SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Tomasz Sakiewicz: „Gazeta Polska” przynosi zyski, tekst „Gazety Wyborczej” o braku płynności to czyn nieuczciwej konkurencji

Według Tomasza Sakiewicza, redaktora naczelnego „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”, „GP” przynosi obecnie zyski. Tymczasem prezes spółki wydającej „GPC” w nagraniu ujawnionym przez „Gazetę Wyborczą” w lipcu ub.r. narzekał, że firma straciła płynność finansową. - To jest czyn nielegalnej konkurencji ze strony innego medium - skomentował Sakiewicz. Zarząd spółki wydającej „Gazetę Polską” zapowiedział pozwanie Agory.

Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”, wiceprezes Telewizji RepublikaArticle

We wtorek „Gazeta Wyborcza” ujawniła jedną z nagranych rozmów z udziałem Jarosława Kaczyńskiego dotyczących inwestycji budowlanej spółki Srebrna, którą zarządzają osoby związane z PiS. Wybudowanie dwóch wieżowców powierzono firmie Austriaka Geralda Birgfellnera, dalszego krewnego prezesa partii rządzącej.

Kaczyński i Birgfellner od maja 2017 do sierpnia ub.r. odbyli 16 spotkań, „GW” ujawniła nagranie tej z końca lipca ub.r. Mowa w niej m.in. o zapłacie należności, których oczekuje Austriak.

Podczas spotkania był obecny Grzegorz Tomaszewski, krewny Jarosława Kaczyńskiego, który jest członkiem rady nadzorczej Srebrnej, a także prezesem spółek Forum (wydającej „Gazetę Polską Codziennie”) i Niezależne Słowo (wydaje portal Niezalezna.pl).

Już po zakończeniu rozmowy z Birgfellnerem Tomaszewski skarży się Kaczyńskiemu na sytuację w „Gazecie Polskiej Codziennie”. - Straciłem płynność w Forum, nie wiem, trzeba będzie gazetę zamykać. Tylko że to jest przed wyborami, kiepsko - stwierdził. Dodał, że dzwonił w tej sprawie trzy razy do Michała Krupińskiego, który od połowy 2017 roku jest prezesem Banku Pekao SA.

Sakiewicz: „Gazeta Polska” przynosi zyski

Przebieg tej rozmowy ze wtorek rano w Polskim Radiu 24 skomentował Tomasz Sakiewicz, redaktora naczelnego „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”.

Wytknął współautorowi tekstu w „Gazecie Wyborczej” Wojciechowi Czuchnowskiemu, że błędnie podano, iż Niezależne Słowo wydaje „Gazetę Polską”, która w rzeczywistości należy do firmy Niezależne Wydawnictwo Polskie (jej prezesem jest Sakiewicz). Udziały w obu firmach, a także spółce Forum, ma Srebrna.

- On tam pisze rzecz dużo gorszą, że „Gazeta Polska” ma jakieś problemy, a „Gazeta Polska” przynosi zyski i powinienem go za to podać do sądu - stwierdził Tomasz Sakiewicz o Czuchnowskim. - Bo pisanie i to non stop, że „Gazeta Polska” ma jakieś kłopoty finansowe, że jest zagrożona upadkiem, w momencie kiedy przynosi zyski - to jest czyn nielegalnej konkurencji ze strony innego medium - dodał.

W 2017 r. „Gazeta Polska” ze stratą, a „Gazeta Polska Codziennie” z zyskiem

Według sprawozdań złożonych w KRS w 2017 roku Niezależne Wydawnictwo Polskie zanotowało 15,09 mln zł wpływów netto ze sprzedaży oraz 539,9 tys. zł straty netto, natomiast w 2016 roku przy 13,12 mln zł przychodów miała 1,37 mln zł zysku netto. W 2017 roku wydała ponad 4 mln zł na relaunch „Gazety Polskiej”.

Słowo Niezależne, które oprócz Niezalezna.pl wydaje miesięcznik „Nowe Państwo”, zanotowało spadek wpływów netto ze sprzedaży z 5,19 mln zł w 2016 roku do 4,9 mln zł w 2017 roku oraz zysku netto z 417,6 do 135,5 tys. zł.

Z kolei spółka Forum w 2017 roku osiągnęła 15,8 mln zł wpływów ze sprzedaży oraz 32,3 tys. zł zysku (wobec 1,9 mln zł zysku w 2016 roku).

Jesienią ub.r. opisywano zaległości w wypłatach wynagrodzeń w redakcjach zarządzanych przez Tomasza Sakiewicza. We wrześniu Gazeta.pl ujawniła maile Sakiewicza do pracowników „Gazety Polskiej Codziennie”, którym tłumaczył, że opóźnienia finansowe wynikają z trudniej sytuacji, w jaką firma popadła m.in. wskutek ogromnych problemów Ruchu.

Z kolei pod koniec listopada grupa pracowników Telewizji Republika zaległości w wypłacie pensji opisała w liście, który wysłała także do premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremier Beaty Szydło oraz marszałków Sejmu i Senatu. Sprawę na początku stycznia zrelacjonowała „Gazeta Wyborcza”.

- Po narkotykach nie powinno się pisać tekstów. Jeśli chcą pisać anonimy, to ja też napiszę anonimy i wyślę do trzydziestu osób, poproszę o komentarz. To nie jest dziennikarstwo, nie ma sensu zajmować się ludźmi chorymi na głowę - skomentował Tomasz Sakiewicz w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

Wydawca „Gazety Polskiej” pozywa Agorę

We wtorek południu zarząd Niezależnego Wydawnictwa Polskiego (oprócz Tomasza Sakiewicza jest w nim Katarzyna Gójska) wydał oświadczenie dotyczące publikacji Gazeta.pl i „Gazety Wyborczej” o tej firmie.

W oświadczeniu poinformowano, że „wobec notorycznego rozpowszechniania skrajnie nieprawdziwych informacji dotyczących sytuacji finansowej spółki (Niezależne Wydawnictwo Polskie sp. z. o.o. przynosi zyski) przez podmioty medialne należące do Agora S.A., podjął decyzję o pozwaniu jej do sądu”.

- Jednocześnie informujemy, że ze względów humanitarnych nie będziemy podejmować kroków prawnych wobec Wojciecha Czuchnowskiego, pracownika spółki Agora. W odczuciu zarządu NWP istnieje duże prawdopodobieństwo, iż wyżej wymieniony nie ma zdolności prawidłowej oceny rzeczywistości - choćby oceny ogólnie dostępnych dokumentów podmiotów gospodarczych - dodali Sakiewicz i Gójska.

Według danych ZKDP w listopadzie ub.r. średnia sprzedaż ogółem „Gazety Polskiej” wynosiła 26 815 egz. (po spadku o 14,3 proc. w skali roku), a „Gazety Polskiej Codziennie” - 14 855 egz. (14,1 proc. mniej niż rok wcześniej).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Tomasz Sakiewicz: „Gazeta Polska” przynosi zyski, tekst „Gazety Wyborczej” o braku płynności to czyn nieuczciwej konkurencji

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
rozbawiony socjalistami z piSSu
Cyt. "Straciłem płynność w Forum, nie wiem, trzeba będzie gazetę zamykać" (Tomaszewski)= cyt."„GP” przynosi obecnie zyski." (Sakiewicz).
Czyli jednak 1 to więcej niż 27!!
Proste, prawda towarzysze?
odpowiedź
User
hd
Tekst Gazety Wyborczej? A nie Grzegorza Tomaszewskiego?
odpowiedź
User
Dorota
Zamknąłbyś się Tomek. Rozumiem, że ci przyłożyli ale nie opowiadaj bzdur :)
odpowiedź