji cyfrowej

Telewizja Puls oraz firma Emitel podpisały umowę na dystrybucję programów nadawcy na multipleksie drugim (MUX-2) w naziemnej telewizji cyfrowej. Dotyczy ona emisji TV Puls oraz Puls 2. 

Dariusz Dąbski, prezes Telewizji PulsArticle

Naziemna telewizja cyfrowa umożliwia Polakom odbiór 29 darmowych programów - w tym programy TV Puls oraz Puls 2. Podpisana umowa obejmuje nadawanie dwóch ogólnopolskich programów nadawcy i uwzględnia przeprowadzenie koniecznych zmian technicznych w ramach procesu refarmingu pasma 700MHz i przejścia na nowy system emisji i kodowania sygnału.

W Polsce proces przeniesienia emisji telewizyjnych na nowe pasmo nadawania zostanie zakończone w połowie 2022 roku. Jednocześnie zmieni się standard nadawania na DVB-T2/HEVC, co ma umożliwić nadawcom rozwój oferty programowej. Natomiast widzowie będą mogli odbierać wszystkie programy w jakości HD. - Telewizja naziemna jest bardzo ważną platformą dystrybucji naszych kanałów i robimy wszystko, żeby nasi Widzowie mieli zapewniony niezakłócony odbiór w jak najwyższej jakości - zaznacza Dariusz Dąbski, prezes zarządu Telewizji Puls.

Andrzej J. Kozłowski, prezes zarządu Emitel S.A. zaznacza, że naziemna w Polsce „była i będzie wiodącą platformą dystrybucji treści”. - Zmiana standardu nadawania w 2022 roku znacząco poprawi jakość odbioru programów linearnych, a dzięki rozwojowi szerokopasmowego Internetu i technologii HbbTV nadawcy będą mogli łączyć multimedialne treści z przekazem telewizyjnym i oferować widzom interaktywne aplikacje telewizyjne, dodatkowe treści i funkcje w trakcie transmisji telewizji na żywo – objaśnia szef spółki Emitel.

Nadchodzi nowy standard nadawania

Telewizja naziemna, w całej Europie, wykorzystywała do tej pory do nadawania naziemnego częstotliwości z zakresu 470 – 790 MHz. Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej wszystkie kraje członkowskie muszą zwolnić pasmo 700 MHz na potrzeby budowy sieci 5G przez operatorów komórkowych. Oznacza to konieczność przebudowy sieci nadawczej i przeniesienia emisji programów telewizji naziemnej w Polsce na inne częstotliwości niż obecnie używane.

W Polsce, decyzją regulatorów rynku, projekt został zaplanowany na kilka etapów i zakończy się w czerwcu 2022 roku. Nastąpi wtedy przełączenie standardu nadawania na DVB-T2/HEVC. W porównaniu z obecnie funkcjonującym standardem (DVB-T/MPEG-4), DVB-T2/HEVC pozwala efektywniej wykorzystać częstotliwości i znacząco podnieść jakość nadawania kanałów telewizji naziemnej.

Liderem oglądalności wśród widzów naziemnej telewizji cyfrowej w październiku br. w grupie 4+ była TVP1, a w 16-49 - Polsat. TVN miał - odpowiednio - 7,2 proc. i 9,47 proc. udziału w rynku, a TVN7 - 4,06 proc. i 5,61 proc.

W tym tygodniu informowaliśmy równiez, że TVN Grupa Discovery oraz Emitel podpisały umowę na dystrybucję programów nadawcy na multipleksie drugim (MUX-2) w naziemnej telewizji cyfrowej. Dotyczy ona emisji TVN oraz TVN7 na kolejne 10 lat.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Telewizja Puls i Emitel podpisały nową umowę na emisję stacji w naziemnej telewizji cyfrowej

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jan Paweł Drugi
Jest!!! Jest zdjęcie Prezesa :-)
odpowiedź
User
Łukasz
Fajnie jedyne normalne stacje zostaną w NTC.
odpowiedź
User
Bartek
Dlaczego od razu nie przeszliśmy na DVB-T2? W Wielkiej Brytanii ten standard wszedł w 2010 roku. W 2012 testowano to w Polsce. Ludzie powymieniali telewizory na takie z dvbt i część znowu będzie musiała je wymienić albo dokupić odpowiednią przystawkę w 2022 roku. Głupota rządzących lub celowe zagranie aby wyciągnąć pieniądze od ludzi.
odpowiedź