SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Tomasz Machała: nowe studio Wirtualnej Polski to wielomilionowy wydatek, w płatnym VoD nie widzimy zysku

Wirtualna Polska w nowej odsłonie uruchomiła serwisy WP Finanse (zyskał formę blogową) i WP Wideo (eksponuje programy WP). Wydawca zaczyna kilka nowych cykli wideo w tym talk-show kulinarny Hanny Lis,  magazyn konsumencki „Czy to się opłaca” czy show-biznesowy „Pudelko” i przygotowuje studio w nowej siedzibie. - Budujemy studio, które wyprzedza wszystko to, co dzisiaj jest w internecie. To wielomilionowy wydatek - podkreśla Tomasz Machała, wiceprezes WP Media ds. produktu wydawniczego.

Tomasz Machała Article

Nowe studio jest przygotowywane w biurowcu przy ul. Żwirki i Wigury, do którego Wirtualna Polska z początkiem przyszłego roku przeniesie się z obecnej siedziby przy ul. Jutrzenki. Firma umowę najmu podpisała na 7 lat, zapłaci przez ten okres 41 mln zł.

- Cała ta operacja: najpierw zaprojektowania, potem spraw scenograficznych i sprzętowych, trwa pewnie od roku. W tym czasie byliśmy na iluś targach - w Amsterdamie Las Vegas, gdzie szukaliśmy topowego sprzętu - opisuje w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Tomasz Machała, wiceprezes WP Media ds. produktu wydawniczego. - Mamy wieloletnią umowę na najem tego budynku, więc nowe studio musi być nowoczesne nie tylko dziś, ale też za kilka lat. Budujemy studio, które wyprzedza wszystko to, co dzisiaj jest w internecie - podkreśla.

Nowe studio będzie się też znacząco różnić od dotychczasowego, które uruchomiono jesienią 2016 roku, krótko przed startem Telewizji WP. - Jest większe będzie miało więcej sprzętu, który jest generację do przodu, więc daje szersze możliwości. Jest też istotna różnica scenograficzna: poprzednio studio było budowane przede wszystkim na potrzeby porannego pasma na żywo w Telewizji WP. Kiedy ze względów biznesowych musieliśmy z nich zrezygnować, okazało się, że istotne funkcjonalności studia są już nie do użycia, bo nie da się kompletnie przeprojektować przestrzeni, zmienić scenografii - tłumaczy Machała.

- Dzisiaj większość naszej produkcji to internetowe programy informacyjne, publicystyczne, sportowe i biznesowe. Nowe studio formatujemy pod taką tematykę, a nie pod telewizję śniadaniową - dodaje wiceprezes WP Media.

Firma nie podaje dokładnych kosztów przygotowania nowego studia. - To wielomilionowy wydatek - zaznacza Tomasz Machała.

Programy WP nie trafią do Telewizji WP. „Różne potrzeby widzów”

We wtorek Wirtualna Polska przedstawiła kilka nowych programów wideo, które będzie emitować jesienią. W programie „Hanna i przyjaciele” Hanna Lis będzie rozmawiać ze znanymi osobami, gotując przy tym. Cykl zadebiutuje w październiku.

Pojawią się też magazyn konsumencki „Czy to się opłaca?” (Kuba Jankowski i Kinga Jurga wspólnie z gośćmi będą testowali różne produkty codziennego użytku) oraz show-biznesowe „Pudelko” (dziennikarz Pudelek.pl Michał Dziedzic będzie rozmawiał z gwiazdami).

Ponadto dalej będzie realizowanych wiele obecnych programów wideo: publicystyczne „Tłit”, „Newsroom” (emitowany też w Polsat News), „Racja stanu” i „Wyborczy grill”, gospodarcze „Money. To się liczy” i „Nino o biznesie”, sportowe „Druga połowa”, „Bez hamulców” i „Klatka po klatce” oraz show-biznesowe „Beach please” i „w łóżku z Oskarem”.

Tomasz Machała informuje, że budżet nowej ramówki jest o kilkadziesiąt proc. wyższy niż tej sprzed roku.

 

Dwa lata temu Wirtualna Polska zrealizowała parę odcinków talk-show Macieja Orłosia z udziałem publiczności. Jednocześnie Gazeta.pl w podobnej formule realizowała program „Make Poland Great Again” z twórcami profilu Make Life Harder.

Obecnie WP nie planuje kolejnych formatów wideo z publicznością. - Jakie programy z publicznością, które mogłyby się sprawdzić w internecie? Może teleturnieje, poza tym niczego nie widzę - uzasadnia Tomasz Machała. - Koszt realizacji jest tak kolosalny, że w internecie to się „nie zepnie”. „Spięłoby się” przy połączeniu internetu i telewizji, ale ponieważ zasięg techniczny MUXa ósmego, a w związku z tym Telewizji WP, rośnie na tyle wolno, upłynie sporo czasu, zanim pomyślimy o produkcjach własnych z publicznością - dodaje.

Wszystkie programy wideo będą emitowane w serwisach internetowych Wirtualnej Polski, natomiast nie trafią na antenę Telewizji WP. - Widz internetowy i telewizyjny mają zupełnie inne potrzeby. Szczerze mówiąc, nie nauczyliśmy się docierać do wspólnej części tych grup widzów - przyznaje Machała.

- Naszą jedyną produkcją internetowo-telewizyjną jest „Newsroom”, który w Polsat News ma stałe pasmo, tydzień temu miał 0,63 proc. udziału w oglądalności, czyli więcej niż Telewizja WP. Natomiast nie pasuje w tym paśmie do ramówki Telewizji WP - tłumaczy.

 

W Telewizji WP dalej „Mam talent”, „Top Gear” i „Mistrzowie kabaretu”

W jesiennej ramówce Telewizji WP pojawi się amerykańska edycja talent-show „Mam talent - mistrzowie”, w którym rywalizują zwycięzcy poprzednich serii programu. Oglądać też można będzie reality-show „Wykute w ogniu”, w którym w każdym odcinku rywalizuje czterech zawodników potrafiących przygotować w hucie różne przedmioty.

Ponadto emitowane będą nowe odcinki realizowanego dla stacji cyklu „Mistrzowie kabaretu”, programu motoryzacyjnego „Top Gear” oraz „Pokochaj lub sprzedaj - Vancouver” o luksusowych rezydencjach i urządzaniu wnętrz.

Według danych Nielsen Audience Measurement w sierpniu br. Telewizja WP miała 0,72 proc. udziału w rynku oglądalności naziemnej telewizji cyfrowej, o 24,1 proc. więcej niż rok wcześniej.

WP Wideo i WP Finanse w nowych wersjach, bez płatnego wideo

Wirtualna Polska w nowych odsłonach udostępniła serwisy WP Finanse i WP Wideo. Ten pierwszy, dotyczący tematyki konsumenckiej, zyskał formę blogową. W witrynie publikowane są m.in. testy produktów i opisy promocji, ma pojawiać się więcej multimediów i osobne cykle wideo.

Według danych Gemius/PBI w maju br. WP Finanse zanotowały 3,93 mln użytkowników i 18,47 mln odsłon. Zdecydowanie popularniejszy jest drugi serwis gospodarczy Wirtualnej Polski - Money.pl, który z 7,14 mln użytkowników i 57,88 mln odsłon w maju był liderem w tej kategorii.

Z kolei na WP Wideo wprowadzono nowy układ, w którym eksponowane są programy produkowane przez Wirtualną Polskę. W serwisie nie ma już natomiast filmów, seriali ani produkcji z Telewizji WP.

Wirtualna Polska nie zamierza oferować płatnych treści wideo. - Biorąc pod uwagę Netflixa i nadawców telewizyjnych na rynek płatnego kontentu wideo patrzymy z ostrożnością - mówi Tomasz Machała. - Ciekawi jesteśmy, jaka będzie przyszłość na przykład CDA, czy obroni się w rywalizacji z kolejnymi globalnymi platformami - bo przecież niebawem pojawi się Disney+ - i nadawcami telewizyjnymi, którzy produkują świetny kontent. Dla nas to rachunek, w którym nie widzimy zysku - uzasadnia.

W lipcu br. WP Wideo zanotowało 2,6 mln realnych użytkowników i 10,95 mln odsłon, było na trzecim miejscu wśród serwisów VoD pod względem zasięgu.

Natomiast wszystkie strony i aplikacje internetowe Grupy Wirtualna Polska w sierpniu br. miały 20,6 mln realnych użytkowników i 2,95 mld odsłon, a sam portal WP.pl - 15,97 mln użytkowników i 1,87 mld odsłon.

W pierwszej połowie br. Wirtualna Polska Holding osiągnęła wzrost wpływów sprzedażowych o 34,2 proc. do 335,51 mln zł i zysku EBITDA o 22,6 proc. do 89,59 mln zł oraz spadek zysku netto z 27,73 do 22,84 mln zł. Firma zdecydowaną większość działalności prowadzi w internecie - zanotowała tam 325,88 mln zł przychodów (po wzroście o 34 proc. w skali roku) i 92,67 mln zł zysku EBITDA. Natomiast Telewizja WP miała 9,63 mln zł przychodów sprzedażowych i 3,08 mln zł straty EBITDA, wobec 6,92 mln zł wpływów i 4,46 mln zł straty rok wcześniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Tomasz Machała: nowe studio Wirtualnej Polski to wielomilionowy wydatek, w płatnym VoD nie widzimy zysku

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
walter
pytanie za sto punktów. Tylko po co?

Kto ogląda wideo w internecie?

Onet sparzył się na tym potwornie.
47 1
odpowiedź
User
.
pytanie za sto punktów. Tylko po co?

Kto ogląda wideo w internecie?

Onet sparzył się na tym potwornie.


licza pewnie na wygraną KOPOKO i darmowy internet dla gimbazy
24 1
odpowiedź
User
Robi
Panowie właściciele wciąż chcą się zcashować czy na razie zrezygnowali z szukania frajerów do kupna/inwestycji w ten biznes?
21 0
odpowiedź
User
Koło
Nie wiem czy kasa na studio im się zwróci, ale WP dała czadu tą ramówka. Onet jesienią nie robi swojej bo nas nie stać a WP ma salę pełna gwiazd i program na wypasie
12 18
odpowiedź
User
Max
Ech przypomniał mi się entuzjazm werwa i sztuczny optymizm pana Tomasza gdy prezentował ramówki i gwiazdy parę lat temu. Gdzie one one są? A prawda jedna została fryzjerką a pan Orłoś wciąż tak samo drewniany błąka się na obrzeżach jutuba. Ciekawe kto z obecnych będzie w WP za 3 lata?
33 0
odpowiedź