SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa: nie sądzę, by komuś w Polsce chodziło po głowie blokowanie TikToka

Będąc w takiej pozycji, w jakiej jest Polska, warto się zastanowić, ile wojen równocześnie jesteśmy w stanie prowadzić - mówi DGP sekretarz stanu w KPRM, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński. Nie sądzę, żeby komuś chodziło po głowie blokowanie w Polsce TikToka - dodał.

Janusz Cieszyński, minister w kancelarii premiera odpowiadający za cyfryzację, fot. gov.plArticle

W kontekście toczących w Stanach Zjednoczonych dyskusji, żeby całkiem zablokować TikToka, a także informacji, że Tajwan i Indie już się odcięły od tego medium, gazeta zapytała Janusza Cieszyńskiego, jak będzie w Polsce.

- Ta decyzja nie ma wymiaru technologicznego, tylko stricte polityczny. Ośrodkiem decyzyjnym nie jest więc resort cyfryzacji. Ale nie sądzę, żeby komuś chodziło po głowie blokowanie w Polsce TikToka - powiedział pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

Jego zdaniem kluczowa dla cyfrowych usług publicznych jest wiarygodność. "Dlatego odradzałbym przede wszystkim rozwiązania, przy których przesłanki polityczne byłyby maskowane merytorycznymi. Takie uzasadnienia mają krótkie nogi, a my musimy budować zaufanie na lata" - wyjaśnił.

Cieszyński o analizach dot. bezpieczeństwa TikToka

Na pytanie, czy TikTok jest bezpieczną aplikacją, Cieszyński zwrócił uwagę, że trwają analizy nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. - Moim zdaniem należy to rozpatrywać przez pryzmat tego, jak rozwiązania wykorzystane w TikToku - czy innej badanej platformy - mają się do rozwiązań wykorzystywanych przez pozostałe podmioty na rynku. Oprócz wiarygodności podstawą w tej dziedzinie powinno być także równe traktowanie wszystkich podmiotów - wskazał Cieszyński.

Pytany o to, "jaka jest generalnie polska strategia wobec Chin", Cieszyński odpowiedział, że "będąc w takiej pozycji, w jakiej jest Polska, warto się zastanowić, ile wojen równocześnie jesteśmy w stanie prowadzić w sposób, który sprawi, że najlepiej zadbamy o interes Polaków". - Ale decyzje w tych sprawach nie zapadają w Ministerstwie Cyfryzacji - zastrzegł.

Dodał, że większość rozwiązań technologicznych dostarczanych przez kraje spoza Unii Europejskiej wykorzystuje przekazywanie informacji na nasz temat poza Europę. Z Chinami - jak dodał - sytuacja jest specyficzna, że tamtejsze prawodawstwo wprost wskazuje, że podmioty działające w sferze technologii są zobowiązane do współpracy z rządem i jego instytucjami.

Dołącz do dyskusji: Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa: nie sądzę, by komuś w Polsce chodziło po głowie blokowanie TikToka

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pełnomocniku
ds. rządu ds. cyberbezpieczeństwa: czy rozliczyliście już maseczki i respiratory jak byliście w Ministerstwie Zdrowia? O efektach waszej cyfryzacji służby zdrowia też jakoś nie słychać.
odpowiedź
User
Aaa
Tu było chyba trochę więcej komentarzy
odpowiedź