SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Tomasz Sakiewicz: „Gazeta Polska” przynosi zyski, tekst „Gazety Wyborczej” o braku płynności to czyn nieuczciwej konkurencji

Według Tomasza Sakiewicza, redaktora naczelnego „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”, „GP” przynosi obecnie zyski. Tymczasem prezes spółki wydającej „GPC” w nagraniu ujawnionym przez „Gazetę Wyborczą” w lipcu ub.r. narzekał, że firma straciła płynność finansową. - To jest czyn nielegalnej konkurencji ze strony innego medium - skomentował Sakiewicz. Zarząd spółki wydającej „Gazetę Polską” zapowiedział pozwanie Agory.

Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”, wiceprezes Telewizji Republika Article

We wtorek „Gazeta Wyborcza” ujawniła jedną z nagranych rozmów z udziałem Jarosława Kaczyńskiego dotyczących inwestycji budowlanej spółki Srebrna, którą zarządzają osoby związane z PiS. Wybudowanie dwóch wieżowców powierzono firmie Austriaka Geralda Birgfellnera, dalszego krewnego prezesa partii rządzącej.

Kaczyński i Birgfellner od maja 2017 do sierpnia ub.r. odbyli 16 spotkań, „GW” ujawniła nagranie tej z końca lipca ub.r. Mowa w niej m.in. o zapłacie należności, których oczekuje Austriak.

Podczas spotkania był obecny Grzegorz Tomaszewski, krewny Jarosława Kaczyńskiego, który jest członkiem rady nadzorczej Srebrnej, a także prezesem spółek Forum (wydającej „Gazetę Polską Codziennie”) i Niezależne Słowo (wydaje portal Niezalezna.pl).

Już po zakończeniu rozmowy z Birgfellnerem Tomaszewski skarży się Kaczyńskiemu na sytuację w „Gazecie Polskiej Codziennie”. - Straciłem płynność w Forum, nie wiem, trzeba będzie gazetę zamykać. Tylko że to jest przed wyborami, kiepsko - stwierdził. Dodał, że dzwonił w tej sprawie trzy razy do Michała Krupińskiego, który od połowy 2017 roku jest prezesem Banku Pekao SA.

Sakiewicz: „Gazeta Polska” przynosi zyski

Przebieg tej rozmowy ze wtorek rano w Polskim Radiu 24 skomentował Tomasz Sakiewicz, redaktora naczelnego „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”.

Wytknął współautorowi tekstu w „Gazecie Wyborczej” Wojciechowi Czuchnowskiemu, że błędnie podano, iż Niezależne Słowo wydaje „Gazetę Polską”, która w rzeczywistości należy do firmy Niezależne Wydawnictwo Polskie (jej prezesem jest Sakiewicz). Udziały w obu firmach, a także spółce Forum, ma Srebrna.

- On tam pisze rzecz dużo gorszą, że „Gazeta Polska” ma jakieś problemy, a „Gazeta Polska” przynosi zyski i powinienem go za to podać do sądu - stwierdził Tomasz Sakiewicz o Czuchnowskim. - Bo pisanie i to non stop, że „Gazeta Polska” ma jakieś kłopoty finansowe, że jest zagrożona upadkiem, w momencie kiedy przynosi zyski - to jest czyn nielegalnej konkurencji ze strony innego medium - dodał.

W 2017 r. „Gazeta Polska” ze stratą, a „Gazeta Polska Codziennie” z zyskiem

Według sprawozdań złożonych w KRS w 2017 roku Niezależne Wydawnictwo Polskie zanotowało 15,09 mln zł wpływów netto ze sprzedaży oraz 539,9 tys. zł straty netto, natomiast w 2016 roku przy 13,12 mln zł przychodów miała 1,37 mln zł zysku netto. W 2017 roku wydała ponad 4 mln zł na relaunch „Gazety Polskiej”.

Słowo Niezależne, które oprócz Niezalezna.pl wydaje miesięcznik „Nowe Państwo”, zanotowało spadek wpływów netto ze sprzedaży z 5,19 mln zł w 2016 roku do 4,9 mln zł w 2017 roku oraz zysku netto z 417,6 do 135,5 tys. zł.

Z kolei spółka Forum w 2017 roku osiągnęła 15,8 mln zł wpływów ze sprzedaży oraz 32,3 tys. zł zysku (wobec 1,9 mln zł zysku w 2016 roku).

Jesienią ub.r. opisywano zaległości w wypłatach wynagrodzeń w redakcjach zarządzanych przez Tomasza Sakiewicza. We wrześniu Gazeta.pl ujawniła maile Sakiewicza do pracowników „Gazety Polskiej Codziennie”, którym tłumaczył, że opóźnienia finansowe wynikają z trudniej sytuacji, w jaką firma popadła m.in. wskutek ogromnych problemów Ruchu.

Z kolei pod koniec listopada grupa pracowników Telewizji Republika zaległości w wypłacie pensji opisała w liście, który wysłała także do premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremier Beaty Szydło oraz marszałków Sejmu i Senatu. Sprawę na początku stycznia zrelacjonowała „Gazeta Wyborcza”.

- Po narkotykach nie powinno się pisać tekstów. Jeśli chcą pisać anonimy, to ja też napiszę anonimy i wyślę do trzydziestu osób, poproszę o komentarz. To nie jest dziennikarstwo, nie ma sensu zajmować się ludźmi chorymi na głowę - skomentował Tomasz Sakiewicz w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

Wydawca „Gazety Polskiej” pozywa Agorę

We wtorek południu zarząd Niezależnego Wydawnictwa Polskiego (oprócz Tomasza Sakiewicza jest w nim Katarzyna Gójska) wydał oświadczenie dotyczące publikacji Gazeta.pl i „Gazety Wyborczej” o tej firmie.

W oświadczeniu poinformowano, że „wobec notorycznego rozpowszechniania skrajnie nieprawdziwych informacji dotyczących sytuacji finansowej spółki (Niezależne Wydawnictwo Polskie sp. z. o.o. przynosi zyski) przez podmioty medialne należące do Agora S.A., podjął decyzję o pozwaniu jej do sądu”.

- Jednocześnie informujemy, że ze względów humanitarnych nie będziemy podejmować kroków prawnych wobec Wojciecha Czuchnowskiego, pracownika spółki Agora. W odczuciu zarządu NWP istnieje duże prawdopodobieństwo, iż wyżej wymieniony nie ma zdolności prawidłowej oceny rzeczywistości - choćby oceny ogólnie dostępnych dokumentów podmiotów gospodarczych - dodali Sakiewicz i Gójska.

Według danych ZKDP w listopadzie ub.r. średnia sprzedaż ogółem „Gazety Polskiej” wynosiła 26 815 egz. (po spadku o 14,3 proc. w skali roku), a „Gazety Polskiej Codziennie” - 14 855 egz. (14,1 proc. mniej niż rok wcześniej).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Tomasz Sakiewicz: „Gazeta Polska” przynosi zyski, tekst „Gazety Wyborczej” o braku płynności to czyn nieuczciwej konkurencji

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
rozbawiony socjalistami z piSSu
Cyt. "Straciłem płynność w Forum, nie wiem, trzeba będzie gazetę zamykać" (Tomaszewski)= cyt."„GP” przynosi obecnie zyski." (Sakiewicz).
Czyli jednak 1 to więcej niż 27!!
Proste, prawda towarzysze?
34 13
odpowiedź
User
hd
Tekst Gazety Wyborczej? A nie Grzegorza Tomaszewskiego?
21 10
odpowiedź
User
Dorota
Zamknąłbyś się Tomek. Rozumiem, że ci przyłożyli ale nie opowiadaj bzdur :)
24 11
odpowiedź
User
Najlepsze
Jednocześnie informujemy, że ze względów humanitarnych nie będziemy podejmować kroków prawnych wobec Wojciecha Czuchnowskiego, pracownika spółki Agora. W odczuciu zarządu NWP istnieje duże prawdopodobieństwo, iż wyżej wymieniony nie ma zdolności prawidłowej oceny rzeczywistości - choćby oceny ogólnie dostępnych dokumentów podmiotów gospodarczych - dodali Sakiewicz i Gójska.
17 9
odpowiedź
User
I co mi zrobicie?
"Mamy zyski po sufit a pracownicy narzekają że im nie płacimy bo im się w głowach poprzewracało"
25 9
odpowiedź