SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TikTok bliski blokady w USA. Jest decyzja Izba Reprezentantów

Izba Reprezentantów przyjęła ustawę, która w praktyce może oznaczać blokadę TikToka w USA. Zarówno Demokraci jak i Republikanie twierdzą, że przepisy, które wywierałyby presję na chińskiego właściciela TikTok do zbycia amerykańskich aktywów platformy, są potrzebne do ochrony danych Amerykanów. 

Przyjęta w środę przez Izbę Reprezentantów (niższa izba Kongresu) ustawa zwana w mediach „Sell or Ban” daje chińskiemu właścicielowi TikToka, firmie ByteDance 165 dni na sprzedaż aktywów platformy w USA. Inaczej sklepy z aplikacjami (jak Google Play, Apple App) nie będą mogły dłużej hostować TikToka. Główne obawy amerykańskich urzędników dotyczą bezpieczeństwa danych na serwerach TikToka. Mają przypuszczenia, że chiński aparat państwowy może mieć dostęp do danych Amerykanów.  

Prawo przyjęto w ramach ponadpartyjnego porozumienia, stosunkiem głosów 352 za i 65 przeciw. Projekt ustawy został zainicjowany przez prezesa specjalnej komisji ds. Komunistycznej Partii Chin Mike'a Gallaghera.

- Komunistyczne Chiny są największym geopolitycznym wrogiem Ameryki i wykorzystują technologię do aktywnego podważania amerykańskiej gospodarki i bezpieczeństwa - powiedział Mike Johnson, spikera Izby Reprezentantów z Partii Republikańskiej w oświadczeniu po głosowaniu. Zdaniem polityka, TikTok może być wykorzystywany do uzyskiwania dostępu do amerykańskich danych i rozpowszechniania "szkodliwych" informacji.

Zobacz: Szef TikToka nie przekonał kongresmenów. “Nie jesteśmy agentem Chin”

Ostro przeciwko ustawie występuje TikTok. Argumentuje, że kongresmeni chcą "pozbawienia 170 mln Amerykanów ich konstytucyjnego prawa do swobodnej wypowiedzi. Spowoduje to szkody dla milionów firm, pozbawi artystów publiczności i zniszczy źródła utrzymania niezliczonych twórców w całym kraju”.

Zobacz: Wywiad: TikTok służy Chinom do masowej inwigilacji. Jest odpowiedź rzecznika

USA decydują, czy chcą u siebie TikToka

TikTok już raz uniknął blokady na najważniejszym dla siebie rynku na Zachodzie. W 2020 roku administracja Donalda Trumpa próbowała zmusić Chińczyków do sprzedaży aplikacji amerykańskiemu biznesowi. Na szczeblu stanowym, Montana zakazała używania tej aplikacji. Obie sprawie zostały jednak zakwestionowane przed sądy na mocy pierwszej poprawki do amerykańskiej konstytucji, gwarantującej wolność słowa.

Donald Trump Obecnie zmienił swoje stanowisko wobec TikToka, ponieważ zdecydowanie za eliminacją aplikacji jest Joe Biden. Były prezydent obecnie sprzeciwia się zakazania TikToka w Stanach Zjednoczonych, choć uważa, że serwis jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego. Sądzi też, że blokada wzmocniłaby zbytnio Facebooka, z którym Trumpowi nie po drodze, bo ma tam permanentnego bana.

"Na TikToku jest wiele osób, które go uwielbiają. Jest wiele małych dzieci, które bez niego oszaleją" – oświadczył Trump w wywiadzie dla stacji CNBC. W swojej platformie Truth Social Trump napisał: "Jeśli pozbędziecie się TikToka, Facebook i Zuckerschmuck (Mark Zuckenberg, szef Mety – przyp.) podwoją swój biznes. Nie chcę, żeby Facebook, który oszukiwał w ostatnich wyborach, radził sobie lepiej".

Zobacz: Wywiad USA nazywa TikToka chińskim „koniem trojańskim”

Pod koniec lutego 2023 roku Biały Dom nakazał agencjom rządowym wyeliminowanie w ciągu 30 dni chińskiej aplikacji Tik Tok z federalnych urządzeń i systemów. Zaprotestował przeciw temu Amerykański Związek Swobód Obywatelskich (ACLU).

Dołącz do dyskusji: TikTok bliski blokady w USA. Jest decyzja Izba Reprezentantów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl