SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Tesla wprowadza nowego Autopilota, ma być bezpieczniejszy i bardziej niezawodny

Firma Tesla Motors wprowadziła nową wersję Autopilota do swoich elektrycznych samochodów. Wersja oznaczona symbolem 8.0 działa na innych zasadach niż dotąd, a wiodącą rolę w niezawodnym i bezpiecznym prowadzeniu auta przez system ma odgrywać radar.

Article

Aktualizacja Autopilota do wersji 8.0 dotyczy wszystkich modeli X i S z wykupionym dodatkowym pakietem uaktualnień oprogramowania.

Udostępnienie przez Tesla Motors nowej odsłony narzędzia do wspierania kierowców w prowadzeniu auta może być reakcją producenta na niedawne incydenty, w których auta Tesli uległy wypadkom. W jednym z nich zginął kierowca, a w obu wypadkach o ich spowodowanie oskarżono błędy w Autopilocie.

Jak wyjaśnia Tesla Motors na swoim blogu najważniejszą nowością w obecnej wersji Autopilota są zmiany w sposobie jego działania.

Do tej pory główną odpowiedzialność za orientację w terenie i wywoływanie odpowiednich reakcji Autopilota ponosiła kamera, która była wspierana przez radar. W Autopilocie 8.0 ich role zostały zamienione - to radar jest obecnie najważniejszym elementem systemu i dane pochodzące z tego urządzenia są decydującym czynnikiem w autonomicznym prowadzeniu auta.

W komunikacie wyjaśniono, że w poprzednich wersjach Autopilota radar był niedoskonały i generował zbyt wiele fałszywych alarmów, co mogło prowadzić do groźnych sytuacji na drodze, np. w wyniku nieuzasadnionego hamowania samochodu.

Teraz, jak wyjaśnia Tesla Motors oprogramowanie radaru zostało udoskonalone w kwestii rozpoznawania elementów otoczenia, dodatkowo zaś radar w Autopilocie 8.0 potrafi generować trójwymiarowy obraz na zewnątrz auta, dzięki czemu liczbę fałszywych alarmów systemów ograniczono do minimum. W nowej wersji Autopilota kamera ma spełniać jedynie funkcje pomocnicze.

Dodatkowym gwarantem tego, że system będzie się rzadziej „mylił” jest rozwiązanie polegające na wspólnej nauce wszystkich aut Tesli wyposażonej w Autopilota 8.0. Chodzi o to, że na konkretnych drogach w sytuacjach wątpliwych, gdy system nie będzie zdecydowany jaką podjąć decyzję jego reakcje będą przekazywane na serwery Tesli Motors i tam analizowane. W efekcie dane zebrane od wielu samochodów mają opracować model reakcji Autopilota w konkretnym miejscu na drodze.

Kolejną innowacją nadchodzącą wraz z aktualizacją Autopilota jest system pozwalający radarowi rozpoznać sytuację na drodze przed samochodem poprzedzającym na drodze jadące auto Tesli. Dzięki temu Autopilot mając dokładny przegląd sytuacji może podjąć właściwe reakcje (np. zahamować) pomimo tego, że auto podążające przed Teslą nie zdąży z hamowaniem lub ominięciem nagłej przeszkody.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Tesla wprowadza nowego Autopilota, ma być bezpieczniejszy i bardziej niezawodny

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl