SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Tomasz Przybek prezesem Polska Press

Na stanowisko prezesa wydawnictwa Polska Press został powołany Tomasz Przybek. Wcześniej pracował m.in. w Polskiej Agencji Prasowej, Fratrii i PW „Rzeczpospolita”, a ostatnio w spółkach państwowych spoza mediów.

Tomasz Przybek, prezes Polska Press, fot. materiały prasoweArticle

- Przez wiele lat brałem udział w projektach budowy, fuzji i restrukturyzacji spółek ze szczególnym uwzględnieniem tych z branży medialnej. Teraz po 15 latach niejako wracam do Polska Press, z czego bardzo się cieszę. W tym przypadku zdecydowanie będę stawiał na wzmocnienie firmy szczególnie w regionach. Jakość pracy, procesów, organizacji to moje priorytety. Najważniejsi są jednak Ci, którzy tworzą firmę, czyli jej pracownicy. To im chcę poświęcić największą uwagę, wspierać ich i z nimi budować rozwój firmy - zapowiada Tomasz Przybek.

Przez ostatnie tygodnie obowiązki prezesa Polska Press pełnił Marcin Dec, jednocześnie prezes agencji mediowej Sigma Bis należącej do Orlenu i PZU.

W komunikacie Polska Press podkreślono, że Przybek to „ceniony menadżer, mający wieloletnie doświadczenie w realizowaniu procesów fuzji i przejęć, również w branży wydawniczej oraz zarządzaniu dużymi grupami medialnymi w Polsce”, natomiast Polska Press „obecnie jest w fazie integracji w ramach Grupy Orlen, co zagwarantuje dalszy stabilny rozwój spółki wydawniczej i przyniesie wymierne korzyści dla jej pracowników”.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Postępowanie kwalifikacyjne dotyczące prezesa Polska Press ogłoszono w zeszły czwartek, kandydatom czas na zgłoszenia dano tylko do niedzieli. Wśród wymagań wymieniono m.in. wyższe wykształcenie oraz minimum 5 lat doświadczenia zawodowego (w tym przynajmniej trzy lata na stanowiskach kierowniczych, samodzielnych albo w prowadzeniu własnej działalności). Ponadto oczekiwano, że kandydaci mają doświadczenie w zarządzaniu zespołami, potrafią pracować pod presją czasu i w sytuacjach kryzysowych, a także posiadają wysoce rozwinięte umiejętności interpersonalne, organizacyjne i etyczne.

Tomasz Przybek wcześniej we Fratrii, PAP i Ruchu

Od stycznia do września 2018 roku Tomasz Przybek był członkiem zarządu Polskiej Agencji Prasowej, został wybrany w ramach konkursu przeprowadzonego przez Radę Mediów Narodowych. Zrezygnował z tej funkcji z przyczyn osobistych. W ub.r. był w radzie nadzorczej Ruchu, do przejęcia firmy w listopadzie przez Orlen

W kwietniu 2019 r. Przybek został prezesem państwowej firmy Polskie Pracownie Konserwacji Zabytków, nadzorowanej przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. We wrześniu ub.r. przeszedł na stanowisko prezesa spółki Armatura Kraków należącej do PZU, odpowiadał za przygotowanie i wprowadzenie planu naprawczego oraz nowej strategii.

Od połowy 2012 do końca 2016 roku Tomasz Przybek był w zarządzie Fratrii (to wydawca m.in. „Sieci” i wPolityce.pl), w latach 2012-2015 jako prezes. Natomiast od połowy 2016 do wiosny 2018 roku był prezesem Przedsiębiorstwa Wydawniczego „Rzeczpospolita”, przejętego jesienią 2018 roku przez PAP.

Od 1999 do 2005 roku Tomasz Przybek pracował już w Polska Press jako zastępcą dyrektora sprzedaży w oddziale Prasa Bałtycka. Nadzorował tam utworzenie biura analiz i monitoringu rynku oraz brał udział w połączeniu „Dziennika Bałtyckiego” i „Wieczoru Wybrzeża”.

Prezes Polska Press zrezygnowała dwa miesiące temu

Przejęcie Polska Press zostało ogłoszone przez PKN Orlen na początku grudnia ub.r. W lutym na tę transakcję wydał zgodę prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W komunikacie podano wówczas, że "w przypadku transakcji pomiędzy Orlenem a Polska Press mamy do czynienia z koncentracją wertykalną zachodzącą pomiędzy podmiotami działającymi na różnych szczeblach obrotu prasy. W praktyce oznacza to, że działalność uczestników koncentracji się nie pokrywa". 

Na początku marca odeszła dotychczasowa prezes spółki, Dorota Stanek. Z naszych informacji wynika, że nie podejmie już żadnej innej pracy, lecz skorzysta z emerytury. 

Jak podał Onet, zmiany, które nastąpiły w zarządzie Polska Press od początku marca, nie zostały wpisane do KRS, mimo złożenia przez Orlen odpowiednich wniosków. - 13 kwietnia 2021 r. spółka złożyła kolejny wniosek o wykreślenie z zarządu danych Pawła Fąfary i ujawnienia danych członka zarządu Doroty Kani oraz prezesa zarządu Marcina Deca. Zarządzeniem z dnia 30 kwietnia 2021 r. wezwano spółkę Polska Press do złożenia oświadczenia członka zarządu Doroty Kani w przedmiocie wskazania jej adresu do doręczeń, w terminie 7 dni od dnia doręczenia, pod rygorem zwrotu wniosku. Do dziś brak potwierdzenia odbioru – napisał warszawski sąd w piśmie przesłanym do Onetu.

Jeszcze w kwietniu Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (wydział Sądu Okręgowego w Warszawie) wstrzymał bezwarunkową zgodę prezesa UOKiK na kupno wydawnictwa Polska Press przez PKN Orlen. Poinformowało o tym biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, który skierował do sądu taki wniosek. Z tekstu Onetu wynika, że właśnie ta decyzja ma wpływ na nie wpisanie nowych członków do KRS. Jednak rzeczniczka Orlenu, Joanna Zakrzewska, zdementowała to na Twitterze, pisząc, że „zawieszenie postępowania rejestrowego jest decyzją o charakterze formalnym i w żadnym stopniu nie przesądza o zasadności wniosku o wpis”, a  postanowienie o zawieszeniu podlega zaskarżeniu.

Prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek, wielokrotnie podkreślał, że mimo decyzji sądu – nabycie Polska Press jest skuteczne. - W związku z tym postanowienie sądu jest bezprzedmiotowe i nie ma wpływu na nasze działania, ani skuteczność nabycia tego podmiotu - napisał w kwietniu Twitterze. Podkreślił też, że decyzja nie ogranicza Orlenu w wykonywaniu uprawnień właścicielskich z udziałów w Polska Press. - RPO wnioskował do sądu o wydanie takiego zakazu, ale sąd w sentencji wydanego postanowienia nie nałożył na PKN Orlen takiego obowiązku – skomentował szef  paliwowego giganta.

Zmiany w redakcjach Polska Press

W drugiej połowie kwietnia nowo utworzoną funkcję dyrektora ds. redakcji objęła Anna Zapert, poprzednio związana z Telewizją Republika, a rezygnacje złożyli wiceprezes wydawnictwa Dariusz Świąder i członkini zarządu Magdalena Chudzikiewicz.

Pod koniec kwietnia Dorota Kania zdecydowała o zmianie trzech redaktorów naczelnych dzienników Polska Press. W „Dzienniku „Zachodnim” Marka Twaroga zastąpił Grzegorz Gajda, poprzednio związany z TVP3 Katowice i Radiem EM. Twaróg w zeszły piątek pożegnał się na łamach z czytelnikami. - Odchodzę z podniesionym czołem. Zawsze hołdowałem idei niezależnego dziennikarstwa - stwierdził.

Na początku maja z „Dziennika Zachodniego” po 33 latach pracy zdecydował się odejść Janusz Szymonik przez wiele lat zastępca redaktora naczelnego. - Odchodzę, bo po przejęciu przez nowego właściciela redakcja nie będzie już niezależna - uzasadnił.

W niektórych redakcjach zmiany nastąpiły już po ogłoszeniu w grudniu kupna firmy przez Orlen. W połowie stycznia br. odszedł Paweł Siennicki (został wiceprezesem Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”), stanowisko redaktora naczelnego „Polski Metropolii Warszawskiej” przejął po nim Wojciech Rogacin.

Na początku marca pożegnała się z redakcją „Dziennika Zachodniego” Katarzyna Pachelska, wiceszefowa newsroomu . Impulsem do tego odejścia była niedawna zmiana właścicielska i związana z tym niepewność co do zawodowej przyszłości. Wcześniej pożegnały się z redakcją: wieloletnia sekretarz Anna Ładuniuk i publicystka polityczna Agata Pustułka. W śląskich mediach obie dziennikarki przepracowały niemal trzy dekady.

Polska Press wydaje 20 dzienników regionalnych

W portfolio prasowym Polska Press Grupy jest ponad 20 dzienników regionalnych („Dziennik Bałtycki”, „Dziennik Łódzki”, „Dziennik Zachodni”, „Gazeta Krakowska”, Głos Wielkopolski”, „Kurier Lubelski”, „Polska Metropolia Warszawska”, „Express Ilustrowany”, „Gazeta Krakowska”, „Dziennik Polski”, „Gazeta Lubuska”, „Gazeta Pomorska”, „Kurier Poranny”, „Gazeta Współczesna”, „Nowa Trybuna Opolska”, „Echo Dnia”, „Gazeta Codzienna Nowiny”, „Głos Dziennik Pomorza”, „Express Bydgoski” i „Nowości Toruńskie”), a także prawie 150 tygodników lokalnych (m.in. „Nasza Historia”, „Moto Salon”, „Moto Salon Classic”, „Strefa Biznesu”, „Strefa Agro”) oraz bezpłatna gazeta „Naszemiasto.pl”.

Firma wydaje też ok. 500 serwisów internetowych, głównie Naszemiasto.pl i portale poszczególnych tytułów prasowych.

Grupa kapitałowa Polska Press w 2019 r. zanotowała spadek przychodów sprzedażowych o 6,5 proc. do 398,44 mln zł oraz zysku netto z 9,64 do 8,59 mln zł. Wpływy ze sprzedaży gazet zmalały o 8,9 proc., z reklam - o 4,9 proc., a liczba pracowników wynosiła 2 126.

Dołącz do dyskusji: Tomasz Przybek prezesem Polska Press

71 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tomek
A konkurs?
odpowiedź
User
walter
a to niespodzianka.

o tym, że zostanie prezesem było wiadomo od dwóch miesięcy.

Tylko po co robić ten lipny konkurs?
odpowiedź
User
Co za przypadek!
Początek "konkursu" 13 maja, koniec 16 maja. Wymagane zaświadczenie o niekaralności otrzymuje się po 7 dniach, czyli kandydaci musieliby o nie wystąpić najpóźniej 9 maja. Krótko mówiąc, trzeba było być jasnowidzem... albo Tomaszem Przybkiem :D
odpowiedź