SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Joe Biden podpisał ustawę uderzającą w TikToka. Platformie grozi ban w USA

W nowy z wtorku na środę czasu polskiego amerykański Senat przyjął ustawę, która ma zmusić ByteDance do sprzedaży amerykańskiej części TikToka. Inaczej popularna aplikacja może zostać w USA praktycznie zablokowana. Kilkanaście godzin później podpis pod ustawą złożył Joe Biden. 

Ustawa dotycząca TikToka została przyjęta przez Senat w dużym pakiecie, razem z pomocą Ukrainie, Izraelowi i Tajwanowi o wartości 95 mld dolarów. Ustawy trafią teraz do podpisu prezydenta Joego Bidena. Przywódca zapowiadał już, natychmiast ją podpisze. Ustawy zostały przyjęte w ramach ponadpartyjnego porozumienia Demokratów i Republikanów. 

Kwestia TikToka została włączona do paczki ustaw dotyczących bezpieczeństwa narodowego, wspólnie z sankcjami na Iran i Rosję. 

Legislację tę nazwano "Ustawą o Pokoju poprzez Siłę w XXI wieku" (XXI Century Peace through Strength Act) - zawarto w nich zmodyfikowane przepisy przegłosowanej już wcześniej przez Izbę Reprezentantów ustawy zmuszającej chińskiego właściciela TikToka do sprzedaży aplikacji w ciągu 12 miesięcy. Jeśli firma ByteDance tego nie zrobi, to w myśl ustawy TikTok może zniknąć ze sklepów z aplikacjami mobilnymi.

W środę 24 kwietnia pakiet ustaw podpisał Joe Biden.

- To uczyni Amerykę bezpieczniejszą - powiedział przywódca USA. - Sprawi, że świat będzie bezpieczniejszy i będzie kontynuował przywództwo Ameryki na świecie - dodał. 

Amerykańska administracja zapewnia, że TikTok nie zostanie zakazany przed tegorocznymi wyborami prezydenckimi. Przedstawiciele chińskiej aplikacji zapowiedzieli już prawną batalię z przyjętą właśnie ustawą. 

Szacuje się, że z TikToka w USA korzysta około 170 mln użytkowników oraz około 7 mln firm. 

Amerykańscy politycy ostro o TikToku 

W marcu prace nad ustawą „Sell or Ban” przyjęła Izba Reprezentantów. Daje chińskiemu właścicielowi TikToka, firmie ByteDance rok na sprzedaż aktywów platformy w USA (w pierwszej wersji było to 165 dni). Inaczej sklepy z aplikacjami (jak Google Play, Apple App) nie będą mogły dłużej hostować TikToka. Główne obawy amerykańskich urzędników dotyczą bezpieczeństwa danych na serwerach TikToka. Mają przypuszczenia, że chiński aparat państwowy może mieć dostęp do danych Amerykanów.  

- Komunistyczne Chiny są największym geopolitycznym wrogiem Ameryki i wykorzystują technologię do aktywnego podważania amerykańskiej gospodarki i bezpieczeństwa - stwierdził Mike Johnson, spikera Izby Reprezentantów z Partii Republikańskiej. Zdaniem polityka, TikTok może być wykorzystywany do uzyskiwania dostępu do amerykańskich danych i rozpowszechniania "szkodliwych" informacji.

TikTok już raz uniknął blokady na najważniejszym dla siebie rynku na Zachodzie. W 2020 roku administracja Donalda Trumpa próbowała zmusić Chińczyków do sprzedaży aplikacji amerykańskiemu biznesowi. Na szczeblu stanowym, Montana zakazała używania tej aplikacji. Obie sprawie zostały jednak zakwestionowane przed sądy na mocy pierwszej poprawki do amerykańskiej konstytucji, gwarantującej wolność słowa.

Pod koniec lutego 2023 roku Biały Dom nakazał agencjom rządowym wyeliminowanie w ciągu 30 dni chińskiej aplikacji Tik Tok z federalnych urządzeń i systemów. Zaprotestował przeciw temu Amerykański Związek Swobód Obywatelskich (ACLU).

Z ubiegłorocznego sondażu Reuters/Ipsos wynika, że blisko połowa dorosłych Amerykanów popiera zakaz korzystania z TikToka.

Dołącz do dyskusji: Joe Biden podpisał ustawę uderzającą w TikToka. Platformie grozi ban w USA

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
H
Teraz czas na to samo w Polsce
16 8
odpowiedź
User
2PaC
A ten temat to niby jak ma dotyczyć Polski?
8 5
odpowiedź
User
Pawel
Ktoś wymyślił coś lepszego niż amerykańskie więc trzeba albo na siłę wykupić albo doprowadzić do upadku...niech żyje "demokracja" ;)
15 11
odpowiedź