SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Tempo wzrostu PKB w III kw. wykazało niewielkie spowolnienie

Globalny kryzys spowodował tylko niewielkie obniżenie tempa wzrostu gospodarczego w Polsce w III kw., wynika z wypowiedzi wiceministra finansów, Ludwika Koteckiego. W jego ocenie, wzrost pozostaje oparty na konsumpcji oraz inwestycjach wspieranych akumulacją zapasów.

Tempo wzrostu PKB w III kw. wykazało niewielkie spowolnienie

"Dotychczasowe zawirowania nie wpłynęły na obniżenie tempa wzrostu gospodarczego w Polsce. Do II kwartału 2011 r. PKB rósł w tempie ponad 1% kw/kw, a dostępne dane za III kw (produkcja przemysłowa, budowlana, sprzedaż detaliczna) wskazują na tylko niewielkie spowolnienie. Wzrost w ostatnich miesiącach oparty jest na konsumpcji (prywatnej), inwestycjach (prywatnych i publicznych) wspieranych akumulacją zapasów" - powiedział Kotecki na spotkaniu z chińskimi dziennikarzami.

We wtorek wiceprezes Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) Halina Dmochowska powiedziała, że tempo wzrostu PKB w III kw. 2011 r. nie będzie znacząco odbiegać od 4,3% r/r odnotowanych w II kwartale br. Według niej, decydujące o tym rezultacie były dobre wyniki w przemyśle, budownictwie oraz wysoka sprzedaż detaliczna.

We wrześniu produkcja przemysłowa wzrosła o 7,7% r/R (wobec oczekiwanych przez analityków 4,8%), produkcja budowlano-montażowa - o 18,1%. Natomiast sprzedaż detaliczna zwiększyła się we wrześniu o 11,4% r/r (wobec oczekiwanych 9,1%).

PKB (niewyrównany sezonowo; ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego) wzrósł w II kw. 2011 roku o 4,3% r/r wobec 4,4% w poprzednim kwartale. W ujęciu wyrównanym sezonowo wzrost wyniósł 1,1% kw/kw i 4,5% r/r.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Tempo wzrostu PKB w III kw. wykazało niewielkie spowolnienie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl