SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wywiad: TikTok służy Chinom do masowej inwigilacji. Jest odpowiedź rzecznika

Z najnowszego raportu wywiadu Estonii wynika, że chińska aplikacja TikTok służy władzom Chin do masowego gromadzenia danych na temat obywateli państw Zachodu. W oferowaniu usług cyfrowych Pekin ma swój polityczny cel – wnioskuje estoński wywiad. Zarzuty odpiera rzecznik TikToka. Fragmenty raportu wywiadu zagranicznego Estonii dotyczące działalności i struktury właścicielskiej TikToka zawierają szereg nieprawidłowości - oświadczył w rozmowie z PAP rzecznik firmy Piotr Żaczko.

W opublikowanym w tym tygodniu raporcie rocznym wywiadu zagranicznego Estonii oskarżono Chiny o wykorzystywanie technologii do gromadzenia danych wywiadowczych, a wśród zagrożeń wymieniono m.in. popularną aplikację społecznościową TikTok czy inteligentne odkurzacze pochodzące z ChRL.

##NEW http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/koniec-tiktok-muzyka-universal-music-group-taylor-swift ##

 "TikTok zbiera obszerne informacje o urządzeniu i jego użytkowniku, takie jak kontakty, kalendarz, inne aplikacje, połączenia Wi-Fi i lokalizację. Informacje mogą być przydatne do zbierania danych wywiadowczych, wyłudzeń, a także do cyberataków" - stwierdzono.

W dokumencie napisano też, że "spółka-matka TikToka, ByteDance, jest zarejestrowana na Kajmanach, ale jej faktyczna siedziba znajduje się w Pekinie, gdzie ByteDance zarejestrowało inny podmiot, Douyin Co., pełniący funkcję spółki fasadowej dla podmiotu zarejestrowanego na Kajmanach".

"Doyin jest spółką córką i spółką zależną wobec spółki matki – ByteDance – która sama nie jest zlokalizowana w Chinach i jest nadrzędna względem zarówno Doyin, jak i TikToka, które są od siebie niezależne" - zaznaczył TikTok, odnosząc się do tego fragmentu. Rzecznik Żaczko dodał, że "TikTok nie podlega ponadto chińskiemu prawu".

Struktura własności TikToka. Źródło: rocznik służby wywiadu zagranicznego Estonii

TikTok odpiera zarzuty estońskiego wywiadu

Estoński wywiad poinformował w raporcie, że "podczas przesłuchania w Kongresie USA dyrektor generalny TikToka Shou Zi Chew wyraźnie potwierdził, że dane gromadzone na całym świecie za pośrednictwem aplikacji są wysyłane do serwisu w Chinach". "To ani nie jest prawda, ani Shou Zi Chew tego nie powiedział" - odpowiedziała PAP firma.

TikTok zdementował też sugestie, że chińskie władze mają dostęp do danych gromadzonych przez aplikację. "TikTok nigdy nie dzielił się danymi ani nawet nie był o to pytany przez władze Chin. Gdyby takie pytanie zadano, dane nie zostałyby udostępnione" - podkreślono.

 

Żaczko ocenił, że przedstawione w raporcie założenia "są oparte na głębokim niezrozumieniu" i zawierają "szereg bezpodstawnych tez". "Zwróciliśmy się do wywiadu Estonii z wyjaśnieniami związanymi ze sformułowaniami zawartymi w raporcie. Zaznaczyliśmy, że jesteśmy do ich dyspozycji, jeśli zajdzie potrzeba wyjaśnienia innych kwestii" - powiedział przedstawiciel TikToka podczas swojej wizyty w Tallinie.

"TikTok odniósł się do sprawy w rozmowie z lokalnymi mediami, które również otrzymały informacje weryfikujące kwestie przedstawione w raporcie" - dodał.

Mówiąc o bezpieczeństwie danych, rozmówca PAP zaznaczył, że "dane użytkowników europejskich są przechowywane na serwerach w USA, Singapurze i Malezji". "Rozpoczął się proces ich migracji na serwery w Dublinie; do końca 2024 roku wszystkie dane klientów europejskich mają spoczywać w trzech centrach danych stworzonych w ramach projektu Clover: dwóch w Irlandii i jednym w Norwegii" - poinformował Żaczko.

##NEW http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/tiktok-fake-newsy ##

"TikTok w ubiegłym roku nawiązał też współpracę z firmą NCC Group, która zajmuje się nadzorem, weryfikacją i kontrolą sposobów przechowywania i procesowania danych klientów. Firma będzie też raportować organom regulacyjnym wszelkie ewentualne incydenty, jak np. próbę nieautoryzowanego dostępu do danych" - przypomniał przedstawiciel platformy.

Dołącz do dyskusji: Wywiad: TikTok służy Chinom do masowej inwigilacji. Jest odpowiedź rzecznika

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
m
Ach ci biedni Chińczycy, oni przecież nigdy nikogo nie inwigilowali, zresztą tak samo jak nasi specjaliści od Pegazusa.
odpowiedź