SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Amerykanie audytują algorytmy TikToka

Amerykański producent oprogramowani Oracle rozpoczął audyt algorytmu chińskiego TikToka, zwłaszcza pod kątem doboru treści pokazywanych amerykańskim użytkownikom.

Article

Amerykanie od co najmniej kilku lat oskarżają TikToka o to, że zbiera informacje na temat użytkowników w USA i przekazuje je chińskim służbom, co stwarza zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego.

Jak pisze serwis Axios, po tym jak w czerwcu TikTok zobowiązał się do przekazywania ruchu amerykańskich użytkowników do infrastruktury chmurowej Oracle, spółka ta ma sprawdzać, czy algorytmy platformy nie są zmanipulowane. Zachodnie media od miesięcy podnoszą takie zarzuty, pisząc, że w TikToku cenzurowane są treści niezgodne z linią polityczną Pekinu. "The Guardian" pisał na przykład o blokadzie na treści związane z wydarzeniami z placu Tiananmen z 1989 roku czy protestami w Hongkongu z 2019 roku.

Oracle sprawdzi TikToka

Według źródeł Axios, kontrola Oracle ma wykazać, czy TikTok manipulował algorytmem odpowiedzialnym za dobór treści proponowanych użytkownikom do obejrzenia. Rekomendacje bowiem to ważna część mechaniki dobierania treści w feedzie TikToka.

Z naszych informacji wynika, że trwająca od miesięcy współpraca TikToka z Oracle związana z całościowym przeniesieniem danych użytkowników ze Stanów Zjednoczonych do infrastruktury tego partnera, obejmuje także zaproszenie go do prac nad zapewnieniem maksymalnej przejrzystości na platformie i regularną weryfikację i walidację modeli rekomendacyjnych, a także regularne audyty procesów moderacyjnych.

Zobacz: Apple ulega Chinom. Każe oznaczać produkty "Made in Taiwan, China"

Czerwcowy raport serwisu  BuzzFeed wykazał, że dane amerykańskich użytkowników TikToka były wielokrotnie udostępniane władzom w Chinach, co spotkało się z reakcjami wielu polityków w USA, zarówno Republikanów, jak i Demokratów.

Nie jest przesądzone, czy działania Oracle uspokoją obawy amerykańskiej Komisji ds. Inwestycji Zagranicznych, która w 2020 roku nakazała spółce ByteDance sprzedać TikToka. Przypomnijmy - był to czas gorętszej fazy wojny handlowej między USA a Chinami, ówczesny prezydent USA Donald Trump chciał, by TokTok trafił do jednej z amerykańskich firm technologicznych. Nabywcą amerykańskiej części biznesu właściciela serwisu miała być Oracle. Do transakcji jednak nie doszło.

Zobacz: Chińscy hakerzy zaatakowali amerykańskich reporterów politycznych przed zamieszkami na Kapitolu

W sierpniu 2020 roku prezydent Donald Trump wydal decyzję, zgodnie z którą oddział TikToka funkcjonujący w USA ma zostać obligatoryjnie sprzedany Jeśli tak się nie stanie, to dostęp do platformy dla użytkowników w Stanach zostanie zablokowany. W kolejce do zakupu aplikacji ustawiły się wówczas Microsoft oraz Oracle.

Dołącz do dyskusji: Amerykanie audytują algorytmy TikToka

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl