SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Telewizja Trwam przegrała w sądzie. Nie zapłaci mniej za koncesję

Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił wczoraj skargę złożoną przez Fundację Lux Veritatis, w której kwestionowała wysokość naliczonej przez KRRiT opłaty w związku z rozszerzeniem koncesji satelitarnej na emisję naziemną na multipleksie.

Article

Opłata koncesyjna na 10 lat za nadawanie TV Trwam w ramach pierwszego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej (MUX-1) została ustalona na 12,945 mln zł, a opłata prolongacyjna wynosi 2,914 mln zł.

Fundacji Lux Veritatis uznała, że opłata koncesyjna dla TV Trwam jest zbyt wysoka, ponieważ stacja ta już wcześniej miała koncesję satelitarną, która została potem rozszerzona o nadawanie na naziemnym multipleksie cyfrowym. Ponadto argumentowała, że I ratę za koncesję musiała zapłacić do 8 października 2013 roku, podczas gdy faktycznie naziemnie TV Trwam zaczęła nadawać w połowie lutego br. (więcej na ten temat).

W środę Wojewódzki Sąd Administracyjny, podzielając stanowisko KRRiT w tej sprawie, uznał, iż opłata za wspomniane rozszerzenie koncesji jest należna w pełnej wysokości i nie podlega zmniejszeniu z uwagi na faktyczny okres wykonywania koncesji.

Ponadto sąd zwrócił uwagę, iż zarówno art. 40 ust. 6 ustawy o radiofonii i telewizji, jak i wydane na podstawie tego przepisu rozporządzenie KRRiT z 4 grudnia 2012r., nie zawiera podstaw do obniżenia wysokości przedmiotowej opłaty w sytuacji rozszerzenia koncesji na rozpowszechnianie programu drogą satelitarną o prawo do rozpowszechniania naziemnego, z uwagi na okres pozostały do wygaśnięcia rozszerzanej koncesji.

Sąd przywołując wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 19 lipca 2011r. podkreślił także, iż opłata za udzielenie koncesji ma charakter wzajemny i jest związana z przyznaniem uprawnienia podmiotowego, jakim jest koncesja. W związku z powyższym wysokość opłaty za udzielenie koncesji nie jest wprost związana z okresem jej obowiązywania.

Ponadto sąd nie uwzględnił wniosku Fundacji Lux Veritatis o skierowanie pytania prawnego do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności art. 40 ust. 1 i 2 ustawy o radiofonii i telewizji z art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz zgodności § 9 rozporządzenia KRRiT z 4 grudnia 2012r. z art. 40 ust. 6 ustawy o rtv.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Telewizja Trwam przegrała w sądzie. Nie zapłaci mniej za koncesję

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl