SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Telewizja "Trwam" o. Rydzyka

KRRiT: Zgoda na telewizję o. Rydzyka

KRRiT przyjęła w czwartek uchwałę o udzieleniu koncesji na telewizję satelitarną Fundacji Lux Veritatis, kierowanej przez dyrektora Radia Maryja, ojca Tadeusza Rydzyka. Telewizja o. Rydzyka ma się nazywać "Trwam" i będzie miała charakter edukacyjno-poradnikowo-religijny.

Uchwała KRRiT nie oznacza jeszcze formalnej decyzji w sprawie koncesji dla fundacji o. Rydzyka. Teraz uchwała trafi do uzgodnień technicznych z Urzędem Regulacji Telekomunikacji i Poczty, i dopiero potem szef KRRiT będzie mógł podpisać formalną decyzję. Zwykle ta procedura trwa około miesiąca.

Rada przyjęła tę uchwałę bez głosów przeciwnych i z trzema wstrzymującymi się. Od głosu wstrzymali się Danuta Waniek, Adam Halber i Włodzimierz Czarzasty.

Szef KRRiT Juliusz Braun poinformował, że Rada zgodziła się na wszystkie zaproponowane przez wnioskodawcę warunki programowe.

- Nie mogłam z czystym sumieniem głosować za przyznaniem koncesji telewizyjnej instytucji, która nie przestrzega polskiego prawa - oświadczyła po głosowaniu nad koncesją dla o. Rydzyka Danuta Waniek.

Ta członkini KRRiT wstrzymała się od głosu, kiedy Rada decydowała, czy wyrazić zgodę na nadawanie programu telewizyjnego przez Fundację Lux Veritatis, kierowaną przez o. Tadeusza Rydzyka. Waniek wydała w tej sprawie specjalne oświadczenie.

Argumentuje w nim, że fundacja łamie prawo, ponieważ od 1998 roku, czyli od swojego powstania, "ignoruje obowiązek składania sprawozdań ze swojej działalności do Ministerstwa Kultury".

Wątpliwości Waniek wzbudził także sposób finansowania projektowanej inwestycji, a szczególnie nieznane źródłopożyczki, jaką fundacja zaciągnęła na telewizję.

"Nieznane jest także źródło lokaty bankowej, a jej wysokość znacznie odbiega od środków generowanych dotychczas przez fundację" - napisała członkini KRRiT w oświadczeniu.

Przypomniała, że przedstawiciele fundacji na zorganizowanym pod koniec stycznia spotkaniu odmówili odpowiedzi członkom KRRiT na wszelkie pytania odnoszące się do źródeł pożyczki.

"Ze względu na powiązania personalne Fundacji Lux Veritatis z Radiem Maryja i w związku z pojawiającymi się kontrowersjami, co do finansowania jego działalności, należy tym bardziej uzyskać informacje dające przekonanie, że uczyniliśmy wszystko, by uczynić zadość przepisom prawa" - uważa Waniek.

"Na tym tle szczególny niepokój budzi osoba o. Tadeusza Rydzyka, dożywotniego i nieusuwalnego prezesa fundacji i jednocześnie dyrektora Radia Maryja" - zaznaczyła.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Telewizja "Trwam" o. Rydzyka

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl