SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Testy systemu lokalizacji w ramach numeru 112

System lokalizowania osób dzwoniących pod numer 112 jest już gotowy, przez cały czerwiec będzie testowany - poinformował wiceminister SWiA Witold Drożdż.

Testy systemu lokalizacji w ramach numeru 112

Jak dodał, testy mają polegać m.in. na szkoleniu w korzystaniu z systemu osób dyżurujących pod numerem 112. - Testujemy go, by uniknąć jakichkolwiek nawet najdrobniejszych perturbacji, ale jest już gotowy. Testy dotyczą m.in. umiejętności obsługi systemu lokalizacyjnego po stronie służb - zaznaczył Drożdż.

Podkreślił także, że chce zaprosić przedstawicieli KE, by oni również sprawdzili działanie systemu.

Kwestia lokalizowania osoby dzwoniącej pod numer 112 była przyczyną skierowania przez Komisję Europejską do Trybunału Sprawiedliwości UE wniosku o ukaranie Polski. W styczniu MSWiA podpisało porozumienie z firmami telekomunikacyjnymi, na mocy którego operatorzy przekazują informacje o miejscu pobytu osoby dzwoniącej. To doprowadziło do wstrzymania postępowania wobec Polski, a - jak podkreślił Drożdż - jest szansa, że pod koniec czerwca zostanie ono całkowicie wycofane.

System lokalizacji - jak zapewnił wiceminister - będzie też nadal doskonalony. Następować ma to do 2010 r. Wtedy też ma powstać system Centrów Powiadamiania Ratunkowego - planowano utworzenie 16 wojewódzkich. Zachowane zostaną natomiast telefony alarmowe służb - 997, 998 i 999 - m.in. po to by nie obciążać nadmiernie numeru 112, który ma służyć do celów ratowniczych a nie do zgłaszania np. kradzieży.

- Chcieliśmy też, by system lokalizacji zaczął działać przed wakacjami, bo wtedy do Polski przyjeżdża wielu turystów, którzy - jak wynika z doświadczeń - korzystają z telefonu 112 - zaznaczył dyrektor departamentu infrastruktury teleinformatycznej Piotr Durbajło.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Testy systemu lokalizacji w ramach numeru 112

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl