SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Międzynarodowy Instytut Prasowy: prokuratura nie powinna zajmować się zarzutami Macierewicza wobec książki Piątka

Międzynarodowy Instytut Prasowy kategorycznie sprzeciwił się temu, żeby prokuratura podjęła śledztwo w sprawie książki publicysty „Gazety Wyborczej” Tomasz Piątka na temat Antoniego Macierewicza. Zdaniem organizacji szef MON ma wiele innych możliwości, żeby zaprzeczyć informacjom podanym przez Piątka.

W książce „Macierewicz i jego tajemnice” Tomasz Piątek opisuje powiązania Antoniego Macierewicza z rosyjską mafią i rosyjskimi służbami. Publikacja trafiła do sprzedaży pod koniec czerwca.

Krótko po tym przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych poinformowali, że Antoni Macierewicz złożył w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. - Ta książka złożona jest z samych kłamstw i pomówień, Mamy nadzieję, że prokuratura i sąd zakończą ten spektakl, który trwa i który polega na nieustannych atakach na ministra obrony narodowej - skomentował Michał Dworczyk, wiceminister obrony narodowej.

W zawiadomieniu oceniono, że w swojej książce Piątek naruszył trzy przepisy Kodeksu karnego: art. 224 mówiący o stosowaniu przemocy lub gróźb wobec funkcjonariusza publicznego w celu podjęcia lub zaniechania czynności służbowych, art. 226 dotyczący publicznego znieważania lub poniżania konstytucyjnego organu RP oraz art. 231a traktujący o bezprawnym zamachu na osobę funkcjonariusza publicznego z powodu wykonywanego przez niego zawodu lub zajmowanego stanowiska. Za złamanie pierwszego grozi do trzech lat więzienia, a za naruszenie kolejnych - do dwóch lat.

Podjęcie takich działań przez Macierewicza skrytykował w środę Międzynarodowy Instytut Prasowy. - Stanowczo sprzeciwiamy się próbie prowadzenia śledztwa dotyczącego dziennikarza śledczego, który opisał temat o bezdyskusyjnym znaczeniu publicznym. Wzywamy prokuratorów, żeby nie zastosowali się do niej - stwierdził Steven M. Ellis, dyrektor wsparcia i komunikacji w organizacji.

- Pan Macierewicz ma do dyspozycji liczne narzędzia, żeby odeprzeć stwierdzenia, które uważa za fałszywe. Jego próba, żeby użyć siły państwa do ukarania krytykującej go osoby, jest całkowicie nie na miejscu i grozi dalszemu pogorszeniu stanu demokracji w Polsce - dodał Steven M. Ellis.

Dołącz do dyskusji: Międzynarodowy Instytut Prasowy: prokuratura nie powinna zajmować się zarzutami Macierewicza wobec książki Piątka

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
hd
A dlaczego pan Macierewicz nie podaje Piątka do sądu o pisanie nieprawdy? Coś z nim słabo.
odpowiedź
User
Jur
Pan Minister nie podaje do sadu, bo dba o kieszeń. Swoją kieszeń.
Podobnie było z odszkodowaniami dla pracowników WSI.
Za Pana Ministra Macierewicza zapłaciliśmy my wszyscy.
Teraz za działalność prokuratury też wszyscy zapłacimy.
Cieszycie się?
odpowiedź
User
centrysta
Prezesem PIM jest Niemczycki (lewicowa Agora). Jakieś pytania? :-)
odpowiedź