SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Telewizja Republika chce uruchomić studio w Waszyngtonie

W 2018 roku główni akcjonariusze Telewizji Republika utworzyli nową spółkę Poland Daily SA, która ma rozwijać ofertę programową w języku angielskim. Obecnie kanał nadaje pasmo Poland Daily, ale to nie koniec planów. Trwają prace nad uruchomieniem studia w Waszyngtonie - wynika z informacji portalu Wirtualnemedia.pl.

Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”, wiceprezes Telewizji Republika, fot. TV Republika Article

Obecnie Telewizja Republika nadaje kilka godzin codziennego pasma w języku angielskim – Poland Daily, w którym znajdują się: program informacyjny, pogoda, biznes, kultura, podróże oraz historia. Newsy w języku angielskim emitowane są po 22.00, 23.00 oraz w nocy.

Spółka Poland Daily SA została założona w 2018 roku przez głównych akcjonariuszy Telewizji Republika, rozpoczęła działalność jako wydawca portalu anglojęzycznego Poland Daily. Ze sprawozdania finansowego firmy wynika jednak, że to nie koniec planów - ma zajmować się także rozwojem oferty programowej w języku angielskim.

Nowa strategia na ten rok zakłada również wprowadzenie do ramówki nowych programów anglojęzycznych, adresowanych do zagranicznej publiczności.

W dokumencie podano, że firma zamierza przy nich korzystać ze wsparcia Polskiej Fundacji Narodowej i firm prywatnych. W planach na ten rok jest również wypracowanie „nowej, długoterminowej strategii rozwoju dla TV Republiki, opartej na zagospodarowaniu nowej niszy rynkowej - ofercie programowej w języku angielskim, kierowanej do widza anglojęzycznego w Polsce i zagranicą”.

Jak wynika z naszych informacji -– obecnie trwają prace nad uruchomieniem studia w Waszyngtonie. Wiceprezes Telewizji Republika (oraz redaktor naczelny „Gazety Polskiej” oraz „Gazety Polskiej Codziennie”) Tomasz Sakiewicz w rozmowie z nami komentuje: - Mamy gotową ekipę, możliwości emisyjne, ale musimy przygotować biznesplan i sposób finansowania tej inwestycji -– zapowiada.

Na razie nie chce zdradzać szczegółów projektu, ale twierdzi, że będzie to "zupełnie nowa jakość". - Dzisiaj już się nie myśli o telewizji czy o medium w kategorii kanału, tylko pewnej emanacji medialnej. W jednych miejscach te kanały się łączą, w innych działa zasada synergii. To wszystko zależy od zapotrzebowania, kanał to tylko sposób emisji. Wiadomo, że internet to podstawa, ale mamy dużo szersze plany –  komentuje w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl.

Dodał, że projekt jest na etapie prac, ale ma nadzieję, że w ciągu kilku miesięcy wystartuje. - Pracujemy, aby to było możliwie szybko. Raczej, aby projekt wystartował w ciągu kilku miesięcy. Nie wszystko jednak zależy od nas - zastrzega Tomasz Sakiewicz.

Nad uruchomieniem studia w Waszyngtonie ma pracować przede wszystkim zespół, który zatrudniony jest przy realizacji pasma Poland Daily.

Potrzeba powstania anglojęzycznej telewizji rządowej

W połowie czerwca, podczas spotkania w Spale z członkami Klubów "Gazety Polskiej" premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że "to bardzo ważne, żeby była anglojęzyczna telewizja polska, która mówi prawdę o Polsce, polskiej kulturze, polskiej historii, architekturze i naszej gościnności. I taka telewizja powstanie w drugiej naszej kadencji" – zapowiedział szef rządu.

W lipcu br. spytaliśmy Kancelarię Prezesa Rady Ministrów o szczegóły tego projektu.

- Trwają wstępne prace i analizy w przedmiotowej sprawie. Szczegóły dotyczące inicjatywy będziemy przekazywać w miarę rozwoju prac - odpowiedziało Wirtualnemedia.pl Centrum informacyjne Rządu.

Telewizja Republika zamknęła 2018 rok stratą netto w wysokości 2,96 mln zł przy przychodach na poziomie 13,52 mln zł. Ponad połowę wpływów spółki stanowią środki ze sponsoringu. Spółka w tym roku liczy na wzrost wpływów ze sponsoringu i wsparcie spółek Skarbu Państwa. Planuje zrezygnować z pośredników przy sprzedaży reklam internetowych.

Zarząd spółki jest jednoosobowy, funkcję wiceprezesa pełni Tomasz Sakiewicz. Prokurentem spółki i dyrektorem zarządzającym jest Radosław Dobrzyński.

Według danych Nielsen Audience Measurement w czerwcu br. udział Telewizji Republika w rynku oglądalności wynosił 0,028 proc., wobec 0,044 proc. rok wcześniej.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Telewizja Republika chce uruchomić studio w Waszyngtonie

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marek
Za to dno zapłaci każdy Polak......
54 9
odpowiedź
User
Żaba Wojny
To kompletna bzdura. TVP już emituje PolandIN, całe pasmo 24-godzinne po angielsku i jest o niebo lepsze niż ta katastrofa Sakiewicza, a nawet... bardziej obiektywne niż TVP Info. Pomysł dublowania tego za publiczną kasę to kolejna "Puszcza kropka PL". Dziwny biznes... a w międzyczasie republika = strata około 50% (!!!) w grupie komercyjnej. Miś na miarę naszych możliwości
51 5
odpowiedź
User
Maciej Konserwatywny
Hahahahaha turlam sie pod stołem popluty ze śmiechu.

Telewizja Republika to strata czasu. Najlepsi dziennikarze już dawno przeszli do TVP. Tomasz Sakiewicz zaklina rzeczywistość takimi ruchami. To telewizja dla mocno nawiedzonych ludzi i jeden dobry program nic tutaj nie zmieni, aczkolwiek pomysł jest dobry i rozkoszą obejrzałbym tenże w Telewizji Publicznej.

Tyle w temacie!
20 7
odpowiedź
User
rozbawiony socjalistami z piSSu
"Emanacja medialna"??
Wow! Towarzysze kolejny stopień postrzeczywistości zdobyli!!
22 4
odpowiedź
User
Jeff
Dajcie spokój, Pan Tomasz w Polsce ma już wszystko, chciałby teraz z bliska poznać to gniazdo zepsucia, Stany Zjednoczone :)
24 3
odpowiedź