SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Tomasz Terlikowski z Nagrodą Dziennikarską „Ślad” im. bp. Jana Chrapka

Laureatem tegorocznej Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. bp. Jana Chrapka został Tomasz Terlikowski związany m.in. z „Rzeczpospolitą” i TV Republika. Nominowane były też Monika Białkowska i Barbara Gruszka-Zych.

Tomasz Terlikowski Article

Jak przekazała portalowi Wirtualnemedia.pl kapituła Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. bp. Jana Chrapka, Tomasz Terlikowski został uhonorowany „za prezentowaną od wielu lat odwagę i konsekwencję w dążeniu do oczyszczania się Kościoła; dorobek dziennikarski i pisarski, który pobudza do myślenia i gorących czasem debat”.

Do czerwca br. zgłoszono 19 kandydatów do nagrody, z których kapituła nominowała troje - oprócz Tomasza Terlikowskiego Monikę Białkowską z „Przewodnika Katolickiego” („za szczerość, dojrzałość, wrażliwość i teologiczną kompetencję w podejmowaniu trudnych dla Kościoła tematów i opisywaniu znaków czasu oraz nowatorskie formy docierania do odbiorców”) oraz poetkę, reportażystkę i dziennikarkę „Gościa Niedzielnego” Barbarę Gruszkę-Zych („za wkład w dialog Kościoła ze światem kultury, inspirujące wywiady i doskonałe reportaże dotykające problemów ludzi; delikatność, wrażliwość, wzorowy warsztat i lekkie pióro”).

Przyznanie tegorocznej nagrody utrudniła epidemia koronawirusa - czas na zgłaszanie kandydatów wydłużono do końca maja, a uroczystość jej wręczenia odbyła się w formie transmisji internetowej.

 

Tomasz Terlikowski obecnie prowadzi programy „Starcie cywilizacji” w Telewizji Republika i „Terlikowski na froncie” w Polskim Radiu 24 oraz pisze felietony i inne artykuły do „Plusa Minusa”, weekendowego wydania „Rzeczpospolitej”. Współpracuje też z innymi tytułami prasowymi, m.in. „Do Rzeczy”.

W przeszłości był m.in. redaktorem naczelnym TV Republika, wicenaczelnym „Rzeczpospolitej” i „Wprost” oraz redaktorem naczelnym Fronda.pl. Współpracował też z wieloma innymi tytułami prasowymi, stacjami radiowymi i telewizyjnymi.

Napisał kilkadziesiąt książek, głównie o tematyce religijnej, Kościele i bioetyce.

19 laureatów Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. bp. Jana Chrapka

Nagroda Dziennikarska „Ślad” im. bp. Jana Chrapka przyznawana jest od 2002 r. Laureatami jej dotychczasowych edycji byli kolejno: Ewa K. Czaczkowska, Grzegorz Polak, Stefan Wilkanowicz, ks. Jerzy Szymik, Marek Zając, Szymon Hołownia, ks. Marek Gancarczyk, ks. Kazimierz Sowa, Anna Gruszecka, Tomasz Królak, Jacek Moskwa, Krzysztof Ziemiec, ks. Jan Kaczkowski, Piotr Żyłka, Tomasz Rożek, Alina Petrowa-Wasilewicz, Brygida Grysiak, ks. Andrzej Draguła i Tomasz Krzyżak.

Patronem nagrody jest bp Jan Chrapek (1948–2001), człowiek mediów i przyjaciel środowiska dziennikarskiego. Był on członkiem zgromadzenia księży michalitów, doktorem teologii, wybitnym duszpasterzem i znanym naukowcem w zakresie współczesnych mediów. Studiował w Lublinie i Louvain.

W latach 1983-1986 byt redaktorem naczelnym miesięcznika „Powściągliwość i Praca”, w okresie 1986-1992 był przełożonym generalnym zgromadzenia księży michalitów. Autor licznych publikacji z zakresu teologii pastoralnej, zwłaszcza środków społecznego przekazu, m.in. „Recepcja programów TV przez młodzież” i „Kościół a media”. Przez wiele lat wykładał na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1992 do 1994 r. był biskupem pomocniczym drohiczyńskim, w latach 1994-1999 biskupem pomocniczym toruńskim. Od 1999 roku do swojej tragicznej śmierci w wypadku samochodowym był biskupem radomskim.

Organizacją Gali Nagrody „Ślad” zajmuje się Stowarzyszenie na rzecz Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. bp. Jana Chrapka, powołane przez członków Kapituły Nagrody „Ślad”. Gala odbywa się pod honorowym patronatem kard. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Tomasz Terlikowski z Nagrodą Dziennikarską „Ślad” im. bp. Jana Chrapka

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl