SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Telewizja Republika pozwie Jerzego Owsiaka i WOŚP „za przemoc i zniesławienie” (wideo)

Po tym jak z czwartkowej konferencji prasowej Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wyrzucono Michała Rachonia z Telewizji Republika, stacja pozwie WOŚP i jej szefa Jerzego Owsiaka za użycie przemocy wobec reportera. Z kolei Rachoń zapowiada pozew z powództwa prywatnego.

Jerzy Owsiak wypraszający dziennikarza TV Republika z konferencji prasowej Article

Na konferencji, którą zorganizowano przed niedzielnym finałem, Owsiak opowiadał o szczegółach wydarzenia. W pewnym momencie poprosił zgromadzonych na sali dziennikarzy o zadawanie pytań. Wtedy zgłosił się Michał Rachoń, który przez cały czas transmitował konferencję za pomocą telefonu komórkowego.

- Dlaczego spółka Mrówka Cała nie udostępniła dokumentacji jak wynika z sentencji wyroku sądu w sprawie Matka Kurka kontra Jerzy Owsiak? - zapytał Rachoń. Jerzy Owsiak stwierdził, że to jego prywatna sprawa i wyświetlił dziennikarzowi TV Republika nagraną wcześniej satyryczną odpowiedź.. Michał Rachoń nie dał za wygraną i próbował ponownie zadać to samo pytanie. - Proszę tego pana na chwilę stąd wziąć, bo przeszkadza nam - zaapelował Owsiak. - Ostatnio byłeś na Przystanku Woodstock i chciałeś pożyczyć ode mnie pieniądze - dodał szef WOŚP. W tym momencie reportera TV Republika wyprowadzono z sali. Rachoń twierdził potem, że był szarpany przez przedstawicieli WOŚP.

W przesłanym portalowi Wirtualnemedia.pl oświadczeniu Telewizja Republika informuje, że do użycia przemocy wobec Michała Rachonia miało dojść na polecenie Jerzego Owsiaka. - Jednocześnie lider WOŚP swoimi wypowiedziami zniesławił zarówno Telewizję Republika, jak i naszego dziennikarza. W związku z tymi faktami, Telewizja Republika podejmie kroki prawne na drodze cywilnej oraz karnej przeciwko Jerzemu Owsiakowi i innym uczestnikom tych haniebnych działań - czytamy w oświadczeniu.

Stacja wystąpi do prokuratury o ustalenie tożsamości osób, które wyprowadziły reportera Republiki z sali konferencyjnej. TV Republika wniesie o pociągnięcie do odpowiedzialności Jerzego Owsiaka i przedstawicieli WOŚP z art. 43 prawa prasowego - za bezprawne uniemożliwienie relacjonowania konferencji prasowej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Czyny te zagrożone są karą pozbawienia wolności do 3 lat.

Przeciwko Owsiakowi stacja wystąpi również na drogę sądową w trybie art. 212 kodeksu karnego. Ma to związek z wypowiedziami lidera WOŚP, które mogły narazić TV Republika i Michała Rachonia na utratę zaufania, które jest potrzebne przy wykonywaniu zawodu dziennikarza.

 

W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Michał Rachoń zapowiada, że skieruje do sądu pozew z powództwa prywatnego przeciwko osobom, które wyprowadziły go z konferencji oraz przeciwko przedstawicielom WOŚP, które wezwały do jego wyprowadzenia. Wskazuje tu m.in. Jerzego Owsiaka. Dziennikarz zamierza powiadomić również prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez te osoby. - W mojej opinii, zostały wyczerpane przesłanki przestępstwa dotyczące tłumienia krytyki prasowej - mówi nam Michał Rachoń.

W czwartek rzecznik prasowy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Krzysztof Dobies tłumaczył portalowi Wirtualnemedia.pl, że ekipa Telewizji Republika nie otrzymała akredytacji na konferencję, ponieważ „póki co nie robi nic więcej poza dyskredytowaniem WOŚP, manipulowaniem, przekazywaniem nieprawdy na temat jej działalności”. - Człowiek z telefonem komórkowym, który awanturował się w czasie konferencji, nie był nam znany, na pewno nie był akredytowanym na konferencji dziennikarzem - powiedział Krzysztof Dobies.

Rzecznik podkreślał jednocześnie, że WOŚP jest otwarta na wszelkie pytania, rozmawia z wieloma dziennikarzami, prowadzi otwartą i przejrzystą politykę informacyjną. - W tym jednak przypadku pytania są narzędziem nie do pozyskania informacji, a do bezpodstawnych oskarżeń, oszczerstw i manipulacji. Nieznany nam człowiek zakłócił przebieg konferencji i przeszkadzał w pracy kilkudziesięciu zebranym na sali dziennikarzom, którzy chcieli dowiedzieć się szczegółów na temat 23. Finału WOŚP - stwierdził Dobies.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Telewizja Republika pozwie Jerzego Owsiaka i WOŚP „za przemoc i zniesławienie” (wideo)

27 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
j
Niech się cieszy, że w mordę nie wyłapał bo powinien.
36 72
odpowiedź
User
Adam
Owsiakowi woda sodowa uderzyła do głowy - nie pierwszy i nie ostatnie taki przypadek
81 98
odpowiedź
User
anon
Juz bylo dobrze. Juz reklamy WOŚPa pokazywane byly w Republice. A ten "przemiły i jakże elokwętny" (uzywam takich oto słow by mnie nie posądził o zniesławienie) Pan musial przyjsc i wszystko s****lić. Brawa.
18 35
odpowiedź
User
Erwu
Ten błazen Rachoń na pewno ma jakiś chytry plan. Reklama nowego telefonu czy kolejna odsłona Sprite?
62 56
odpowiedź
User
Kanye West
Ok, ale od kiedy dziennikarstwo to sztuka prowokacji? Rozumiem, raz cię wypraszają, to próbujesz, drugi raz ok, ale poco dalej, na siłę ciągnąć tę szopkę. Widać tutaj, że ten "dziennikarz" wyraźnie nastawił się na jakąś jatkę. A tak stacja bez żadnego obciachu na antenie mogła poinformować o incydencie, w którym to dziennikarzy wyprasza się z konferencji. Teraz w zadzie to obie strony zachowały się delikatnie mówiąc nieelegancko. Remis jeśli chodzi o brak kultury i chamstwo. Niech obie strony dadzą sobie spokój.
17 35
odpowiedź