SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Co dalej z Tomaszem Lisem? RASP milczy, PO z nim nie rozmawia. „Czeka go dziennikarska emerytura”

Ringier Axel Springer Polska nie podaje powodów zakończenia współpracy z Tomaszem Lisem jako naczelnym "Newsweek Polska". - Tomasz Lis porzucił mainstreamowe media, zradykalizował się politycznie, ale być może będzie przechodzi właśnie na dziennikarską emeryturę, bo nie widać redakcji, które biłyby się o niego - uważa medioznawca Maciej Myśliwiec. - Tomek będzie nadal do mnie przychodził komentować rzeczywistość, wciąż pozostaje przecież Lisem - zapowiada Jacek Żakowski, prowadzący w radiu Tok FM piątkowy „Poranek”.

Tomasz Lis (screen: YouTube/Tomasz Lis) Article

We wtorek Ringier Axel Springer Polska podał informację o odejściu Tomasza Lisa z zajmowanego przez dekadę stanowiska redaktora naczelnego „Newsweeka”. W środę informacja ta schodziła na dalszy plan. Sytuacji nie poprawiała zupełna blokada komunikacyjna nałożona przez RASP.

- Nie udzielamy informacji na temat przyczyn zakończenia współpracy z Tomaszem Lisem - powtarzała w odpowiedzi na nasze pytania rzeczniczka wydawnictwa Agnieszka Skrzypek-Makowska.

Nie pomogło nawet wysłanie pytań o przyczyny i sposób rozejścia się z naczelnym do centrali wydawcy w Zurichu: - Dzięki za pytania, skontaktuje się z tobą dział prasowy RASP w Warszawie – odpisała na nasze pytanie Johanna Walser z centrali Ringiera.

- Takie spowijanie tajemnicą odejścia redaktora naczelnego to komunikacyjny błąd, otwiera pole do dywagacji i domysłów. Najlepiej, gdy w podobnych przypadkach wydawnictwo wydaje jasny, przejrzysty komunikat, ucinając spekulacje – komentuje prof. Tadeusz Kowalski, medioznawca.

Polityka? „Nie ma takiego tematu”

Rzeczywiście: niejasne, zdawkowe komunikaty wydawane przez RASP i samego zainteresowanego zostawiły duże pole do spekulacji. Choćby takich, że Lis - po odejściu z prasy - będzie próbował realizować się jako polityk, startując w najbliższych wyborach z list Platformy Obywatelskiej.

Do partii zaprosił Tomasza Lisa na łamach „Super Expressu” poseł Paweł Kowal. Jednak Jan Grabiec, rzecznik prasowy PO, na pytanie portalu Wirtualnemedia.pl, czy partia widzi Lisa w szeregach swojej partii, odpowiada: - Tomasz Lis jest znakomitym dziennikarzem, budował przez lata wiele doskonałych zespołów redakcyjnych. Wydaje mi się jednak, że jest poza dyskusją, iż nadal będzie chciał realizować się właśnie w dziennikarstwie, a nie w polityce. W każdym razie nie ma kwestii przyjęcia redaktora Lisa do PO, nikt w partii o tym nie rozmawia.

„Newsweek” „odżyje bez naczelnego”

Kariery w polityce nie wróży też Lisowi medioznawca z Politechniki Gdańskiej, prof. Jan Kreft. - Nie sądzę, by ktoś czekał na dobrą nowinę, która może red. Lis głosić. Czasy intelektualnego quasi - kanonu "Co z tą Polską" minęły bezpowrotnie, to okienko transferowe do polityki już się zamknęło. Wówczas było to świeże i nośne, teraz jest wielu lepszych harcowników głoszących te same racje - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl.

Nasz rozmówca podkreśla też, że od czasu wydania książki „Co z tą Polską” (2003 rok) minęło 20 lat: - Wyrosło jedno pokolenie, które nie zna życia bez smartfona, nie czyta „Newsweeka” i nie bardzo wie, kto to red. Tomasz Lis i inne środowiskowe sławy. W konfrontacji z nimi jest oldschoolowy, natomiast jego pokolenie ma innych bohaterów zbiorowej wyobraźni, od byłego redaktora Szymona Hołowni począwszy.

Prof. Kreft podkreśla: „Newsweek” bez Lisa ma szansę na "drugie życie", uwolniony z uścisku ideologicznego. - To może być dobra wieść dla tych, których razi obskuranctwo koncepcji symetryzmu. Ponieważ od dłuższego czasu zacierała się różnica między „Newsweekiem”, a „Polityką”, więc pewnie jest w tym drugim tytule przestrzeń dla zagospodarowania talentów red. Lisa.  Choć z drugiej strony mógłby on teraz wymyślić siebie na nowo. Nie sądzę, by satysfakcjonowała go bowiem rola zgorzkniałego komentatora Twittera, jakimi stali się inni "byli". A ponieważ żaden śpiewak nie rozpoczyna nowej arii od "wysokiego c" (bo może się nie udać), więc może jest dobry czas przygotowanie nowej roli.

„Prawdopodobna dziennikarska emerytura”

„Wymyślić siebie na nowo” - czyli np. pójść w ślady Dariusza Rosiaka i stworzyć autorski projekt internetowy. Czy taka właśnie
jest droga, otwierająca się teraz przez Tomaszem Lisem?

- Nie sądzę, żeby zakończyło się to sukcesem. Mam wrażenie, że Lis od pewnego czasu zawodowo - podkreślam - podąża drogą Kamila Durczoka - mówi nam medioznawca Maciej Myśliwiec. - Durczok także swego czasu rozstał się z mainstreamowymi mediami i zaczął swoje projekty. One nie skończyły się sukcesem. Poza tym Durczok mocno się spolaryzował się i zradykalizował politycznie – i tu też widzę podobieństwo obu redaktorów.

Myśliwiec wątpi, czy Lis ma w tej chwili „taki kapitał - medialny i społeczny - że byłby w stanie zjednoczyć wokół siebie ludzi i założyć jakieś medialne przedsięwzięcie”. - A nie wydaje mi się, żeby on jako jednoosobowo był w stanie zrobić projekt, który przyciągnąłby odbiorcę. Nie ma na tle silnego kapitału, jakim na pewno dysponował jeszcze kilka lat temu. Lis spolaryzował i zradykalizował się bardzo mocno, a dziennikarze - zdaje się - nie bardzo pochwalają taki sposób komunikacji.

Zdaniem naszego rozmówcy – może to doprowadzić do sytuacji, gdy dziennikarze nie będą chcieli pójść za byłym szefem „Newsweeka”, by tworzyć z nim coś nowego. - Ta sytuacja może powoli zsyłać Tomasza Lisa na emeryturę dziennikarską. Może będzie publicystą, zapraszanym do rozmów i proszonym o komentowanie rzeczywistości politycznej.

Od 2012 r. Tomasz Lis jest już zaangażowany w projekt internetowy - jest większościowym udziałowcem spółki wydającej serwisy grupy Natemat. W ostatnich latach jednak nie ukazywały się tam żadne jego teksty.

Jedno jest pewne: Lis nadal będzie przychodził do piątkowego programu Jacka Żakowskiego "Poranek w Tok FM", żeby wraz z Wiesławem Władyką, Tomaszem Wołkiem i prowadzącym komentować rzeczywistość polityczną. - Tomek Lis przychodził do mnie, kiedy prowadził „Fakty” w TVN, kiedy prowadził „Wydarzenia” w Polsacie, jak wywalili go z Telewizji Polskiej i kiedy odchodził z „Wprost”. Chcę przez to powiedzieć, że nasz związek jest dużo poważniejszy, niż praca. Oczywiście więc, że będzie do mnie przychodził także i teraz, przecież będzie w dalszym ciągu Lisem - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Żakowski. Któremu - jak się nam zwierzył – Lis także nie powiedział ani dlaczego odszedł z „Newsweeka”, ani co myśli robić dalej.

Obowiązki naczelnego przejął dotychczasowy zastępca Dariusz Ćwiklak. Jak jednak dowiedzieliśmy się, to jedynie tymczasowa funkcja, a wydawca wkrótce ma informować o dalszych krokach, podejmowanych celem powołania stałego szefa redakcji.

Dekada w „Newsweeku”, wcześniej - telewizja

Tomasz Lis redaktorem naczelnym „Newsweek Polska” został w kwietniu 2012 roku, niedługo po tym jak rozstał się z tygodnikiem „Wprost”, którym kierował przez niecałe dwa lata. Razem z nim z „Wprost” do „Newsweeka” przeszła spora grupa dziennikarzy i felietonistów.

Karierę dziennikarską zaczynał jednak w 1990 roku w „Wiadomościach” TVP1. W latach 1994-97 był korespondentem TVP w Waszyngtonie. Od 1997 do 2004 tworzył „Fakty” w TVN, a później „Wydarzenia” w Telewizji Polsat, gdzie również prowadził autorski program „Co z tą Polską” i był członkiem zarządu. W latach 2008-2016 był autorem i prowadzącym programu „Tomasz Lis na żywo” nadawanego w TVP2.

W latach 2016-2020 prowadził cotygodniowy program „Tomasz Lis.” na stronie internetowej „Newsweeka” i Onet.pl. W ub.r. zastąpił go podcast „Świat_pl”. Według danych PBC w 2021 r/ średnia sprzedaż ogółem „Newsweek Polska” wynosiła 70 597 egz., po spadku rok do roku o 6,3 proc. W tym roku dwa razy podnoszono cenę tygodnika: w styczniu o 40 groszy, a na początku kwietnia o 1 zł do 9,90 zł.

Dołącz do dyskusji: Co dalej z Tomaszem Lisem? RASP milczy, PO z nim nie rozmawia. „Czeka go dziennikarska emerytura”

27 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Byrt
Nikt go nie będzie chciał. Taka prawda
68 83
odpowiedź
User
XYZ
Ma na temat. Ma córki. Niech sobie kupi jeszcze psa, domek nad morzem i piszę książki. I się już nie szarpie...
49 14
odpowiedź
User
michnik
Wchodze tu tylko poczytac komentarze pispwskich funkcjonariuszy plujacych jadem :D to samo czeka po wyborach wszystkich pisowskich gebelsow :D
odpowiedź