SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Czarne chmury nad TikTokiem. Bliska blokady w USA

Amerykańska Izba Reprezentantów przegłosowała ustawę, na mocy której aplikacja TikTok może potencjalnie zostać w praktyce zablokowana w USA. Prezydent Joe Biden już zapowiedział podpisanie aktu. 

Przypomnijmy – amerykański Kongres pracuje nad ustawą, która ma zmusić chiński ByteDance do sprzedaży swoich amerykańskich aktywów podmiotowi niezwiązanemu z władzami ChRL. Powodem są obawy o bezpieczeństwo danych Amerykanów oraz podejrzenia o udostępnianie ich chińskiej władzy.

W połowie marca ustawa zwana w mediach „Sell or Ban” została przyjęta przez Izbę Reprezentantów. Jej zapisy wymuszają na firmie ByteDance sprzedaż TikToka w ciągu dziewięciu miesięcy (co prezydent może wydłużyć do roku). W przeciwnym wypadku sklepy z aplikacjami - Google Play czy Apple App - będą zobowiązane do jej usunięcia ze swoich zasobów.

Izba Reprezentantów decyduje o losie TikToka

Ustawa o potencjalnym zakazie TikToka w USA został przegłosowana razem z prawem o konfiskacie rosyjskich aktywów oraz pakietem pomocowym dla Tajwanu i państw Indo-Pacyfiku o wartości 8 mld dolarów. Izba Reprezentantów tego samego dnia przegłosowała 60,8 mld dolarów pomocy dla Ukrainy.  

Amerykański Senat prawdopodobnie przyjmie wymienione ustawy w najbliższych dniach. Prezydent Joe Biden zapowiedział, że je podpisze. Dla TikToka oznacza to bliski koniec w USA, jeśli nie zdecyduje się na odsprzedanie amerykańskiej części.

- Komunistyczne Chiny są największym geopolitycznym wrogiem Ameryki i wykorzystują technologię do aktywnego podważania amerykańskiej gospodarki i bezpieczeństwa – mówił w marcu Mike Johnson, spiker Izby Reprezentantów z Partii Republikańskiej.

Zobacz: TikTok służy Chinom do masowej inwigilacji? Jest odpowiedź rzecznika

Przed TikTokiem ostrzegały też amerykańskie służby. Dyrektor FBI Christopher Wray twierdzi, że aplikacja stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Argumentował m.in., że ze względu na praktycznie nieistniejące granice między biznesem i władzami w ChRL, chińskie służby mogą mieć możliwość pozyskiwania wrażliwych danych o amerykańskich użytkownikach, manipulowania algorytmem rekomendacji, który może być wykorzystywany do prowadzenia operacji wpływu oraz potencjalnie inwigilować urządzenia, na których zainstalowana jest aplikacja.

Dołącz do dyskusji: Czarne chmury nad TikTokiem. Bliska blokady w USA

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
44
No i dobrze. Skoro Chiny zakazały u siebie Googla i Facebooka, to USA też mogą zakazać u siebie chińskiego Tik-Toka.
odpowiedź
User
X
TikTok - narzędzie ogłupiania społeczeństwa. Niestety X czy Facebook nie są dużo lepsze.
odpowiedź
User
Pooh
TikTok - narzędzie ogłupiania społeczeństwa. Niestety X czy Facebook nie są dużo lepsze.

Ktoś cię zmusza do korzystania?
odpowiedź