SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sprzedaż telewizorów traci impet. Ponad 10 procent mniej rok do roku

W czwartym kwartale 2021 roku dostawy telewizorów na rynek spadną rok do roku o 10,3 procent, zaś w skali półrocza o 12 procent – wynika z analiz firmy TrendForce. Przyczyny słabnącej koniunktury na rynku to kryzys spowodowany pandemią oraz rosnące ceny odbiorników.

Article

Firma analityczna TrendForce podała, że w trzecim kwartale 2021 r. dostawy telewizorów na globalnym rynku osiągnęły liczbę 52,5 mln sztuk. To co prawda oznacza wzrost w skali kwartału o 8,3 proc., jednak w zestawieniu rok do roku spadek o 14,7 proc.

Najgorsze półrocze

Według analityków TrendForce w czwartym kwartale br. dostawy odbiorników zamkną się liczbą 59,1 mln urządzeń, to o 10,3 proc. mniej niż rok wcześniej.

Czytaj także: TePanel podzielił się danymi. „Z telewizora korzysta 90 proc. Polaków, radio z DAB+ posiada niespełna 5 proc.”

Zgodnie z raportem w drugiej połowie br. dostawy telewizorów zanotują spadek o 12 proc., co będzie oznaczało najgorsze półrocze w segmencie w zestawieniu z podobnymi okresami z lat ubiegłych.

TrendForce zaznacza, że pewne „odbicie” nastąpi w obszarze odbiorników OLED – w 2021 r. dostawy tych urządzeń wyniosą 6,8 mln, o 72,8 proc. więcej w skali roku. Przyczyny? Coraz większe zdolności produkcyjne koncernu LG w fabryce w chińskim Kantonie oraz coraz mniejsze różnice w cenach pomiędzy telewizorami w technologii OLED oraz LCD. Wśród producentów liderem będzie LG wyprzedzając koncerny Sony i Panasonic.

2022 będzie lepszy?

TrendForce przewiduje, że z początkiem 2022 r. popyt na rynku telewizorów będzie się odbudowywał. 45 i 55 proc. całkowitej rocznej sprzedaży będzie miało miejsce odpowiednio w pierwszym i drugim kwartale.

Według prognoz dostawy telewizorów w 2022 r. wyniosą 217 mln sztuk, co oznacza wzrost o 3,3 proc. rok do roku. Zdaniem ekspertów marki będą w stanie agresywnie zwiększać swoje dostawy telewizorów nie tylko dzięki niezakłóconej podaży paneli, ale także dzięki stopniowo stabilizującym się cenom.

Główni producenci będą się koncentrować na odbiornikach średniej i dużej wielkości oraz na produktach o znacznej wartości dodanej. W związku z tym udział w rynku dużych telewizorów (w tym modeli 65-calowych i większych) po raz pierwszy w historii przekroczy 20 proc., a telewizorów średniej wielkości (modele od 40 do 59 cali) utrzyma się na poziomie 55 proc.

Mimo tego, że główne marki stopniowo wycofują się z segmentu małych telewizorów, a mniejszym firmom będzie łatwiej rozwijać swoją obecność na rynkach wschodzących dzięki stopniowo stabilizującym się cenom, udział w rynku telewizorów małych (modele 39-calowe i poniżej) spadnie w przyszłym roku o 1,8 proc. do 25 proc.

Czytaj także: Trwałość i stosunek jakości do ceny najważniejsze dla Polaków przy zakupie telewizora

Dołącz do dyskusji: Sprzedaż telewizorów traci impet. Ponad 10 procent mniej rok do roku

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
subiektywny
nie za bardzo jest co oglądać w telewizji, bez telewizora naprawdę można żyć. Swoją drogą ciekawy jestem sytuacji stacji telewizyjnych za 10-15 lat, skoro już obecna młodzież nie za często siada przed odbiornikiem
odpowiedź
User
Max
A może już po prostu kupili i na kilka lat conajmniej mają spokój, a nie wiecznie, że drożeją i kryzys. Ale do tego autor potrzebowałby trzeciej synapsy, a ma tylko dwie
odpowiedź
User
Dobra rzecz, nie mieć tv wcale
Nie mam w domu telewizora i zyskałem mnóstwo czasu dla siebie. Jeśli bardzo mi brakuje to włączę coś na laptopie. Dzięki temu, że ekran jest mały to nie zachęca mnie by siedzieć przestanie godzinami wpatrzony w niego.
odpowiedź